Türkiye’deki En İyi Girişim Hızlandırma Programları

Girişiminiz için erken aşamada maddi destek, eğitim, mentorluk ve network gibi olanakları destekleyen, hatta ofis/malzeme gibi temel ihtiyaçlarında tamamının ya da bir bölümünün belli sürelerde karşılandığı girişimleri hızlandırma programları bulunmaktadır. Bu programlar ile iş fikirinizi oturtabilir, bilinirliğini artırabilir ve uzaman kişilerden eğitim ve tavsiye alma imkanına sahip olabilirsiniz. Farklı kurum ve kuruluşlardan oluşan Türkiye’deki En İyi Girişim Hızlandırma Programları aşağıdaki gibidir.

İTÜ Çekirdek

İtü Çekirdek Girişim Hızlandırma Programları

İstanbul Teknik Üniversitesi çatısı altında kurulan İTÜ Çekirdek, dünyadaki en iyi kuluçka merkezleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Verimli ve başarılı programı ile birçok girişim için nitelikli bir program olarak karşımızda. Ofis, Network, eğitim ve ücretsiz paket destekleri ile girişimcilere güzel olanaklar sunan İTÜ Çekirdek, başvurularını dönemsel olarak açmaktadır.  Türkiye’nin önde gelen yarışmalarından biri de İTÜ Çekirdek çatısı altında gerçekleşmektedir. Big Bang adında her sene düzenlenen bu yarışma ile hem programdaki girişimleri yatırımcılarla buluşturuluyor hem de diğer tüm girişimcilere de ödüller dağıtılıyor. 

İmece

İmece

Sosyal İnovasyon alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin sayılı kuluçka merkezlerinden biri olan imece Zorlu Holding, S360 ve Atölye İstanbul ortaklığı ile kurulmuştur. Belirledikleri temalar üzerinde proje yapan girişimcileri seçen bu hızlandırma programı her sene farklı bir tema üzerinde çalışmaktadır. Toplamda 7 aylık süreçten oluşan program 2 aşamalı olarak işlenmektedir. İlk 3 aydan sonra girişimler jüri önüne çıkmaktadır. Program sonunda seçilen 3 girişim projesine hem hibe desteği hemde hızlandırma sürecine geçiş imkanı sağlanıyor. Sosyal inovasyon alanında girişimcinin ufkunu genişleten bu süreçte, mentorluk, network ve ofis alanlarında destek olunuyor.

Sabancı SUCool

Sabancı SUCool Girişim Hızlandırma Programları

Sabancı Üniversitesi’ne ait olan bu program özellike Ar-Ge ve teknoloki odaklı girişimleri hedef almaktadır. Yurtdışındaki girişimlere de imkan sunan SUCool, ayrıca girişimcilerin yatırımcılarla da buluşmalarına olanak sağlamaktadır. Tuzla’da bulunan kampüslerinde girişimcilere ofis imkanı vermekte ve sektördeki en önemli mentorlarla buluşturmaktadır. 

Türk Telekom PİLOT

Türk Telekom PİLOT

Türkiye’deki ekosistemi genişletmek ve yeni girişimcilere desteklemek amacı ile Türk Telekom tarafından kurulan Türk Telekom PİLOT, teknoloji odaklı girişimlere öncelik tanımaktadır. Girişimcilerin işlerini büyütmelerini ve diğer firmalar ile işbirlik kurmaları için olanak sağlamaktadır. Pilot programının kendisi de işbirlikleri kurarak yılların vermiş olduğu tecrübe ve bilgi birikimlerini girişimciler ile paylaşmaktadır.

Bilkent CyberPark

Bilkent CyberPark Girişim Hızlandırma Programları

Üniversitelere ait en iyi kuluçka merkezleri arasında ilk olan giren Cyberpark, Bilkent Üniversitesi’ne ait. Hızlandırma programı 16 hafta sürmektedir. Bu program özellikle Amerika pazarına açılmak isteyen girişimcilere destek sağlamaktadır. Program süresince bir çok büyük ve sağlam firmalardan destek gören ve işbirliği fırsatı yakalayan girişimciler profesyonel bir süreçten geçmektedir. Cyberpark, özellikle Ankara’da bulunan girişimciler için çok önemi bir fırsat.

İlgini çekebilir : Great Place To Work Türkiye Şirketleri – En İyi İş Verenler

Workup

Kolektif House’ta bulunan Workup, İş Bankası tarafından 2017 yılında kurulmuştur. İlk dönemini tamamlayan Workup’tan 9 girişim mezun oldu ve yatırımcılar ile buluşma fırsatı yakaladı. 6 aylık süre boyunca girişimcilere mentoluk, ofis ve işbirliği imkanı sağlamaktadır. Ekosistemden tanıdığımız Ömer Erkmen’in mentorluğunda gerçekleşen program, birçok uzman kişinin katılımıy ile birlikte geniş bir mentor ağı sunmaktadır.

TECH STARTUP SCHOOL Girişim Hızlandırma Programı

Türkiye’deki En İyi Girişim Hızlandırma Programları arasında yer alan Tech Startup School,özellikle teknoloji alanında yüksek potansiyelli ve uzun vadeli işler kurmak isteyen girişimcileri profesyonel anlamda fikir aşamasından lansmanına kadar desteklemektedir. Öncelikle, küresel pazarda rekabet etmeyi hedefleyen ve teknoloji tabanlı KOBİ’lere yöneliktir. Destek programında, eğitim, mentor danışmanlık, yurtdışına açılım, yurtdışında B2B eşleştirme ve Silikon Vadisi’nde bootcamp ve demoday hizmetleri bulunmaktadır.

StartupBootcamp İstanbul

StartupBootcamp İstanbul, Starters Hub bünyesinde bulunmaktadır. 3 ay süresince seçmiş olduğu 10 girişime hem yatırım hemde ofis imkanları alanında destek sağlamaktadır. Program sonunda girişimciler tarafından hazırlanan Demo Day ile, geniş bir yatırım ağına sunum yapan girişimciler kendilerine yatırım kaynağı bulma fırsatı da yakalayabiliyorlar. Avrupa’nın önde gelen kuluçka programları arasında bulunan StartupBootcamp İstanbul yoğun bir mentorluk programına da sahip.

Hackquarters

Küresel odaklı girişimleri hedefleyen, hem yerelde hem de globalde olası iş birliklerinin kapısını açan ve Türkiye’deki en iyi girişim hızlandırma programları arasında yer alan Hackquarters, Silikon Vadisi ve benzeri ekosistemlerde eğitimler de düzenlemektedir. İşini doğru ve etkili şekilde büyütmek isteyen girişimciler için doğru adres. 

BIC 101

Yatırım almaya hazır olmayan girişimleri hedef alan BIC 101 Mentors’ Network Turkey partnerliğiyle hazırlanmış bir hızlandırma programıdır. 6 aylık bir program ile girişimlere destek sağlayan BIC 101 Kolektif House’ta haftalık mentor seansları ve ofis desteği sağlamaktadır. BIC 101, yatırıma hazır girişimleri Demo Day’inde sahneye çıkararak yatırımcılar ile buluşturmaktadır. 

KWORKS

2015 yılında Koç Üniversitesi tarafından kurulan Kworks girişim hızlandırma programı,Şişli’deki kuluçka merkezlerinde hızlandırma ve ön hızlandırma süreçlerini kapsayan bir programa sahip. Kworks programı, daima girişimcilerin yanında olan mentorların varlığı ile dikkat çekmektedir. Finans, pazarlama, UX/UI ve iş geliştirmeye kadar birçok konuda uzman kişileri bünyesinde bulunduran program ayrıca eğitimler ve partnerlik anlaşmaları ile destek vermektedir. Program sonunda da girişimler Demo Day’e çıkarlılarak yatarımcılar ile buluşturmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir