İstanbul’un tarihi 10 Camiisi

Neredeyse yarım yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik etmiş olan İstanbul’da 470 yıl içerisinde yapılan ve günümüzde hala aynı önem ile muhafaze edilen camiiler  bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihi ve kültür mirasını yansıtan bu sayısız camii arasında 10 tanesi var ki İstanbul’a gelip te görmemek olmaz. Osmanlı mimarisindeki farklı dönemleri yansıtan tarihi camiiler, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken tarihi eserler ve eşi benzeri olmayan ibadethaneler arasında yer almaktadır.  İşte karşınızda İstanbul’un tarihi 10 Camiisi :

1-) Ayasofya Camii 

Ayasofya Camii

MS 537 yılından bugüne hala ayakta olan Ayasofya İstanbul’un en ihtişamlı tarihi yapısı arasında yer almaktadır. Asırlar boyunca şehrin simgesi olan yapı, Bizans İmparatorluğu süresince kilise olarak kullanılmıştır. İstanbul’un  fethinden sonra Camii olarak ibatede açılmıştır. 1953 yılından 2020 yılına kadar müze olarak ziyarete açılmıştır. İstanbul’un tarihi 10 Camiisi arasında pek tabi yer alan Ayasofya Camiisini bugün, tüm katlarını sanal turla keşfedebilir, dilediğiniz noktayı detaylıca inceleyebilirsiniz.

2-) Süleymaniye Camii

suleymaniye camii

İstanbul’un tarihi 10 Camiisi  arasında yer alan ve İstanbul’un en güzel camilerinden biri de Süleymaniye Camii. Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir.  1551 yılında başlanan Camii inşası 1557 senesinde tamamlanmıştır.  Aslında Süleymaniye Külliyesi olarak inşa edilen bu muhteşem eserde, cami, medreseler, hazire, hastane, sıbyan mektebi, hamam, kütüphane, imaret, ve dükkânlarla birlikte Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olarak tamamlanabilir. Mimar Sinan’ın dediğine göre  ‘Kıyamete kadar yıkılmayacak’ olan cami,  500 senedir birçok yangın, deprem vs. atlatsa dahi tek bir çatlak dahi oluşmamıştır. Süleymaniye Cami aynı zamanda Mimar Sinan’ın Kalfalık Eseri olarak tabir ettiği eserdir.  Ayrıca, Sülemaniye Külliyesi’nde Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve Hürrem Sultan gibi pek çok önemli şahsiyetin kabri bulunmaktadır.

3-)  Sultanahmet Camii

Sultanahmet camii

Sultanahmet Camii 1609 yılında Padişah 1. Ahmed tarafından inşasına başlatılmıştır. 7 yıl süren inşaat sürecinden sonra Camii tamamlanmıştır. Sultanahmet Camii, Külliyesi ile birlikte Türkiye’nin en büyük camiisi olarak kabul edilmektedir. 1934 yılında Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi ile Türkiye’nin ana camisi olarak kabul edilmiştir.  Ayrıca, 6 minareli tek selahattin camii olma özelliğini taşıyan camii Sulanahmet Camiisidir. Cami içerisinde ki iznik çinileri sebebi ile Avrupalılar tarafından Mavi Camii olarak da adlandırılmaktadır.

 4-) Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)

Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)

Şehrin sembolleri arasında yer alan Ortaköy Camii, barok mimarinin en önemli eserlerinden ve İstanbul’un tarihi 10 Camii’sinden biridir. 1894 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. 1960 senesinde çökme sebebi ile sağlamlaştırılan camii 1984 yılında ise yangın tehlikesi atlatmıştır. Bunun üzerine aslına göre restore edilen Camii 2014 yılından bu yana yerli ve yabancı ziyaretçilerin gözdeleri arasında yer almıştır.

5-) Yeni Camii (Valide Sultan Camii)

Yeni Camii

Osmanlı İmparatorluğu tarafından İstanbul’da yaptırılan son cami özelliğini taşıyan, Eminönü’nde yer alan Yeni Camii  Valide Sultan Camii olarak da bilinmektedir. Ayrıca, bu cami Osmanlı Dönemi’nde yapımı en uzun süren camii olarak ta bilinmektedir.  1597 senesinde temeli atılan camii 1665 yılında tamamlanabilmiştir. İnşasının uzun sürmesinin bir nedeni de camii temelinden fazla miktarda su çıkması idi. Zemini sağlamlaştırmak için uçlarına kurşun kızaklar bağlı kazıklar çakılmış ve üzerine de taş bloklar döşenmiştir. Bu işlem sonucunda da duvar seviyeleri yerden epey bir yüksekte konumlanmıştır.

6-) Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

1458 yılında inşa edilmiş olan Eyüp Sultan Camii Türk ve İslam dünyasında büyük öneme sahiptir. Caminin inşasından önce bölgede Eyüp Sultan Hazretlerinin türbesinin bulunması ve padişahların bu alanda kılıçlarını kuşanması ile İstanbul’un en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Osmanlı padişahı 3. selim tarafından 1798 yılında temel ve minerali hariç tamamen yıkılarak yeniden inşa edilmiştir. Yenileme çalışması 1800 yılında tamamlanmıştır. 1800 yılından bu yana günümüzdeki hali ile ibadete ve ziyarete açıktır.

7-) Dolmabahçe Camii (Bezmialem Valide Sultan Camii)

Dolmabahçe Camii (Bezmialem Valide Sultan Camii)

Bezmialem Valide Sultan tarafından inşasına başlanan cami, oğlu Sultan Abdülmecid tarafından tamamlanmıştır.  Mimarları, Nihohos Balyan ile babası Garabet Amira Balyan‘dır. En büyük özelliği, tasarımının net bir geometri ile yapılan Dolmabahçe Camii (Bezmialem Valide Sultan Camii)  1855 yılında ibadete açılmıştır. 1960 senesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yenilerek ibadete açılmıştır. En son restorasyonu 2007 yılında yapılarak günümüzdeki görünümü ile ibadete ve ziyarete açıktır.

😎 Pertevniyal Valide Sultan Camii

pertevniyal valide sultan camii

1869-1871 yılları arasında Sultan Abdülaziz’in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılan Pertevniyal valide Sultan tarafından yaptırılmıştır. Mimarları, Sarkis Balyan ve Hagop Balyan’dır. Neogotik tasarımı ile klasik camilerden farklı ve göz kamaştırıcı bir mimarisi vardır.

9-)  Fatih Camii ve Külliyesi

Fatih Camii ve Külliyesi

İstanbul’un fethinden sonra yaptırılan ilk selatin camisi olan Fatih Camii ve Külliyesi 17766da yaşanan büyük İstanbul depremi sonucu neredeyse tamamen yıkılmış 1771 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yeniden inşa edilmiştir. Camiinin yanı sıra külliyesinde 16 adet medrese, hamam, aşevi, kütüphane, konukevi ve hastanenin bulunmaktadır. 1999 Gölcük depremi sonrası zemininde kayma yaşanan camii yeniden restore edilerek 2012 yılında tekrar ibadete açılmıştır. Ayrıca, Fatih Camii, 1932 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nde Türkçe ezanın ilk defa okunduğu camii unvanını taşımaktadır.

10-) Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan adına  Mimar Sinan tarafından İstanbul’ Üsküdar’da yapılmıştır. Mihrmah Sultan adına yapılan bir diğer camii de Edirnekapı’da yer almaktadır. iki caminin özelliği, Üsküdar’da yer alan caminin minareleri arasından güneş doğarken Edirnekapı’da yer alan camininin kubbesinin tam üstünden ay batmasıdır. Bu özellik aynı zamanda Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a olan aşkının bir göstergesidir.

Emrah Safa Gürkan Kimdir, Kitapları ve Çalışmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir