Hamilelikte Göbek Ağrısı ve 5 Nedeni

Hamilelikte Göbek Ağrısı ve 5 Nedeni; Hamilelik sırasında göbek deliği ağrısı çok yaygın bir semptomdur ve esas olarak bebeğin büyümesine uyum sağlamaya çalıştığı için vücuttaki değişikliklerden kaynaklanır. Bu ağrı özellikle hamileliğin sonlarında göbek büyümesi, bebeğin hareketleri ve kadının vücudunda yer olmaması nedeniyle ortaya çıkar, ancak diğer zamanlarda da hissedilebilir.

Genel olarak göbek deliği ve çevresi ağrılıdır ve şişlik de oluşabilir. Bu ağrı sabit değildir ve esas olarak kadın eğildiğinde, bir tür fiziksel çaba gösterdiğinde veya bölgeye baskı uygulandığında ortaya çıkar. Ancak hamileliğin sonlarında ağrı gelişirse, karına yayılırsa ve rahim kasılmalarına eşlik ediyorsa bu da doğum belirtisi olabilir.
Aşağıdaki hamilelik sırasında göbek deliği ağrısının ana nedenlerini görün:

1. Vücut değişiklikleri  (Hamilelikte Göbek Ağrısı)

Fetüs büyüdükçe, karın kasları ve derisi gerilir ve bu, göbek deliği ya da dışarısı olarak bilinen hem içe hem de dışa doğru sarkık kadınlarda ağrıya neden olabilir.Bu ağrı, bebeğin rahme ve göbek deliği çevresine yaptığı baskı nedeniyle hamileliğin başından sonuna kadar ortaya çıkabilir.

2. Çıkıntılı göbek deliği

Bazı kadınların hamilelik sırasında göbek deliği veya çıkıntısı vardır ve giysilerle sürekli temas bu bölgede cilt tahrişine ve ağrıya neden olabilir. Bu durumlarda cildi tahriş etmeyen hafif, rahat giysiler, hatta göbek deliğinin üzerine kumaşla temas etmesini önleyen bir bandaj kullanılması önerilir.

3. Göbek fıtığı  (Hamilelikte Göbek Ağrısı)

Göbek ağrısı, hamilelik sırasında ortaya çıkabilen veya kötüleşebilen ve özel göbek bantları veya ameliyat önerilip önerilmediğini kontrol edecek olan doktor tarafından değerlendirilmesi gereken göbek fıtığından da kaynaklanabilir. Göbek fıtığı genellikle bağırsağın bir kısmı gevşeyip karna baskı yaptığında ortaya çıkar, ancak çoğu durumda doğumdan sonra doğal olarak çözülür. Ancak fıtık ve ağrı bebek doğduktan sonra da devam ediyorsa fıtığın alınması için ameliyat önerilir.

4. Bağırsak enfeksiyonu

Bağırsak enfeksiyonu, mide bulantısı, kusma, ishal ve ateş gibi diğer semptomlarla birlikte göbek deliği bölgesinde şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Bu enfeksiyon türü hamilelik sırasında ciddi bir sorun olabilir ve doktor tarafından tedavi edilmelidir, çünkü kusma ve ağrıyı kontrol altına alacak ilaçlar reçete edilir ve bazı durumlarda antibiyotiklere de ihtiyaç duyulabilir.

5. Piercing  (Hamilelikte Göbek Ağrısı)

Göbek deliği piercingi olan kadınların hamilelik sırasında ağrı hissetme olasılığı daha yüksektir, çünkü cilt daha hassas hale gelir ve bölgeyi temizlemenin zorluğu nedeniyle enfeksiyon riski artar. Bu nedenle, ağrıya ek olarak, bölgenin yakınında şişlik, kızarıklık ve irin akıntısı varsa, piercingin çıkarılması ve enfeksiyonun tedavisi için tıbbi tavsiye önerilir. İltihabı önleyen ve göbek büyümesi ile genişleyen cerrahi paslanmaz çelikten yapılmış hamilelere uygun piercinglerin kullanılması da önerilir.

Göbek deliği ağrısı nasıl giderilir ?

Hamilelik sırasında meydana gelen değişikliklerden kaynaklanan ve diğer nedenlere bağlı olmayan göbek ağrısını gidermek için aşağıdakiler önerilir:

-Göbek yukarı veya her iki tarafta uyumak
-Uygun bir göbek bandı takmak;
-Göbek ve sırttaki ağırlığı azaltmak için su içi aktiviteler yapmak;
-Rahat, hafif pamuklu giysiler giymek;
-Göbek deliği ve çevresindeki cilde nemlendirici krem veya kakao yağı sürmek.
-Göbek ağrısı zamanla devam ederse veya şiddetlenirse, doğum uzmanına belirtiye neden olabilecek herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmesi için bilgi vermek önemlidir.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir