İnek Sütünün Faydaları

İnek Sütünün Faydaları ; Süt içmek kalsiyum ihtiyacını gidermenin iyi bir yoludur, ancak sütün faydaları burada bitmez. Süt ayrıca protein, güçlendirilmiş vitaminler ve daha fazlasını sağlar.

1.Süt Kemik Yoğunluğunu Korur.  (İnek Sütünün Faydaları)

Süt, güçlü, sağlıklı kemik ve dişlerin gelişimi ve bakımı için gerekli olan mükemmel bir kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Bunlar daha sonraki yaşamda osteoporoz ve kemik kırıkları riskini azaltır. Süt kemik sağlığını destekler.

2.Süt Kas Büyümesini Destekler. (İnek Sütünün Faydaları)

Sütteki başlıca proteinler kazein ve peynir altı suyudur. Her ikisi de yağsız kas kütlesi oluşturmaya ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olur.

4.Süt Genellikle Diğer Besinlerle Güçlendirilir.

A ve D vitaminleri de dahil olmak üzere diğer besinler genellikle süte eklenir. A vitamini iyi görmenin anahtarıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirirken, D vitamini vücudun kalsiyumu emme yeteneğini geliştirir.

5.Süt Kronik Hastalıklardan Koruyabilir. (İnek Sütünün Faydaları)

2016 tarihli yayımlanan bir dergi makalesinde, Avrupa’daki araştırmacılar, süt ve süt ürünlerinin sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin mevcut çalışmalardan elde edilen bilimsel kanıtları gözden geçirdi.  Mevcut kanıtlar, süt ürünleri alımının daha düşük obezite, Tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve ayrıca kolon, mesane, mide ve meme kanseri riski ile ilişkili olduğunu ileri sürdü. Analizleri, bildirilen çok az sayıda yan etki vakası buldu.

Günde Ne Kadar Süt İçmelisiniz?

Geçmişteki ulusal sağlık araştırmaları, nüfus arasında sürekli olarak yetersiz kalsiyum alımı bildirmiştir.  Sağlığı Geliştirme Kurulu’na göre, 19 ila 50 yaşları arasındaki kişiler için önerilen günlük kalsiyum diyet miktarı 800 mg’dır. Yaşlı yetişkinler daha fazla tüketmelidir (1.000 mg), çünkü yaşlanma kemik kaybına neden olabilir. Bu, dengeli bir diyetin parçası olarak günde iki ila üç porsiyon süt ürünlerine sahip olmak anlamına gelir – her gün üç 250 ml bardaktan fazla süt tüketmeyin.

Süt İçmenin Özel Bir Zamanı Var mı?

Süt günün herhangi bir saatinde içilebilir – kahvaltılık gevreklerin üzerine dökülebilir, öğleden sonra atıştırmalık olarak tüketilebilir veya geceleri sıcak olarak içilebilir. Önerilen kalsiyum alımını karşılamak için yalnızca süte güvenmemiz gerekmiyor. Örneğin, bir bardak sütün yerine bir bardak yoğurt veya iki dilim peynir koymak aynı yararı sağlar.

Laktoz intoleransı

İnek sütü ve yoğurt veya bazı peynirler gibi diğer süt ürünlerini mideye alamamak birçok insan için bir gerçektir.  Laktoz intoleransı – vücudun süt ürünlerinde doğal bir şeker olan laktozu parçalayan laktaz enzimini yeterince üretmediği bir durum – Doğu Asya kökenliler arasında yaygındır.  Bazı topluluklarda, yetişkinlerin yüzde 90’ına kadarı genetik olarak laktoz intoleransına yatkın olabilir. Süt ürünleri tüketmek karın krampları, şişkinlik, gaz ve ishal gibi hafif ila şiddetli semptomlara neden olur.  Laktoz intoleransı olan kişiler süt ürünlerinden uzak durarak bu hoş olmayan semptomları önleyebilir. Bununla birlikte, süt içermeyen ikameleri yemedikçe veya içmedikçe, birçok sağlık yararından mahrum kalacaklardır.

 

Kuşburnu Çayının Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir