Evcilleştiremediğimiz 10 Hayvan

Evcilleştiremediğimiz 10 Hayvan

Bazı hayvanları evcilleştirmeye çalıştık ve başarısız olduk . Bunun birkaç nedeni vardır. Çoğu zaman, bazı hayvanlar insanlara karşı o kadar temkinli olduklarından, ilk bakışta direkt kaçacaklardır. Diğerleri ise evcilleştirilemeyecek kadar saldırgandır, bu da evcilleştirmek isteyen kişinin ölümüne bile yol açabilir.

Başka bir farklı hayvan kategorisi, evcilleştirilmiş ancak evcilleştirilmemiş olarak sınıflandırılır. Bu durumlarda, hayvan insanlara tolerans gösterecek ve belki itaat edecek şekilde yetiştirilmiştir, ancak evcil bir hayvan olarak sınıflandırılacak kadar güvenli değildir. Evcilleştirilen hayvanlar hala vahşi içgüdülerine sahiptir ve hızla haydut olabilirler.

10. Zebralar

Zebralar

Kolonistler, 19. ve 20. yüzyıllarda Afrika’nın derinliklerine doğru ilerlerken ulaşım sorunlarıyla karşılaştılar. Atları farklı hastalıklara duyarlıydı ve Avrupa’dan yeni atlar getirmek her zaman o kadar kolay olmuyordu.  Bu sorunu çözmek için Afrika ovalarında bol miktarda bulunan at ve eşeklerin yakın akrabası olan zebraya döndüler . Zebralar ayrıca atları etkileyen çeşitli hastalıklara karşı bağışıklıydılar. Ancak, zebrayı evcilleştirmeye yönelik tüm girişimler başarısız oldu.

Zebra çok uyanık ve saldırgan bir hayvandır. Doğal olarak insanlar da dahil diğer hayvanlardan şüphelenir ve en ufak bir tehlike işaretiyle kaçar. Hızlı bir koşucudur ve yakalamayı son derece zorlaştırır. Yakalanırsa, kaçma girişiminde ağır tekmeler ve ısırıklar verir.

Kolonistler bazı zebraları almayı başardılarsa da, bu hayvanların atlardan daha küçük olduğunu ve binmenin rahatsız olduğunu çabucak fark etmişlerdir. Ayrıca zebralar sürülmeyi sevmezler ve bir süre sonra – evcilleştirildikten sonra bile saldırgan hale gelirler. Zebralar yaşam alanını aslanlar, timsahlar, sırtlanlar, leoparlar ve insan gibi avcılarla paylaşır. Bu, bu yırtıcıların evcilleştirilmiş zebralarına çekileceğinden korkan sömürgeciler için büyük bir sorundu.

9. Büyük Beyaz Köpekbalıkları

Büyük Beyaz Köpekbalıkları

Evcilleştiremediğimiz 10 Hayvan arasında yer alan ve su altında yaşayan canlılardan olan Büyük beyaz köpekbalığını evcilleştirmek veya evcilleştirmek için yapılan bir dizi girişim başarısız olmuştur. Çünkü yakalanan büyük beyazlar genellikle birkaç gün içinde ölmüşlerdir. Esaret altındaki ilk büyük beyaz balina saatler içinde öldü. Bu hayvanın esaret altında tutulduğu en uzun süre 16 gündür.

Yakalanan büyük beyaz köpekbalıkları , kafalarını akvaryumun cam duvarlarına vurmayı da severler. Japonya’daki Okinawa Churaumi Akvaryumu’nda tutulan bir köpekbalığı, ölünceye kadar başını cam duvara vurmaya devam etti. California’daki Monterey Bay Akvaryumu’nda tutulan bir diğeri, başını sürekli duvara çarptı ve serbest kalana kadar diğer iki köpekbalığına saldırdı.

Büyük beyaz köpekbalıklarını eviclleştirmek  birkaç nedenden dolayı gerekli değildir. Birincisi, tüm okyanusta hareket edebilen harika gezginlerdir. Ayrıca nefes almak için bol suya ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, büyük akvaryumlar bile onlar için çok küçüktür.

Yakalanan köpek balıkları da inanılmaz derecede saldırgandır ve genellikle yemek yemeyi reddeder. Acıktıklarında ise canlı avlara ihtiyaç duyarlar, bu da akvaryumların sağlaması zordur.

8. Dingolar (Avustralya yaban köpeği)

dingolar

Dingolar, Avustralya’da yaşayan köpek benzeri hayvanlardır. Köpeklerle olan benzerliklerine rağmen köpek sayılmazlar ve evcilleştirilmezler. Avustralyalı çiftçiler onları zararlı olarak bile görüyorlar . İlginç bir şekilde, dingoyu binlerce yıl önce vahşi doğaya dönmelerine izin vermeden önce kısmen evcilleştirilmiş gibi görünüyor.

Köpekleri ve dingoları evcilleştirme arasında küçük bir fark var. Köpekler arkadaş olarak kabul edilse de, muhtemelen dingoları evcilleştiren ilk yerli Avustralyalılar, onları bir yiyecek kaynağı olarak görüyorlardı. Ayrıca, yerli Avustralyalılar hayvanları olumlu özellikleri nedeniyle seçici bir şekilde yetiştirmediler.

7. Kanada Geyiği

Kanada geyiği

Kanada geyiği kontrolsüz bir şekilde agresiftir. Çiftleşme mevsiminde agresifliği daha da kötüleşir.. Ayrıca, Kanada geyiği hastalığa duyarlıdır ve sağlanması zor olan çeşitli bir diyete sahiptir. Kanada geyikleri aynı zamanda akıllı yaratıklardır ve genellikle savaş cephesinden kaçınırlar. Savaş alanına yaklaştıklarında, başka bir geyik öldürüldüğü anda kaçarlar.

Bu zorluklara rağmen, Rusya’nın Kostroma kentindeki Kostroma geyiği çiftliğinde devam eden bir geyik evcilleştirme projesi var. Proje, Joseph Stalin’in bir geyik süvari kurmaya karar vermesiyle 1930’larda başladı. Kral Karl XI’in planı gibi, Stalin’in projesi de başarısız oldu. Ancak Nikita Kruşçev, geyiği et için evcilleştirmeye çalışırken onu yeniden canlandırdı. Bu da başarısız oldu ve birkaç geyik çiftliği kapandı. Bununla birlikte, Kostroma geyik çiftliği işlevsel kaldı ve hala geyiği evcilleştirmeye çalışıyor. Öncelikle tesis şu anda geyik sütü üretimi için kullanılıyor.

6. Rakunlar

Rakunlar

Rakunlar evcilleştirme için iyi bir adaydır. Yetenekli dağcılardır ve dar alanlara girebilirler, bu da onları mükemmel bir çalışan hayvan yapar. Ehlileştirilirlerse, yaşlılar ve fiziksel engelli kişiler için faydalı olacaktır. Ancak evcilleştirilmedikleri için çalışan hayvan olarak kullanılamazlar.

Sevimli görünümlerine rağmen rakunlar agresif ve yıkıcıdır. Doğal olarak meraklıdırlar, etrafta dolaşmak gibi ve bir alanla sınırlı kaldıklarında hızla yıkıcı hale gelirler. Genellikle aç veya kızgın olduklarında sürekli izlenmeleri ve ısırmaları gerekir. Isırıklar ölümcül olabilir çünkü insanlara kuduz bulaştırabilirler.

Rakunlar ellerini insanlar gibi kullanabildikleri için, genellikle ellerini koydukları her şeyi açmaya çalışırlar. Ayrıca kaçma konusunda da uzmandırlar. Aslında bu, evcilleştirme girişimlerinin başarısız olmasının önemli bir nedenidir. Ayrıca yalnız olmayı severler, sosyal hayvanlar değiller ve insanlara sadık değillerdir. Bu nedenle, Evcilleştiremediğimiz 10 Hayvan arasında yer almaktadırlar.

5. Tilkiler

Tilkiler

Bir zamanlar tilkileri tamamen evcilleştirdik . Ancak, öldüler ve onları yeniden evcilleştirme yönündeki modern girişimler kısmen başarılı oldu.

Biraz ironik bir şekilde, evcilleştirdiğimiz soyu tükenmiş tilkiye Fuegian veya Yaghan köpeği deniyordu. Suçluların vahşi popülasyonlarından (aka Andean tilkisi) evcilleştirildi. Fuegian köpeği zamanında pek popüler değildi. Bunun nedeni muhtemelen normal bir köpek kadar kullanışlı olmamasıydı.

Ayrıca tilkileri Fuegian köpeğinden çok önce evcilleştirmeye çalıştığımıza dair kanıtlar var, ancak onları kediler için terk ettik. Tilkileri ne için kullanacağımızı belirleyemediğimiz için kediler tilkiler yerine seçildi.

İnanılmaz inatçılığı nedeniyle tilkileri evcilleştirmek zordur. Rus genetikçi Dmitry K. Belyaev, gümüş-siyah tilkileri evcilleştirmek için bir proje başlattığında 1950’lerde bunu değiştirmeye çalıştı. Gümüş-siyah tilkiler aslında melanizmden etkilenen kızıl tilkilerdir, bu da albinizmin tam tersi ve etkilenen hayvanların siyah görünmesini sağlar.

Dört nesil sonra, tilkiler köpek benzeri davranışlar sergiliyorlardı. İnsanlara karşı bir sevgi geliştirdiler, kuyruklarını salladılar ve yetiştiricilerini yaladılar. Elli nesil sonra havlıyorlar, insanlara cevap veriyorlar ve jestleri anlıyorlar. Ayrıca yabani tilkilerden farklı sesler çıkarırlar. Proje devam ediyor ve başarılı kabul ediliyor.

4. Filler

Filler

Asya filleri , 3.000 yıldan fazla bir süredir yakalanıp eğitilmiş olsalar bile evcil hayvanlar olarak görülmezler. Aksine, evcilleştirilmiş veya vahşi hayvanlar olarak sınıflandırılırlar. Yakalanan ve eğitilen Asya filleri, seçici olarak yetiştirilmedikleri için evcil hayvan olarak kabul edilmezler.

“Seçici üreme”, insanların belirli uygun özelliklere göre üremek için yavruları seçeceği anlamına gelir. Evcilleştirilmeleri için, 12 nesile kadar seçici olarak yetiştirilmeleri gerekir. 12. kuşakta, genetik olarak vahşi atalarından farklı olmalı ve evcil olarak kabul edilmelidir.

Genel olarak, yakalanan Asya filleri seçici olarak yetiştirilmez. (Yalnızca birkaçı, ikinci nesli geçtikten sonra seçici olarak yetiştirildi.)

3. Bonobolar

Bonobolar

Bonobolar vahşi hayvanlar olmadıkları için bu listede benzersizdir. İnsanlar tarafından evcilleştirilmemelerine rağmen evcil hayvanlardır. Bonobolar kendi kendilerini evcilleştirmiştir.

Bilim adamları bunun nasıl olduğundan emin değildirler. Ancak bunun yaklaşık iki milyon yıl önce Afrika’da Kongo Nehri oluştuğunda başladığını düşünüyorlar.Bu olay bonoboların atalarını ve orada yaşayan şempanzeleri ayırdı.Nehrin kuzeyindeki primatlar, yiyecek için daha büyük gorillerle rekabet ettikleri için daha büyük ve daha agresif hale geldi. Nehrin diğer tarafında bonobo olacak primatlar vardı. Yeterince yiyecekleri vardı ve goril de yoktu. Dişileri seçici oldu ve hangi erkeklerle çiftleşmek istediklerine karar verdi. Dişiler daha kibar erkekleri tercih ettikleri için saldırgan erkekler öldü.

2. Suaygırları

Su Aygırı

Evcilleştiremediğimiz 10 Hayvan arasında yer alan ve en tehlikelilerinden biri olan Su aygırı.İnsanlar, dünyanın en ölümcül hayvanlarından biri olan su aygırından akıllıca uzak durdu. Her yıl suaygırları tarafından aslanlar, filler, leoparlar, bufalo ve gergedanlardan daha fazla insan öldürülüyor .

Açıktır ki, bir insanla bir su aygırı arasındaki herhangi bir karşılaşma, büyük olasılıkla insan için kötü sonuçlanacaktır. Suaygırlarının büyük dişleri vardır ve inanılmaz derecede hızlıdırlar. Suaygırları, büyük ağırlıklarına rağmen saatte 48 kilometreye (30 mil) kadar koşabilir. Dünyanın en hızlı adamı olan Usain Bolt, saatte 45 kilometreye (28 mil) zar zor ulaşıyor.

Yine de, su aygırı evcilleştirmek için bağımsız girişimler oldu. Beklendiği gibi, bu çabalar kötü sonuçlandı. 2011 yılında, Güney Afrikalı bir çiftçi ve ordu subayı olan Marius Els, evcilleştirmeye çalıştığı 1,2 tonluk, beş yaşındaki bir su aygırı tarafından öldürüldü.

Els su aygırına Humphrey adını verdi ve onu bir evcil hayvan olarak gördü. Sık sık Humphrey’i yüzmeye götürür ve bir keresinde hayvanın ona “bir oğul gibi” olduğunu söyleyerek yüzmeye giderdi. Humphrey, Els’i bir baba olarak görmedi çünkü onu yüzdükleri nehirde öldürdü.

Els’i öldürmeden önce Humphrey, yaşadıkları bölgede zaten bilinen bir yerel terördü. Su aygırı, Els’in çiftliğinden geçen nehre kanoyla tırmandıktan sonra bir keresinde bir adamla torununu bir ağaca kadar kovaladı. Humphrey ayrıca buzağıları öldürmek ve yakındaki bir golf sahasında golfçüleri kovalamakla da meşhurdu.

1. Çakallar

Çakallar

Evcilleştiremediğimiz 10 Hayvan arasında yer alan Çakalın evcilleştirilmesine yönelik tüm girişimler, doğal olarak insanlardan kaçındıkları için başarısız oldu. İnsan yetiştiricileri de bu hayvanlara karşı ihtiyatlıdır çünkü kuduz ve tularemi gibi tehlikeli hastalıklarla enfekte olabilirler.

Ancak, bazı yetiştiriciler bu risklere göğüs gerdi ve çakalları evcilleştirmeye çalıştı. Yaygın bir yöntem, bir erkek çakal ile dişi bir köpek çiftleştirilmektedir. Ortaya çıkan melez insanlara karşı daha az saldırgan olsa da, gerçek bir çakal değildir.

Diğer bir yöntem de annelerinden genç vahşi çakalları alıp yetişkinliğe doğru eğitmektir. Yabani çakallar, yaklaşık üç nesil sonra insanlara karşı daha az ihtiyatlı hale gelirler, ancak evcil hayvanlar değildirler. Aslında, bir çakalın evcilleştirilmesine yönelik çeşitli girişimler, çakalın yetiştiriciye saldırmasıyla sonuçlanmıştır.

Bunun nedeni, insanlara yakın bir çakal, bir insanı av olarak görmeye başlayabilir ve saldırmak için en iyi zamanı arayabilir. İlginç bir şekilde, çakallar yavaş yavaş evcilleştiriliyor. Bu, muhtemelen bonobolarda olduğu gibi doğal olarak gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir