İntihar Eden Türk Şairler

İntihar Eden Türk Şairler, varoluşsal sancılara daha fazla katlanamayan ve hayatın arka bahçelerini gördükten sonra, sonsuzluğu tercih edenlerdir.Müntehir şair olarak anılmaktadırlar. Müntehirin kelime anlamı, intihar eden ya da öz kıyım yapan anlamına gelmektedir. Aşağıda sıraladığımız şairlerden çok büyük bir kısmı melankolik şiirlerin baş rol oyuncusudur. Düşsel hezeyanları olan şairler, her nefes alış verişlerinde sırtlarına bir kambur daha eklerler. Bu hisleri dizelerinden çarpıcı bir şekilde görebilirsiniz.

Özge Dirik

 Özge Dirik - İntihar Eden Türk Şairler

Özge Dirik, çevresi ve sevenleri tarafından şiir şehidi olarak tasvir edilir. Bankacı olan Dirik, 25 yaşında evlendikten bir yıl sonra evinin camından atlayarak yaşamına son vermiştir. Şiirlerinde anne temasını fazlaca işleyen şair, intihar düşünceleri de salt bir şekilde dile getirmiştir.

Başarılı bir lise döneminin ardından ODTÜ’de iktisat okuyan Özge, annesinin vefatının ardından toparlanamaz. İyi bir evlat, iyi bir eş olsa da hayat iyiliğinin karşılığını vermez. Mutlu bir evliliği olduğu söylense de Özge, eşinin hoyratlığına dayanamaz. “ve öldürdüler beni, gömdükleri gibi özenle” dizesinin altına imza atan Özge, ardında vasiyet bırakarak intihar eder.

Ölmeden önce bıraktığı vasiyetinde, sıraladığı şiirlerin kitap olarak bastırılmasını ve mezarında gömülmesini ister. Bu isteği çok sonradan babasının uzun uğraşları sonucunda gerçekleştirilir. Kitabın basılmasından yaklaşık 2 yıl sonra vefat eden baba, oğluna kavuşmuş mudur bilinmez. Aileden geriye kalan tek şey, Özgenin ablası ve eşidir.  Ruhun şad olsun, İntihar eden Türk şairler arasında olan güzel çocuk.

Kaan İnce

Kaan İnce - İntihar Eden Türk Şairler

Kaan, Özge’yi yakından takip eden bir başka müntehir(intihar eden) şairdir. Ümit otelinde, hayatta çok istediği şeye kavuştuktan hemen sonra yaşamına son verir. Melankolinin oğlu olarak tasvir edilen İnce, intiharından önce hayat terazisini uzun bir süre içinde tartmış fakat cayma fikri ağır gelmiş.

Tıpkı Özge Dirik gibi tek hayali bir kitabının olması olan Kaan İnce, İstanbul’a bir yayın evi ile görüşmek için geldi. Sabah’ın 5’inde yayın evinin arayarak kitabının onay aldığı konusunda bilgi vermesinin ardından, 22 yaşında olan Kaan İnce kaldığı Ümit Otelinin balkonundan atlayarak yaşamına son verdi.

Nilgün Marmara

Nilgün Mmarmara  İntihar Eden Türk Şairler

Dünyayla arasında sansasyonel bir şekilde kavgası olan Nilgün Marmara, İntihar Eden Türk Şairler arasındadır. Henüz 29 yaşındayken evinin balkonundan kendini boşluğa bırakan Marmara, dünyaya yaralı bir şekilde veda etmiştir. İntihar etmeden öncesine kadar çok yakın çevresi ve eşi dahi şiir yazdığını bilmiyordu. “Hayatın neresinden dönülse kârdır.” Mottosu ile yaşayan Marmara, 5. Kattaki evinin balkonundan kendini sonsuzluğa bıraktı. Yoldayken pişman oldu mu, yoksa mutlu mu gitti bilinmez.

Tezer Özlü

tezer özlü

Neden Edebiyat sorusuna “Yeryüzüne dayanabilmek için” diyen Tezer Özlü yaşamı boyunca fiziksel ve ruhsal bir çok hastalıkla boğuşmuştu. Yurt dışında bulunduğu dönemlerde bir çok kez intihar teşebbüsünde bulunmuş ve 1967-1972 yılları arasında çeşitli hastanelerin psikiyatri bölümlerinde yatmıştır.İntihar sonucu ölmemiş olsa bile intiharın kıyısında dolaşan ruh hali ile yaşamış 1986 yılında 43 yaşında iken Zürih’ te  göğüs kanserden vefat etmiştir. Mezarı, İstanbul Aşiyan Mezarlığındadır.

 

Ziya Gökalp

Ziya Gökalp

Türk Milliyetçiliğinin babası olarak tanınan ve Türk Ocağı’nın kurucularından olan Ziya Gökalp, Altın Işık, Kızıl Elma, Türkçülüğün Esasları eserleriyle adından söz ettirmiştir. Genç yaşta tabancayla intihara teşebbüs etmiş, fakat ölmemiştir. Ve ölene kadar kafasında kurşunla yaşamıştır. Bu kurşun sonucu ölmeden önce şuurunu kaybederek, hastanede başını duvardan duvara vurduğu söylenmektedir.

 

Tezer Özlü Kimdir – Türk Edebiyatının Lirik Prensesi