İlaçları doğru şekilde saklamanın anahtarları

İlaçları doğru şekilde saklamanın anahtarları ; İnsanların sağlığı ve esenliği ile ilgilenmek için her gün çalışıyoruz, ilaçları hastalara ve sağlık profesyonellerine maksimum kalite, güvenlik ve etkinlik garantisi ile sunuyoruz.

Ancak bir ilacın tüm özelliklerini koruması için hem dağıtım zincirinde hem de evde bir kez kutuda ve prospektüste yer alan endikasyonlara uyulması da gereklidir.

Aşağıda, ilaçları doğru şekilde saklamanız için bazı önerilerde bulunuyoruz. Soğuğa ihtiyacı olmayanlar için , bu basittir ve sadece bazı genel önlemleri almanız gerekir:

  • Bunları serin ve kuru bir yerde saklayın, her zaman güneşten koruyun. Bu şekilde herhangi bir değişiklikten kaçınacağız.
  • Bunları orijinal ambalajlarında saklayın çünkü bu, ürün etiketinde belirtilen tarihe kadar geçerliliklerini garanti edecektir.
  • Son kullanma tarihini dikkate alın ve geçtiğinde eczaneye geri götürün . Süresi dolmuş bir ilaç daha az etkili olabilir ve bazı durumlarda toksik olabilir.
  • Evde hazırlanan göz damlaları ve bazı şuruplar ve süspansiyonlar gibi belirli bir süre önce kullanılması gereken ilaçlar vardır, bu nedenle açılış tarihinin kutunun üzerine yazılması tavsiye edilir. Ek olarak, açıldıktan sonra soğutma gerektirebilir, bu nedenle açıldıktan ve/veya hazırlandıktan sonra bunları nasıl uygun şekilde saklayacağınızı öğrenmek için her zaman etiketi ve prospektüsü okumalısınız.
  • İlacın soğuk olması gerekmiyorsa buzdolabında saklanmamalıdır çünkü bu şekilde daha iyi muhafaza edilmeyecektir.

Isıya dayanıklı ilaçlar , muhafazaları için genellikle 2 ila 8 °C arasında düşük sıcaklıklar gerektirenler olan özel ilgiyi hak eder . Bunların arasında insülinler, aşılar, bazı antibiyotikler … hepsi hayati öneme sahip. Bu durumda soğuk zincirin üretiminden hastaya verildiği ana kadar kırılmaması çok önemlidir. İzlenecek önerilerden bazıları şunlardır:

  • Doğru saklama koşullarının bulunduğu kabı (* sembolünü taşıması gerekir) ve prospektüsü dikkatlice okuyun.
  • Donmalarını önleyin. Bu nokta özellikle insülin durumunda önemlidir . Herhangi bir şüphe varsa, donmamış başka bir kap ile karşılaştırılabilir ve herhangi bir tortu veya renk değişikliği olup olmadığına bakılabilir. Yine de, şüphe durumunda, tedavinin önemi göz önüne alındığında, o kabın atılması ve yenisinin açılması tavsiye edilir.
  • Bazı insülinlerin kullanımdan önce buzdolabında olması yeterlidir, ancak açıldıktan sonra, enjekte edilirken ağrıyı önlemek için oda sıcaklığında (25°C’nin altında olduğu sürece) tutulmalıdır.
  • Termolabil ilaçların raf ömrü genellikle kısadır. Bu nedenle, özel dikkat gösterilmesi gerekmektedir.
  • Özellikle yaz aylarında ulaşım konusunda dikkatli olun. Buzdolapları veya izotermal kaplar kullanılmalı ve mümkün olan en kısa sürede ev buzdolabına konulmalıdır.

Şüphe durumunda, her zaman çok yakınınızda bir tıp uzmanınız olduğunu unutmayın: size en iyi yönergeleri verebilecek ve bunları nasıl muhafaza edeceğinize dair tavsiyelerde bulunabilecek her zamanki eczacınız.

Ecza dolabınız için 10 fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir