Güneş Yanığı Nedir?

Güneş Yanığı Nedir? Plaj, deniz, havuz, dağlar, dinlenme ve içecekler yazın geldiği gibi, kaçınılmaz güneş yanıkları da ortaya çıkar. Medya, farkındalık kampanyaları ve doktorlar, gerekli koruma olmadan güneşe maruz kalmanın tehlikeleri konusunda bizi defalarca uyarsa da , gerçek şu ki, bunlara dikkat etmeyen pek çok kişi var (her ne kadar her seferinde daha fazla insan olsa da) farkına varıyorlar) ve sonuçlarına katlanıyorlar

Güneş yanığı

GÜNEŞ YANIĞI NEDİR?

Güneş yanığı, güneşten veya yapay kaynaklardan (güneş lambaları gibi) gelen ultraviyole (UV) ışığa aşırı maruz kaldıktan birkaç saat sonra meydana gelir. Esas olarak, etkilenen kişinin derisinin kızarması ve dokunulduğunda ağrı hissetmesi ile karakterize edilir.

Güneş ultraviyole (UV) elektromanyetik radyasyon yayar, ancak yalnızca UVA ve UVB denilenler bize ulaşır. Ultraviyole A (UVA) radyasyonu, cilt yaşlanması (fotoyaşlanma) ile en sık ilişkilendirilen tip iken, ultraviyole B (UVB) radyasyonu güneş yanığı ile ilişkilidir.

Radyasyonun hem yoğunluğu hem de miktarı, yılın mevsimlerine ve atmosferik değişikliklere göre değişir . Ayrıca güneş ışığına maruz kalmamız giyim, gelenekler, iş gibi çeşitli faktörlere ve yükseklik ve enlem gibi coğrafi faktörlere bağlıdır. Yaz aylarında kendimizi güneşe daha fazla maruz bırakma eğilimindeyiz ve bu nedenle güneş yanığı riski artıyor ancak güneşin soğuk, bulutlu veya sisli olsa bile cildinizi yakabileceğini unutmayın. Ayrıca kar, kum, su ve diğer yüzeyler UV ışınlarını yansıtabilir ve cildi doğrudan güneş ışığı kadar yoğun şekilde yakabilir.

Ergenlerde güneş yanığı oranları %80’i geçer ve %30’dan fazlasında yaz aylarında tipik olarak üç veya daha fazla güneş yanığı olur.

Güneş yanığının ilk belirtileri maruziyetten 24 saat sonra ortaya çıkar ve şiddetli vakalarda üç güne kadar sürebilir. Ana işaretler arasında:

 • Pembe veya kızarmış cilt
 • Dokunmak için sıcak cilt
 • Ağrı, hassasiyet ve kaşıntı
 • Şişme
 • Küçük sıvı dolu kabarcıklar
 • Baş ağrısı, ateş, bulantı ve yorgunluk

UVA ve UVB ışınlarına maruz kalan vücudun herhangi bir kısmı (kulaklar, baş ve dudaklar, en hassas olanlar arasında) yanabilir.

Bronzlaşma ilk işarettir. Vücut, ultraviyole ışınlarını engelleyen ve güneş yanığını önleyen melanin adı verilen bir madde üretir, ancak bunun bir sınırı vardır.

Bir yanığınız varsa, vücudunuz hasarlı derinin üst tabakasını “soyarak” iyileşmeye başlayacaktır (halk dilinde soyulma olarak adlandırılır). Daha sonra ciltte bir süre sürecek olan yanık bölgede renk ve bazı düzensizlikler olabilir.

GÜNEŞ YANIĞI ÖNCESİ NE YAPILMALI?

Güneş yanığı yaşadıysanız, kesinlikle iki veya üç gün içinde iyileşeceksiniz, yani cilt iyileştiğinde. Ancak bu durumun tedavisi yoktur, yapabileceğiniz şey şu bakımlarla ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmaktır:

 • Cildinizi ovalamadan ılık bir duş alın.
 • Yanık üzerine soğuk kompres uygulayabilirsiniz, ancak buz uygulamayın.
 • Cildi nazikçe kurulayın. Banyo tuzu veya parfüm kullanmayın.
 • Sakinleştirici etkisi olduğu için aloe vera içeren bir jel uygulayın.
 • Yanık tamamen iyileşene kadar güneşe maruz kalmaktan kaçının.
 • Ağrı için ağrı kesici alın.
 • Sulu tutun.
 • Yanan bölgeye diş macunu veya tereyağı gibi halk ilaçları kullanmayın.

38 dereceden fazla yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, titreme ve kafa karışıklığı ( sıcak çarpması olabilir ), ciltte süpürasyon, çok geniş kabarcıklar geliştirirseniz veya üç gün sonra durumunuz düzelmezse, acil servise gitmelisiniz veya Doktor çağırın.

ÖNLEME (Güneş Yanığı Nedir?)

Yetersiz güneşe maruz kalmadan kaynaklanan UV radyasyonunun cilt kanserinin ana nedeni olduğunu bilmek önemlidir. Bu tür yanıkları önlemek için alınacak önlemler basittir, ancak bunlara uyulmalıdır:

 • UV radyasyonunun en yüksek olduğu zamanlarda (12 ile 16:00 arası) kendinizi güneşe maruz bırakmaktan kaçının. Bunu yaparsanız, 30 dakikadan az olmasına izin verin.
 • UV ışınlarını engelleyen Güneş Koruma Filtreli krem ​​kullanın. Sanılanın aksine güneş kremi uygulama anında koruyucu etki gösterir, bu nedenle güneşe çıkmak için 30 dakika beklemenize gerek yoktur.
 • İçerdikleri maddeye göre sınıflandırılan birkaç çeşit güneş kremi vardır. Özellikle denize veya havuza sık girip çıkanlar için su geçirmez güneş kremleri var; cilt tipine göre yapılmış çocuklar veya bebekler için koruyucu.
 • Dışarıda olacaksanız, bir tişört, şapka ve güneş gözlüğü takın.
 • 10 yaşından itibaren şapka, giysi ve şemsiye kullanımı gibi bazı koruma önlemlerini azaltma eğilimi de vardır, %72’si ailenin geri kalanıyla aynı SPF’yi kullanır ve koruyucu kremi her 4 veya 5 saat veya daha az sıklıkta. Çocuklar için yaşlarına göre güneş kremi kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir