Evinizi Veganlaştırın

Evinizi veganlaştırın: Evinizin zulümsüz olmasını nasıl sağlarsınız? Yiyecekleri fethettiniz ve evinizde sonraki adımları atmaya hazırsınız, ancak nereden başlıyorsunuz? Evinizi nasıl daha vegan yapacağınıza dair bu basit adımlarla size yardımcı olabiliriz.  Şu anda mevcut olan çok sayıda bitki bazlı ürünle birlikte, gıda unsuru muhtemelen veganizmin en kolay yönlerinden biridir. Ancak vegan olmak yemek seçimlerinden çok daha fazlasıdır. Bu senin tüm yaşam tarzınla ilgili.

Etik, çevresel veya sağlık nedenleriyle veganlığa geçiş yapmış olsanız da, evinizi yaşam tarzınızla uyumlu hale getirmenin, onları olabildiğince vegan ve zulümsüz hale getirmenin birçok yolu vardır . Evlerimizdeki pek çok ürün ve malzeme hayvanlardan geldiği için bu, üzerinde düşünülmesi gereken ezici bir süreç gibi görünebilir. Bununla birlikte, nasıl yapılabileceğini göstermek ve başlayabileceğiniz birkaç değişikliğe bakmak istiyoruz.

Yapılacak en iyi şey, onu oda oda alıp parçalamaktır. Evinizde vegan olmayan ürünleri aşamalı olarak bırakmak biraz zaman alabilir ve mobilya söz konusu olduğunda oldukça pahalı olabilir . Bazı insanlar vegan oldukları andan itibaren vegan olmayan tüm ürünlerini değiştirmek isteyebilir, bazıları ise yıpranana veya değiştirilmeye hazır olana kadar bunları kullanabilir. Basitçe büyük mobilyalardan kurtulmak ve yeni bir şeyler satın almak her zaman geçerli bir seçenek değildir. Zamanlama ve yaklaşım, bireysel koşullara bağlı olarak kişiden kişiye değişecektir.

Bununla birlikte, o zaman geldiğinde, ürünleri güvenle vegan bir alternatifle değiştirebilirsiniz ve başlamak için en kolay yer, kaçınılması gereken daha bariz şeylere bakmaktır.

Deri, yün, kürk ve tüyler  (Evinizi Veganlaştırın)

Deri, çoğu evde görülen bir malzemedir. Ayakkabılar, kemerler, çantalar, valizler ve dekoratif objeler gibi çok çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Ancak evlerde deri kullanımının en büyük sorumlusu mobilyadır. Deri mobilya yelpazesinin çok geniş olması ve kullanımının o kadar normalleştirilmesi, üretiminin neredeyse mobilya endüstrisinden ayrılamaz hale geldiği anlamına geliyordu.

Bununla mücadele etmenin en kolay yolu, deriden yapılmış ürünler satın almamaktır. Her zaman etiketleri kontrol edin ve hala o ‘deri görünümü’ istiyorsanız, ‘suni’ deriden ve hatta vegan deriden yapılmış ürünleri tercih edin . Bununla birlikte, güvenli tarafta olmak için, kumaş mobilyalar ve alternatif malzemelerden yapılmış nesneler kullanın .

Kürk, insanların hayvanlarla hemen ilişkilendirdiği ve denemeye ve kaçınma eğiliminde olan malzemelerden biridir. Bununla birlikte, evlerde, özellikle kilimlerde kürk astar olarak sıklıkla kullanılabilir. En basit geçiş ve en yakın alternatif , sentetik elyaflardan oluşan ve yüksek standartta ve iyi bir görünüme sahip olarak üretilebilen suni kürktür.

Sürdürülebilirlik ve sağlık açısından hangi malzemenin en iyisi olduğuna dair bir tartışma var. Pek çok sentetik malzemenin kanserojen toksinler içerdiğinden şüpheleniliyor ve halılar lateks ile kaplanabilir, bu nedenle insanların, endüstrinin sürdürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir olduğunu iddia ettiği yüne bakıp sağlık sorunlarını ortadan kaldırması anlaşılabilir.

Bununla birlikte, yün koyun veya lamaların kesilmiş kıllarından üretildiği için, bu açıkça vegan bir ev için bir seçenek değildir. Neyse ki, aralarından seçim yapabileceğiniz tek uygun malzeme bu değil. Orada bazı bitki lifleri hile olacaktır. Örneğin, deniz çayırı hem sürdürülebilir hem de biyolojik olarak parçalanabilir olduğu için çok yeşil bir seçenektir. Ya da halılardan tamamen uzak durabilir ve ahşap bir zemin tercih edebilirsiniz.

Evinizi vegan hale getirmeye çalışırken, ördeklerden ve kazlardan tüy elde etmenin zulmü nedeniyle kıyafet ve yatak örtüsünün bir seçenek olmadığını kısa sürede anlayacaksınız. Tüyler, aydınlatma, yatak takımı ve yastıklardan kışlık ceketlere kadar evin her yerinde ürünlerde görünebilir.

Günümüzde ve çağda, zulmün olmadığı, gerçeğine benzer bir his veren kuş tüyü yatak alternatifleri var. Yastık satın alırken, kapağın içinde ne kullanıldığını kontrol ettiğinizden ve fiber dolguları tercih ettiğinizden emin olun.

Sinsi suçlular  (Evinizi Veganlaştırın)

Bunlar daha az dikkat edilmesi gereken şeyler olarak sınıflandırılsa da, ipek ve balmumu evlerde hala yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak kaçınılması kolaydır. Var bolluk liyosel ve viskoz gibi, bambu oluşturulan kumaşlar – Mevcut ipek içermeyen alternatifleri. Yastık ve yatak takımlarınızın zulüm içermediğinden emin olmak için bunları seçin.  Balmumunun evde en yaygın kullanımı mum ve kozmetiktir, ancak genellikle ahşap cilası olarak kullanılır. Neyse ki, bugünlerde çok çeşitli balmumu içermeyen ürünler mevcuttur. Soya balmumu mumlarından sandviç ambalajlara kadar birçok şirket artık bu vegan alternatifleri sunuyor, bu nedenle bir etiketi kontrol etmek kadar basit.

Her şey nerede bitiyor?  (Evinizi Veganlaştırın)

Bir tavşan deliğinden aşağı indiğinizde, kendinizi başka bir deliğin içinde bulabilir ve şöyle düşünebilirsiniz: “Tüm evimi nasıl vegan yapabilirim?” Gerçek şu ki, muhtemelen yapmayacaksın.

Mükemmellik yoktur ve çok zengin olmadığınız ve her bir şey satın aldığınızda neye bakacağınızı tam olarak bilmediğiniz sürece, tamamen vegan bir eve ulaşmanız pek olası değildir. Ancak bu deneyemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Her vegan bir şey satın aldığınızda, daha fazla huzur duygusuna sahip olacaksınız ve evinizde yaşam tarzınıza uygun bir şey daha olduğunu bileceksiniz. Evlerimizi doldururken hepimiz daha bilinçli hale gelirsek, o zaman bir hayvanın acısına örtük olmaktan kaçınabilir ve mümkün olan en zulümden uzak hayatları yaşamak için çabalayabiliriz.

Vegan Olmayan Ev Eşyaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir