Instagram Fotoğrafları Yayınlandığında Neden Renklerini Kaybediyor ?

Instagram fotoğraflarındaki renk bozulmasını birçok kullanıcı farketmiştir. Instagram fotoğraf görüntü kalitesi sorunu neredeyse hepimizin başına gelmiştir. Instagramda fotoğraf yayınlandıktan sonra renk kaybının oluşmasının asıl sebebi instagram sıkıştırma algoritmasından kaynaklı.

Birçok kişi Instagram fotoğraflarını yüklerken renk sapmaları olduğunu muhakkak görmüştür. Bunun sebebi mobil cihaz üzerinden fotoğraf yüklerken boyutlarını küçültmek için sıkıştırma işlemi yapılmasından dolayı. Yani Instagrama fotoğraf yükleme sırasında fotoğrafların rengini biraz değiştirir.

Her geçen gün büyümeye devam eden sosyal paylaşıp uygulaması Instagram’da görüntü kalitesi birçok nedenden dolayı düşebilmektedir. İster hikaye paylaşımlarınızda olsun ister diğer görsel paylaşımlarınızda olsun görüntü kalitesi etkilenebilmektedir.

Instagram Neden Fotoğrafların Rengini Değiştiriyor ?

instagram fotoğraf çözünürlük görüntü kalitesi sorunu

Instagram’a fotoğraf yüklemek isterseniz mutlaka birebir gördüğünüz rengi kaybedersiniz. Buradaki sorun fotoğrafları telefona iletmek için kullanılan uygulamayla bir ilgili değil, kalite farkından kaynaklanmakta. Instagram’ın görüntü sıkıştırma algoritması sıkıntılı olduğu için yüklediğiniz fotoğraflar rengini kaybediyor, renk sapmaları ve renkte bozulmalar meydana geliyor.

Bunu anlamak için galeride baktığınız fotoğraf ile efekt yapmadan Instagram’a eklediğiniz fotoğrafı kıyaslayabilirsiniz. Galerideki fotoğraf, Instagram’a yüklendikten sonra görüntüsündeki değişikliği siz de hızlıca görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : En İyi Instagram Uygulamaları

Sizde Instagram’ı çok aktif kullanıyorsanız. Yukarıdaki başlıktan en iyi instagram uygulamalarına göz atabilirsiniz.

Instagram’ın Fotoğraflarınızın Rengini Bozmasını Nasıl Önleyebilirsiniz ?

Instagram’ beklenen kalitede veya en azından renk değişikliği olmadan fotoğraf yüklemenin en iyi yolu onları kendinizin sıkıştırmasıdır.

Test ettikten sonra, en iyi yolun görüntüyü Photoshop kalitesinde 1080 x 1080 (kare biçiminde) boyutunda dışa aktarmanız gerekmekte. Bu şekilde, resim boyutu ciddi ölçüde küçülecektir.

Görüntüyü sıkıştırmanın en hızlı yolu Whatsapp’tan geçirmektir.

Herhangi bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanma imkanınız yoksa veya Photoshop nasıl kullanılır bilmiyorsanız dert etmeyin. Whatsapp üzerinden fotoğrafı işlemek de fotoğrafın küçülmesine yardımcı olacaktır.

Instagram’a atmak istediğiniz fotoğrafı öncelikle Whatsapp’tan bir arkadaşınıza iletin. Daha sonra Whatsapp bu fotoğrafı iletmeden önce kendi sıkıştırma algoritması ile arkadaşınıza gönderirken fotoğrafı küçültecektir. Bu küçültülen fotoğrafı tekrardan telefonunuza indirip sonrasında Instagram üzerinden paylaşabilirsiniz. Bu sayede fotoğraftaki görüntü kaybı, renk bozulması, renk kaybı vb. sorunların önüne geçebilirsiniz.

Instagram Görüntü Kalitesi Neden Düşüyor ?

Mobil cihazlar ile yapılan fotoğraf çekimlerinde dikey çekimler görüntü kalitesindeki düşüşe engel olabilmektedir. Paylaşımlarınızda net bir görüntü elde etmek istiyorsanız çekimlerinizi dikey bir şekilde yapmanızı öneririz. 1080 X 1920 piksel çözünürlük uygun bir görüntü sağlamanıza yardımcı olacaktır. Aksi durumda telefonu yan tutup yatay bir çekim ile elde edilen fotoğraflarda çeşitli görüntü kayıpları oluşabilmektedir. Çünkü bu fotoğrafı Instagram vb sosyal platformlara yüklemeye çalıştığınızda fotoğrafın neredeyse yarısını kesmiş olacağından flu bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer çektiğiniz fotoğraflar yatay bir görünüme sahip ise Instagram’a atmadan önce fotoğrafı kendinizin ölçeklendirip sonradan atmak da görüntü kalitesinin düşmesini engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir