Ispanağın Faydaları Nelerdir?

İnsanlar, Ispanağın faydaları hakkında herhangi bir şey bilinmeden çok uzun süredir ıspanak yemektedirler. Ispanak, karalahana, lahana, lahana, marul, pazı ve roka gibi yapraklı yeşil ailedeki diğer bitkilerle birçok faydasını paylaşır. Düşük kalorili olmakla birlikte çok sayıda vitamin, besin ve lif içerirler ve tüm hastalıklarla savaşmaya ve yavaş bilişsel gerilemeye yardımcı olabilirler.

İşte, beslenme uzmanlarına göre ıspanağın sağlığa faydaları;

Ispanağın faydaları

1. KAN ŞEKERİ KONTROLÜ – Ispanağın faydaları

Kan şekeri düzeylerinin kontrol edilmesi diyabet yönetimi için çok önemlidir, ancak aynı zamanda her tür diyabetin önlenmesi için de gereklidir. Ispanak, diğer doğal kaynaklara kıyasla nispeten yüksek seviyelerde alfa-lipoik asit içerdiğinden kan şekeri seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olabilir.

2. DAHA DÜŞÜK KANSER RİSKİ

Ispanak, içerdiği iki ajan – klorofil ve sayısız antioksidan sayesinde kanser riskini azaltmada etkilidir. Binlerce denek üzerinde yapılan araştırmalar, klorofillerin yutulmasının tümörogenezi önleyebileceğini ve kanserojenik alımı önleyebileceğini göstermiştir. Önemli olan ıspanağın pişirilmesi gerektiğidir. gerektiğidir çünkü termal preparat bu kanseri önleyici bileşikleri harekete geçirir. Ispanakta kanser büyümesini engellemeye çalışan dört antioksidan , anti-inflamatuar olan lutein, zeaksantin, neoksantin ve kemanantindir .
Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma , kadınlarda meme kanseri gelişimini inceledi ve ıspanak veya havuç tüketen kadınların, tüketmeyenlere göre daha düşük meme kanseri riski taşıdığını buldu.

3. BOL DEMİR – Ispanağın faydaları

Ispanağın mükemmel bir demir kaynağı olduğu bir efsane değildir. Hem taze hem de pişmiş ıspanakta bol miktarda bulunur , sırasıyla 100g’de 2.71 mg ve 100g’de 3.57mg. Ispanak, pişirildiğinde daha sağlıklı olabilecek birkaç yiyecekten biridir çünkü işlem oksalik asitlerin bir kısmını parçalamaktadır. Bu asit, vücudumuzun bazı hayati besinleri, demir ve kalsiyumu bunlara bağlanarak emmesini engeller. Bu, çiğ ıspanak yemenin sizin için iyi olmadığı anlamına gelmez; her iki durumda da beslenme açısından faydalıdır.

4. C VİTAMİNİ

Demir tüketimi yoluyla hemoglobin seviyenizi artırmaya çalışırken, emilimi artırdığı için yanında C vitamini de almanız önemlidir. C vitamini için en önemli doğal kaynaklardan birinin ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler olması iyi bir şey!

C vitamini demir emilimine yardımcı olmanın yanı sıra cilt kalitesine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler. C vitamini yönünden zengin bir diyete sahip olmak, cilde UV ışınlarının emilimine yardımcı olur ve iskorbüt olarak bilinen C vitamini eksikliği, diğer birçok rahatsız edici semptomun yanı sıra hassas cilt ile de karakterizedir.
Bir fincan pişmiş ıspanak, günlük ihtiyacınızın % 23,5’ini içerir. Ispanağı pişirmenin en iyi yolu, ıspanağı buharda pişirmektir çünkü bu hazırlama yöntemi, diğer tüm pişirme yöntemlerine kıyasla en küçük C vitamini kaybını gösterir.

5. KALSİYUM – Ispanağın faydaları

Bir fincan pişmiş ıspanak, günlük önerilen kalsiyum alımınızın% 24’ünü içerir. Öte yandan, çiğ ıspanağı tercih ederseniz, kalsiyum alımı için gayet iyi çalışır; bir fincan 30mg içerir .
Yüksek kalsiyum alımı kemik sağlığı için önemlidir, ancak aynı zamanda sağlıklı kalp ve sinir sistemi işlevinde hayati bir rol oynar. Kalsiyum, yeterli kemik mineralizasyonu sağlayarak kemikleri güçlendirir, böylece onları güçlendirir ve yaralanmaya karşı daha dayanıklı hale getirir.

İlginizi çekebilir: Karnıbaharın Faydaları – Sağlığınıza yardımcı olmasının 7 yolu

6. MAGNEZYUM

Magnezyum, doğru enerji kullanımı için çok önemlidir ve ıspanak en iyi diyet kaynaklarından biridir – bir fincan çiğ ıspanak 24 mg magnezyum içerir ve pişirilmiş bir fincan, günlük ihtiyaç duyduğunuz miktarın üçte birini içerir.
Doğrudan sağlıklı enerji kullanımıyla sonuçlanan mitokondriyal sağlığı korumanın yanı sıra, magnezyum kardiyovasküler sağlıkta önemli bir role sahiptir, astım ataklarını önlemeye yardımcı olur ve nörolojik sağlığı korur.
Çalışmalar, düzenli olarak magnezyum almanın migreni önleyebileceğini ve anti-depresanlarla birlikte günlük olarak alındığında depresyon tedavisinde olumlu sonuçları iyileştirebileceğini bile göstermiştir .
Hatta bazı deneysel çalışmalar, düzenli magnezyum alımının depresyonu tamamen önleyebileceğini öne sürüyor.

7. SİNDİRİMİ GELİŞTİRİR

Ispanağın faydaları arasında yer alan bir diğer önemli unsur daIspanağın sindirimi iyileştirmesidir. ıspanak, çoğu yapraklı yeşillik ile birlikte en iyi çözünmeyen lif kaynaklarından biridir. İnsanların dışkıyı düzenlemek ve kabızlığı önlemek için yüksek miktarda lif tüketmesi gerekir. Bunun yanı sıra ıspanakta bulunan Koenzim-Q10 gibi antioksidanlar, kalp hastalıklarını ve kalp yetmezliğini önleyen kalp kaslarını güçlendirir .

8. POTASYUM

Bir fincan çiğ ıspanak 167 mg potasyum içerirken, bir fincan pişmiş ıspanak etkileyici bir 839 mg içerir. Bu bileşiğin düzenli tüketimi, yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır ve düzenlenmesine yardımcı olur. Potasyum bunu sodyumu nötralize ederek yapar – yüksek tuz alımı yüksek tansiyona neden olur. İnme ve kalp hastalığı riskini de azaltır. Potasyum çiğ tüketildiğinde ıspanaktan daha iyi emilir. Dikkatli olun, çünkü çok fazla potasyum almak böbrek sorunları olan kişiler için iyi değildir, ancak bunun yalnızca ıspanak tüketiminden kaynaklanması olası değildir. Potasyumun günlük diyete dahil edilmesi de normal nörolojik işlevi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

9. CİLT VE SAÇ

Ispanağın faydaları; Yüksek A ve C vitamini içeriği nedeniyle ıspanak, sağlıklı cildi korumak için son derece iyidir. A vitamini ciltteki aşırı yağ üretimini durdurur, sivilceleri temizler ve cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur. A vitamini en iyi pişmiş halindeyken ıspanaktan emilir. A vitamini ayrıca sağlıklı sebum üretimini uyarır, saçın parlak ve sağlıklı kalmasını sağlar ve büyümesini teşvik eder. Diyetinizdeki demir eksikliği de saçların dökülmesine neden olabilir ve ıspanağın yüksek demir içeriği bunu düzeltmeye yardımcı olabilir. Ispanak yemek, kılcal damarları güçlendirerek cildi pürüzsüzleştiren ve size dolgun ve genç bir görünüm kazandıran, kırışıklıkları ve ince çizgileri gideren kolajen üretimini canlandırmaya yardımcı olur. Antioksidanlar ayrıca cilt elastikiyeti ve canlılığı için çok önemlidir ve daha önce de belirtildiği gibi ıspanakta bol miktarda bulunur. Bu diyet antioksidanları cildi UV radyasyonundan koruyabilir , hasarı durdurabilir ve hatta bazı durumlarda tersine çevirebilir , böylece cilt kanseri riskini azaltır.

10. KEMİK YOĞUNLUĞU VE K VİTAMİNİ

K vitamini kalsiyumu kemik matrisine bağladığından, kalsiyum tutmayı iyileştirmenin yollarından biri, tüketilen K vitamini miktarını artırmaktır. Bir fincan pişmiş ıspanak, günlük ihtiyaç duyulan miktarın neredeyse 10 katını içerir, bu da onu en iyi K vitamini kaynaklarından biri yapar. K vitamini, vücudun kemiği yeniden inşa etmesine ve kırıkları iyileştirmesine yardımcı olur ve kemik yoğunluğunu iyileştirmek için D vitamini ile birlikte çalışır. Düşük K vitamini, yüksek kemik kırılganlığı ile ilişkili olduğundan , bir çalışmanın gösterdiği gibi, kadınlar için özellikle önemlidir ve menopozdan sonra kadınlar daha yüksek risk altındadır.K vitamininin ek bir yararı, hemofili semptomlarını hafifleterek uygun kan pıhtılaşmasını sürdürmeye yardımcı olmasıdır.

Portakalın Faydaları ve Besin Değeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir