İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır ? – Speed Test

İnternet Hız Testi, varolan internet servis sağlayıcınızın sunmuş olduğu yükleme ve indirme hızlarını ölçmenize olanak sağlar.

İnternette ne zaman bir aksama ile karşılaşsak ilk akla gelen hız testleri oluyor. İnternet hızınızı ölçmek için bilgisayar uzmanı olmanıza gerek yok. Arama motorunuza bu sorguyu yazdığınızda karşınıza hız testi ile ilgili bir sürü sonuç çıkacaktır. Bunları kullanarak hızlıca internet hız testi yapabilirsiniz.

Bağlantınızın gerçekten ne kadar hızlı olduğunu kontrol etmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

İnternetimiz yavaşladığında bunu hemen farkedebiliyoruz. Bu durum gerçekten de sinir bozucu bir hal alabiliyor. Video izlerken sık sık donmaların yaşanması, izlediğimiz bir yayında görüntü kalitesinin bir anda 144p çözünürlüğüne düşmesi gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Dosya indirmelerinde gecikmelerin meydana gelmesi vb durumlarda internet hızının yavaşladığını hemen anlayabiliyoruz.

İlginizi Çekebilir : En İyi Türk Yapımı Uygulamalar

İnternet Hızım Çok Yavaş ! Ne Yapmam Gerekir ?

İnternet hızı birçok nedenden dolayı yavaş olabilir. Bunu anlamanın en hızlı yolu hız testi yapmak. Ama hız testi yapmadan önce aşağıdaki bazı nedenlerden dolayı doğru sonuçlar alamayabilirsiniz.

İnternet Hızını Yavaşlatan Bazı Nedenler

İnternete kablosuz bir ağ bağlantısı ile bağlanıyorsanız muhtemelen bir yavaşlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Ofis ortamında genellikle kablolu bağlantı kullanılsa da çoğu insan evinde veya dışarıdayken interneti kablosuz olarak kullanıyor.

Bu durumda wifi sinyalinizden şüphe etmek ilk akla gelen nedenler arasında. Bağlandığınız kablosuz ağ sinyali düşük ise internet hızınız kesinlikle düşecektir. Bu yüzden bağlı olduğunuz internet ağına yakın olmayı denemelisiniz. Yoksa yaptığınız hız testi sonuçları yanıltıcı olabilir.

Kullandığınız internet ağını sizden başka kullananlar olabilir ! Bu durumda internet hızınızda yine yavaşlama meydana gelecektir. Ağınıza bağlı başka kullanıcıların yapmış olduğu dosya yükleme, dosya paylaşımı, video izleme, görüntülü sohbet vb işlemler kullandığınız ağın yavaş olmasına sebep olabilir.

İnternet hızı tipik olarak “saniye başına megabit” veya Mbps olarak ölçülür. Bu sayının ne anlama geldiğini ve hatta bu ölçümün var olduğunu bilmelisiniz. Her sağlayıcı farklı hızlarda internet vaat ediyor; genellikle daha pahalı planı, internet daha hızlı olmalıdır.

Bilgisayarınızda açık olan diğer tüm sekmeleri kapattığınızdan emin olun. Başka açık internet sayfaları hız testinin sonuçlarına etki edebilir.

İnterneti kullanan bilgisayarınızda kurulu program veya uygulamalar varsa bunları da kapatmayı unutmayın.

En İyi İnternet Hız Test Siteleri

Ookla Speedtest

ookla speed test internet hız testi

Varolan hız testi siteleri arasında en popüler ve en güvenilir sonuç veren sitelerden biridir. Ookla ile bağlantınızın ping sürelerini ölçebilir, dosya indirme ve yükleme hızlarını gözlemleyebilirsiniz.

İndirme ve yükleme hızlarını ölçümleme saniye başına bit olarak verilir. Ne kadar yüksek çıkarsa hızınız o kadar iyi demektir. İndirme hızları, yükleme hızlarından çok daha fazla çıkacaktır. Bu normal bi durumdur şaşırmanıza gerek yok.

Bu siteden almış olduğıunuz hız sonuçlarını, internet servis sağlayıcınızın size vaad etmiş olduğu hız ile karşılaştirabilirsiniz. Ayrıca yapmış olduğunuz hız testini ile almış olduğunuz pakette bir uyuşmazlık durumunda müşteri hizmetlerini burdan almış olduğunuz sonucu iletebilirsiniz.

Fast.com

internet hız testi fast.com speed test

Fast.com hız testi sitesi aslında Netflix’e ait bir site. Evet yanlış duymadınız Netflix’in kendine ait internet hız testi sitesi da var 🙂

Fast.com tamamen browser yani tarayıcı tabanlı bir hizmettir. Bilgisayarınıza herhangi bir uygulama veya program indirmeden hızını ölçebilirsiniz. Tarayıcından fast.com’a giriş yaptığnıız otomatik olarak indirme hızını ölçecektir.

Detaylı bilgilere ulaşmak için “Daha fazla bilgi söster” kutusuna bastığınızda gecikme sürelerini, yükleme hızlarını ve diğer bilgilere hızlıca ulaşabilirsiniz.

SpeedOf.Me

speedof speed test yavaşlık

Bir başka mükemmel web tabanlı hız testi sitesi SpeedOf.Me sitesidir. Bu araçla ilgili harika olan şey ise test çalışırken hızlardaki dalgalanmaları izleyebilirsiniz. Bu şekilde gerçek zamanlı bir grafik üzerinden internet hızınızı gözlemleyebilirsiniz.

Ek olarak daha önce yapmış olduğunuz hız testlerini de saklayarak geçmişte yaptığınız testler ile son yaptığınız testi karşılaştırabilirsiniz.

Türk Telekom Hız Testi

ttnet hız testi

Ülkemizdeki internet servis sağlayıcılarından biri olan TTNET’in de bir hız testi sitesi bulunmakta. Bulunduğunuz konuma en yakın sunucuları seçmenize olanak sağlayarak tek tek hız testi yapabilirsiniz.

SpeedCheck

Speedcheck ile internetinize hız testi yapmak da çok kolaydır. Yinebu site üzerinde de yaptığınız tüm speedtest işlemleri daha sonra rahatlıkla inceleyebileceğiniz şekilde bu sitede depolanmaktadır.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür ?

İnternet hızı tipik olarak “saniye başına megabit” veya Mbps olarak ölçülür. Yapmış olduğunuz test sonucu bu şekilde karşınıza çıkacaktır. Bu terimi bilmenizde fayda var. Çünkü birçok farklı servis sağlayıcı farklı hızlarda internet vaad etmektedirler. Yüksek Mbps internet paketleri ile yavaşlık sorununu atlatabilirsiniz.

1-3 Mbps : İnternet’te sörf, e-posta okuma, sosyal medya kullanımı, gündelik online oyunlar için yeterli olabilir.

3-4 Mbps : Netflix, BluTV, PuhuTv gibi servislerden video izleme için gerekli olan minimum hız limitidir. İdeal şartlar film veya dizi izlemek için yinede yeterli gelmeyebilir.

5-10 Mbps : Netflix’in HD yüksek kalite film izlemek için önerdiği minimum hızdır. Aynı ağda aynı anda birden fazla film izleyen varsa yine yavaşlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

10-20 Mbps : Bu aralık, tutarlı ve güvenilir bir internet deneyimi için minimum hızdır. Web ve bulut depolama hizmetlerinden sürekli olarak dosya indiriyorsanız, bu hızlar veya daha fazlasına ait bir internet paketi kullanmanızı öneririz.

İnternet Neden Yavaş ?

Yavaş bir internet sadece can sıkmaz. Bazen sorun öyle bir hal almaya başlar ki artık internete erişememeye başlarsınız ve iş yapamaz hale gelirsiniz. İnternetiniz normalde de yavaş ise internet sitelerinin düzgün açılmaması veya videoların geç dolması gibi sorunlar karşılaşmanız olası. İşte internetiniz yavaşlatan bazı nedenler :

  • İnternet servis sağlayıcınız : Kullandığınız paket düşük bir paket ise muhtemelen internette yavaşlık sorunuyla karşılaşırsınız.
  • İnternette gezindiğiniz zaman dilimi : İnternette geçirdiğiniz zaman herkesin kullandığı bir an ise yine internette yavaşlık sorunları yaşarsınız.
  • Kullandığınız cihaz (Bilgisayar, Mobil) : Kullandığınız internet paketi ne kadar iyi olursa olsun cihazınızda olan bir problem, internet hızınızı düşürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir