Hangi yiyecekler dişleri lekeliyor?

Hangi yiyecekler dişleri lekeliyor? Fazla tüketmemek için dişleri en çok lekeleyen gıdaları bilin ve bunları aldıktan sonra diş hijyenine özellikle dikkat edin. Dişlerinizin temiz, beyaz ve parlak görünmesi için iyi diş hijyeni şarttır. Yine de beslenmeye özellikle dikkat ederek dişlerimizdeki leke ve çürükleri önleyebiliriz.

Dişleri en çok lekeleyen yiyecekler arasında içecekler , alımları genellikle katı yiyeceklerden daha fazla olduğu ve sıvı kalitelerinin dişin gözeneklerine erişmelerine izin verdiği için öne çıkıyor. Ancak bu onların yasaklanmış gıdalar olduğu anlamına gelmez, tüketimlerinin ölçülü olması gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca aşağıda da görebileceğiniz gibi dişleri lekeleyen başka yiyecekler de vardır .

Dişleri lekeleyen başlıca yiyecekler

(Hangi yiyecekler dişleri lekeliyor?)

Şarap: Hem kırmızı hem de beyaz, şarabı beyaz dişlerin en büyük düşmanlarından biri yapar. Bileşimi itibariyle diş estetiğine en çok zarar veren kuşkusuz kırmızıdır.

Kahve: Halk arasında yaygın olarak kullanılan bu içecek, dişlerin doğal renklenmesine en fazla zarar verenlerden biridir.

Alkolsüz içecekler, gazlı içecekler, şekerli ve enerji içecekleri: Yüksek şeker içeriği onları dişlerin açık bir düşmanı yapar, onları lekelemenin yanı sıra çürük oluşumuna da katkıda bulunur.

Çay: Bu içecekte çok miktarda tanen bulunur ve bu da dişlerin lekelenmesine katkıda bulunur. En zararlı çeşidi siyah çaydır.

Yoğun renkli meyve ve sebzeler: Bu grupta yaban mersini, böğürtlen, kiraz ve pancar gibi sebzeler bulunur. Onun durumunda sorun, dişe yapışan ve onu lekeleyebilen güçlü pigmentinde yatmaktadır.

Soya sosu ve sirke: Soya sosu (ağartıcı maddelerden oluşan) veya Modena sirkesi gibi güçlü renkli soslar da emayeye nüfuz edebilir ve leke oluşturabilir.

Candy: Bu mine ve diş düşmanları listesindeki varlıkları çok açık. Genellikle içerdikleri yüksek miktarda boya ve şeker, hem herhangi bir dişin rengine zarar verir hem de yüksek çürük riskine neden olur.

Klorheksidinli gargaralar : Gıda değildirler ancak diş etlerinin iltihaplanması ve ameliyatlar sonrası için belirtilen bir element olan klorheksidin içeren ve sürekli kullanılan dişleri lekeleyebilen gargaralar vardır .

Tütün: Gıda da değildir, ancak ağız boşluğumuzdan geçer ve dişlerdeki lekelerin ana nedenlerinden biridir. Tütün ve daha spesifik olarak nikotin diş minesine ciddi zarar verir.

Dişlerinizin doğal beyazlığına nasıl kavuşursunuz?

(Hangi yiyecekler dişleri lekeliyor?)

Dişlerinizi yeterli sıklıkta fırçalamanıza rağmen doğal beyazlığı geri kazanamıyorsanız, nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda diş hekiminize gitmeniz tavsiye edilir, bu bazı durumlarda diş beyazlatma tedavisini içerebilir.

Diğer insanların dişleri lekeleyen ana yiyecekleri bilmeleri ve yerken diş hijyenine özellikle dikkat etmeleri için bu makaleyi paylaşmaya davet ediyoruz.

Diş Beyazlatma Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir