Gelişimsel Gecikme Nedir? Gelişimsel Gecikmenin 5 Ana İşareti

Gelişimsel Gecikmenin 5 Ana İşareti ve Neden Endişelenmemeniz Gerekir ?

Bugün, gelişimsel gecikme nedir, çocuğunuzda gecikmenin olup olmadığını nasıl tespit edeceğinizi ve bunun için ne zaman endişelenmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacağız.

Gelişimsel Gecikme Nedir?

Bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun gelişimsel bir gecikmesi olabileceğinden şüpheleniyor musunuz? Bir çocuk beklendiğinde gelişimsel dönüm noktasına ulaşmadığında genellikle gelişimsel gecikme teşhis edilir. Küçükten daha önemli bir şeye kadar değişebilir.
Çoğu gelişimsel gecikmeler ciddi değildir ve genellikle kendilerini düzeltin. Ve bazıları için bilinen bir neden yok. Bununla birlikte, çocuğunuzun bir tür gelişimsel gecikmesi varsa, bunu çözmek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Gelişimsel Gecikmenin İşaretleri Nelerdir?

Bebeklerde ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda pek çok olası gelişimsel gecikme türü vardır ; konuşma, görme ve motor beceriler sadece birkaçı. Özellikle ilk kez anne babalar için, basit bir gecikmeyi çocuklarında gerçek bir gelişimsel gecikme ile ayırt etmek zor olabilir. Aşağıdakiler, yeni doğanlardan iki yaşına kadar olan çocuklarda farklı gelişimsel gecikmeler için uyarı işaretleridir.

1-Dil ve Konuşma

Konuşma ve dil gecikmesi yeni yürümeye başlayan çocuklarda çok yaygındır. Aslında, gelişimsel gecikmenin en yaygın şeklidirler. Konuşma sözlü iletişimi ifade ederken, dil daha çok çocuğunuzun bilgiyi nasıl ifade edebileceği ve alabileceği ile ilgilidir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, ablasıyla aynı yaşta konuşmuyorsa veya yaşı ondan ileride olan başka çocuklar ise lütfen endişelenmeyin. Erken dil gelişimi çok düzensizdir ve hamleler halinde gerçekleşir, birkaç aylık fark önemli değildir ve çocuğunuz beklediğinizden önce yetişir ve büyük bir kelime dağarcığı geliştiğinde aniden gerçekleşecektir. Araştırmanız gereken bir dil gecikmesi, potansiyel bir işitme kaybı olmasına rağmen, neyse ki bunu göz ardı etmek oldukça kolaydır, ancak endişeliyseniz çocuğunuzun çocuk doktoruna danışın. Okul çağındaki çocuğunuz hala dille mücadele ediyorsa, olası bir öğrenme bozukluğuna (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu veya DEHB gibi) ve otizm spektrum bozukluğuna (ASD) bakmanız gerekebilir. Konuşma gecikmesinden şüpheleniyorsanız, çocuk doktorunuz muhtemelen çocuğunuzu bir konuşma dili patoloğu tarafından değerlendirilmek üzere sevk edecektir.

Nasıl Tespit Edilir
Bebeğinizin veya küçük çocuğunuzun dil gecikmesi olduğundan şüpheleniyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı işaretler şunlardır:

3 ila 4 ay arasında gevezelik etmiyor veya yüksek seslere cevap vermiyor
4 aya kadar sesleri taklit etmeye çalışmaz
7 aya kadar seslere hiç yanıt vermiyor
1 yaşına kadar tek kelime kullanmaz
En az 15 kelime konuşamıyor, sadece konuşmayı taklit edebiliyor veya 2 yaşına kadar iletişim kurmak için konuşmayı kullanmıyor

2-Motor Becerileri veya Hareket

Bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun olması gerektiği zaman yürümemesinden mi korkuyorsunuz? Ya da belki çocuğunuzun bir kaşığı tutmakta güçlük çektiğini fark etmişsinizdir. Eğer öyleyse, o zaman kaba motor veya ince motor gecikmesi olabilir.
Büyük motor gecikmesi , emekleme veya yürüme yeteneğini etkiler. Bir Oysa ince motor gecikmesi bebeğinizi ve aletler kullanmayın veya düzgün bir boya kalemini tutmak için yürümeye başlayan yeteneğini etkiler. Yaygın nedenler arasında erken doğum, serebral palsi, epilepsi, görme sorunları ve bilişsel gecikmeler bulunur . Motor becerilerde bir gecikme olduğundan şüpheleniyorsanız, çocuk doktorunuz büyük motor gecikmeler için fizik tedavi veya ince motor gecikmeler için mesleki terapi önerebilir.

Nasıl Tespit Edilir

Bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun motor becerilerinde gecikme olduğundan şüpheleniyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı işaretler şunlardır:

3 veya 4 aylıkken nesnelere uzanmaz, kavramaz veya tutmaz
Her iki yönde de 5 ay devrilmez
6 aya kadar yardımsız oturamaz
7 aya kadar aktif olarak nesnelere ulaşmaz
1 yaş tarafından desteklenirken sürünmez veya ayakta duramaz
18 ay boyunca tekerlekli bir oyuncağı itemez veya yürüyemez
Hala 2 yaşına kadar ayak parmaklarında yürüyor

3-Bilişsel

Bir bilişsel gecikme düşünme ile ilgili sorunlar anlamına gelir ve bazen zihinsel engelli olarak anılacaktır edilebilir. Çocuğunuzun bilişsel gelişimsel gecikmesi varsa, bunun nedeni bir öğrenme güçlüğü (DEHB gibi), kurşun zehirlenmesi, genetik bir bozukluk veya otizm spektrum bozukluğu (ASD) olabilir. Erken müdahale ve tedavi, bu tür gelişimsel gecikmeleri ele alırken anahtardır.

Nasıl Tespit Edilir
Bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun bilişsel bir gecikme yaşadığından şüpheleniyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı işaretler

4-Vizyon

Bebeğinizin görmesi normalde ilk 6 ayı içinde bulanıktır. Sonunda gelişmesi gerekir. Olmazsa, dikkat etmeniz gereken bazı işaretler var.

Nasıl Tespit Edilir
Bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun görme gecikmesi olduğundan şüpheleniyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı işaretler şunlardır:

Ellerini 2 ay fark etmez
3 ay boyunca hareketli nesneleri gözleriyle takip etmez
6 aya kadar sürekli yırtılma veya göz akıntısı yaşar
6 aya kadar her iki gözle en az 1 fit uzaktaki nesneleri veya en az 6 fit uzaktaki nesneleri takip etmez

5-Sosyal veya Duygusal

Sosyal veya duygusal gelişimsel bir gecikme, çocuğunuzun yetişkinlerle ve hatta diğer çocuklarla etkileşimde bulunma becerisinde sorunlara neden olur. Bu sorunlar muhtemelen çocuğunuz okula başlamadan önce ortaya çıkacaktır. Sosyal veya duygusal gecikmenin bazı nedenleri, bilişsel gecikme veya yaygın gelişimsel bozukluk (PDD) olarak bilinen şeydir. PDD, ASD şemsiyesi altına giriyor . Bu tür gelişimsel gecikmenin bilinen bir tedavisi olmamakla birlikte, tedavisi vardır. Tedavi davranışsal terapi ve ilaç tedavisini içerir.

Küresel Gelişimsel Gecikme

Bir çocukta daha önce listelenen gelişimsel gecikmelerin çoğuna veya tamamına sahipse, buna ” küresel gelişimsel gecikme ” denir . Yaygın nedenler arasında genetik bir kusur (down sendromu gibi), kırılgan X sendromu, fetal alkol sendromu ve prematüre ile ilişkili ciddi tıbbi sorunlar bulunur.

Çocuğumda Gelişimsel Gecikme Şüphelenirsem Ne Yapmalıyım? Ne Zaman Endişelenmeliyim?

Bebeğiniz veya yürümeye başlayan çocuğunuz gelişimsel dönüm noktalarına “zamanında” ulaşmıyorsa, bunun çocuğunuzun gelişimsel bir gecikmesi olup olmadığına ilişkin tek belirleyici faktör olmadığını unutmayın. Tüm çocuklar kilometre taşlarını farklı hızlarda öğrenir ve bunlarda ustalaşır; bu, çocuğunuzun belirli bir kilometre taşına ulaşması için normal aralığın geniş olduğu anlamına gelir.

Burada, ADAM ve Mila’da birçok kilometre taşını ele alıyoruz ve her kilometre taşı için o kilometre taşı için tipik yaş aralığını dahil ediyoruz. Bu yaş aralıkları sadece ortalamalardır; bu, tüm çocukların bu ortalama yaş aralığında bu kilometre taşını göstermesi gerektiği anlamına gelmez. Bazıları daha erken veya sonra olabilir.

Bazı kilometre taşlarının tamamen atlanabileceğine dikkat etmek de önemlidir. Ancak bir çocuğun art arda iki kilometre taşını atlaması nadirdir (art arda aynı “temanın” parçası ve biri diğerinin hemen arkasındadır). Bebeğiniz bir dönüm noktasında biraz geride kaldığında endişelenmenize gerek yok. Bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun gelişimsel olarak geciktiğinden şüpheleniyorsanız yapmanız gerekenlere bir göz atın.

Erken Harekete Geçin

Endişeleniyorsanız, fikirlere ve yardıma ulaşmak asla zarar vermez. Herhangi bir gelişimsel gecikme ile erken tedavi anahtardır.

Uyanık olmak

Çocuğunuzun programa göre gelişmediğinden şüpheleniyorsanız, çocuğunuzun çocuk doktoru başvurmanız gereken kişidir; ama çocuğunuzun nihai savunucusu sizsiniz. Bir endişeniz varsa, gelişim taraması talep ederken dikkatli olun.

Profesyonel Bir Değerlendirme Alın

Gelişimsel bir gecikmeyi belirlerken çocuğunuzun alabileceği iki tür profesyonel değerlendirme vardır; tıbbi ve eğitici. Çocuk doktorunuz veya bir uzman çocuğunuzun iyi çocuk ziyaretine ek olarak tıbbi değerlendirmeler sağlayabilir ve yerel okul sisteminiz bir eğitim değerlendirmesi yapabilir.

Gelişimsel Gecikme Teşhisi

Gelişimsel bir gecikme teşhisinin ardından , çocuğunuz ve aileniz için mevcut olan kaynakların sayısı sizi şaşırtacak. Bölgenizde hangi kaynakların mevcut olabileceğini araştırarak başlayabilirsiniz ve aynı zamanda gelişimsel gecikmesi olan çocuklu diğer ebeveynlere ulaşmanın rahatlığını bulacaksınız.

Koronavirüs Salgını Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir