Ergen Ruh Hali İle Nasıl Başa Çıkılır?

Ergen Ruh Hali İle Nasıl Başa Çıkılır? Gençler karamsar yaratıklardır. Sanki duygusal bir hız trenindeymiş gibi birkaç saniye içinde iyi bir ruh halinden kötü bir ruh haline geçebilirler. Birçok ebeveyn, huysuz gençlerini anlamakta ve onlarla başa çıkmakta zorlanır.  Ergenlik, çocukluğun yetişkinliğe geçiş yaptığı bir dönemdir. Ergenliğin başlangıcında ortaya çıkar ve çocuk ebeveynlerinden nispeten bağımsız olduğunda sona erer.  Bu süre zarfında, ergenler genellikle huysuz, öfkeli, duygusal, pervasız, düşüncesiz, bencil, aceleci ve aptal olarak tanımlanır. İnsan türünün bu özellikler ve davranışlarla nasıl hayatta kaldığını merak etmelisiniz.  Görünen o ki, gencin huysuz olmasının bazı iyi nedenleri var ve birincil neden hormonal değişimler değil.

Genç Ruh Hali Değişimlerinin Nedenleri  (Ergen Ruh Hali İle Nasıl Başa Çıkılır?)

Geçmişte, birçok insan huysuz gençlerin artan hormonal seviyelerin ve olgunlaşmamış genç beyinlerin sonucu olduğunu düşünüyordu. Sanki ergenlik bir beyin eksikliği ve etkisizlik dönemiymiş gibi.  Ancak son birkaç yılda, huysuz gençlerimizdeki radikal davranış değişikliğine rağmen insan ırkının neden hala hayatta olduğunu daha anlamlı kılan farklı bir bilimsel açıklama ortaya çıktı.

GENÇLERİN RUH HALİ DEĞİŞİYOR – HORMONLAR TAMAMEN SUÇLANMIYOR

Daha önceki araştırmalar, ergenliğin etkilerini başlatan hormonal dalgalanmaların ergenlik yıllarından önce başladığını gösteriyor. Sonuç olarak, bu hormonlar gençlik yıllarından çok önce ruh halini ve vücudun ve beynin gelişimini etkiler.  Cinsiyet hormonlarının bireylerin ruh halini ve davranışlarını etkileyebileceğinden şüphe yoktur. Gençlerde yükselen hormon seviyeleri, güçlü duygulara ve ruh hali istikrarındaki değişikliklere katkıda bulunur.  Ancak bu gençler üzerindeki etki, yetişkinlerden veya daha küçük çocuklardan daha mı büyük? Bu iddiayı doğrulayacak çok az kanıt var .  Bunun yerine, ergen ruh hali değişimlerinin sadece hormonal dalgalanmalardan daha fazlasının değil, aynı zamanda beyin büyümesi ve beyin aktivitelerindeki değişikliklerin sonucu olduğuna dair kanıtlar artıyor.

DENGESİZ BEYİN GELİŞİMİ

Nörobilimciler, fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemeyi (MR) kullanarak artık çocukların ve gençlerin beyinlerinin içini görebiliyor ve gelişimlerini inceleyebiliyorlar.  Beyin hücresi gelişimi beynin farklı bölgelerinde farklı oranlarda gerçekleştiği için gençlerin büyük ölçüde huysuz olduğunu bulmuşlardır. Erken ergenlik döneminde limbik sistemde (hipotalamus ve amigdala) gri cevherde hızlı azalmalar ve beyaz cevherde artışlar olur​.  Beynin bu alanları duygusal tepkilerle ilgilenir ve beynin yargılama, dürtü kontrolü ve öz düzenlemeden sorumlu bölümü olan ön loblardan (prefrontal korteks) daha erken olgunlaşırlar.

Gençlerde bu iki alanın gelişim hızlarındaki dengesizlik, ilkel beyin reaksiyonlarını güçlendirir. Sonuç olarak, gençlerdeki duygu dalgalanmaları genç yetişkinlere veya çocuklara göre daha hızlı ve daha yoğundur.

POTANSİYEL TEHDİTLERE KARŞI DUYARLILIK

Ebeveynlerin gençlerin ruh hallerine karşı ajite tepkileri, ruh hali değişimlerine katkıda bulunabilir, çünkü potansiyel tehditler bir gencin kendini kontrol etme yeteneğini de etkileyebilir. Evrimsel olarak, tehlikeyi algılama yeteneği, insanın hayatta kalması için çok önemlidir. Ancak ergen beynindeki kontrol merkezi az gelişmiş olduğunda, gençlerin hafif tehdit belirtilerine bile aşırı tepki verme olasılığı daha yüksektir.  Bir gencin herhangi bir ebeveyni, küçük bir yüz ifadesinin, olumsuz bir bakışın ve hatta endişeli bir bakışın gençlerde huysuz davranışları tetikleyebileceğini onaylayabilir.

NÖROTRANSMİTTER DOPAMİNDE AZALMA

Beyindeki nörotransmitterlerden biri olan dopamin zevk ve acıyı deneyimleme yeteneğini kontrol eder. Ergenlik döneminde, aşırı ruh hali değişimlerine ve duyguları düzenlemede zorluğa da katkıda bulunan bir dopamin eksikliği vardır.

Beyinler Neden Bu Şekilde Gelişir?

Belki de insan beyninin neden gençleri tahmin edilemez ve savunmasız bırakacak şekilde geliştiğini merak ediyorsunuzdur.  Yeni bir araştırma, ergenliğin aslında bir kaos ve zayıflık zamanı değil, uyum sağlayan bir esneklik zamanı olduğunu gösteriyor.  Beyin taramalarından bilim adamları, ergenlik döneminde sinir devrelerinin daha esnek hale geldiğini bulmuşlardır. Gençler daha az çekingen hale geliyor ve risk almaya daha açık​. Belirsizliğe daha fazla tolerans gösterirler ​ve yüksek riskli faaliyetlerde bulunma isteği.  Bu uyarlanabilirlik, gençlerin çevreyi öğrenmelerini destekler ve yeni fırsatlar aramak için ebeveynlerinden ayrılmalarına yardımcı olur. Beyin plastisitesi aynı zamanda yeni yeteneklerin ve yaşam boyu ilgi alanlarının geliştirilmesine de izin verir.  Dolayısıyla, istenmeyen ruh hali değişimleri ve öngörülemeyen davranışlar, ergenleri karakterize etmek anlamına gelmez. Bunlar en çok fark ettiğimiz şeyler, çünkü onları çocuklarımız için sinir bozucu veya tehlikeli buluyoruz. Ancak, asıl amaçları muhtemelen çocuklarımızın bağımsız olmalarına yardımcı olmaktır.

Huysuz Bir Gençle Nasıl Başa Çıkılır?

Gençlerin beyin devreleri tasarım gereği uyarlanabilir olsa da, artan riskli davranışlar ve azalan öz kontrol, kendilerine ve başkalarına tehlike oluşturabilir.  Ergenler geliştikçe, akıl yürütme yetenekleri artar, hastalıklara karşı dirençleri artar ve her zamankinden daha güçlü ve sağlıklı olurlar, ancak araştırmalar ölüm oranının %200 arttığını göstermektedir.  Söylemeye gerek yok, gençlerin ruh hali değişimleri, birlikte akşam yemeği yemek gibi günlük aktiviteleri aile için tatsız hale getirebilir.  Çocuğunuzun bu geçiş dönemini güvenli ve daha keyifli bir şekilde atlamasına yardımcı olmak için yapabilecekleriniz burada.

SAKİN, TUTARLI BİR VARLIK OLUN

Ergen Ruh Hali İle Nasıl Başa Çıkılır

Gençlik yıllarında beyin daha esnektir ve onu yetişkinliğe geçişe hazırlamak için daha az düzenlenir. Talihsiz dezavantajı, ruh hali değişimlerinin yoğun ve ebeveynler için üzücü olabilmesidir.  Bu değişikliklerin amacı size saldırmak veya meydan okumakla ilgili değil. Bu yüzden derin bir nefes alın ve tipik genç ruh hali değişimlerini kişisel olarak almamaya çalışın.  Zor olabilir ama bu aşama geçecek.  Çocuğunuz size saygısız görünse bile sakin olun ve soğukkanlılığınızı kaybetmeyin. Ergen davranışları için net sınırlar korurken, fırtınadaki en güvenilir sakinleştirici güç olun.  Başka bir deyişle, kötü davranışları sakin ve nazik bir şekilde ele alabilirsiniz.  Duygular bulaşıcıdır. Öfkelerinin sizin öfkenizi tetikleyebileceğini zaten görüyorsunuz. Sakin olun ve öfkenizin onlara geri bildirimde bulunmasına ve herkesin duygularını yükseltmesine izin vermeyin.  Sakin kalmak, sorununuz için bir “çözüm” gibi görünmeyebilir, ancak durumu yoğunlaştırmak yerine gerçekten yumuşatabilir.

DESTEKLEYİCİ OLUN, CEZALANDIRICI DEĞİL

Bu berbat ruh hali ile uğraşmak nahoş bir durum ama bu, çocuğunuz için daha da kötü olabilir. En küçük şeylere öfkelendiğinizi ve kendi ruh halinizi kontrol edemediğinizi hayal edin.  Üzülmek eğlenceli değil.  Kimse ruh hali değişimlerinden hoşlanmaz.   Ebeveynlerin ergenlerin duygularını ele almaları, gençlerin davranışları ve duygusal esenliği üzerinde derin bir etkiye sahiptir.  Duygusal olarak destekleyici ebeveynleri olan gençler daha uyumlu olma eğilimindedir.. Ebeveynleri duygusal tepkilerini cezalandıran veya reddedenlerin davranış sorunları ve depresif dönemler veya semptomlar geliştirmesi daha olasıdır.​

ÖZERKLİĞİ DESTEKLEYİCİ OLUN

Ruh hali değişimlerini hormonlara veya ergenliğe bağlamak kolaydır, ancak gençler her zaman sebepsiz yere üzülmezler.  Kontrolcü ebeveynleri olan gençler genellikle bastırılmış öfkelerini bastırırlar, ancak beyinlerindeki değişiklikler bunu yapmayı daha da zorlaştırarak daha fazla duygusal patlamalara neden olur. Ebeveynliği kontrol etmenin, ergenlerde muhalif davranışları ve davranış bozukluğunu öngördüğü bulunmuştur. Çocuğunuzu kontrol etmek yerine, bağımsızlıklarını geliştirmeleri için onlara daha fazla özgürlük tanıyın. Ebeveynlerin özerklik desteği , çalışmak için daha fazla içsel motivasyon ve daha iyi akademik performans ile ilişkilidir.

Çocuklarda Davranışı İçselleştirme

HUYSUZ GENCİNİZİ DİNLEYİN

Dinlemek, gençlerimizin düzenlemeyi öğrenmelerine yardımcı olmak için atabileceğimiz bir diğer önemli adımdır. Azarlanmaktan, görmezden gelinmekten ve dinlenilmemekten daha ağırlaştırıcı bir şey yoktur. Gençler, ebeveynleri onları dinlemek yerine onlara ders verdiğinde, genellikle reddedilmiş ve saygısızlık edilmiş hissederler. Söylediklerini dinleyin ve olaylara onların bakış açısından bakmaya çalışın.

ÇOCUĞUNUZUN DUYGULARINA UYUM SAĞLAYIN

Uyum, gencin duygusal durumuyla eşleşiyor. Çocuğunuzun duygusal durumuna uyum sağladığınızda, onları anladığınızı açıkça görebilirler.  Sadece davranışlarını veya sözlerini taklit etmeyin. Uyumlanmak, sadece onlarla göz teması kurmaktan veya sözlü olarak onları onaylamaktan daha fazlasıdır. Empati göstermek veya duygularını gerçekten anladığınızı göstermektir.​

SAĞLIKLI UYKU ALIŞKANLIKLARI OLUŞTURUN

Ergenlik döneminde bir gencin uyku düzeni değişir. İç saatleri (sirkadiyen ritim), sabahları uyumayı ve gece daha geç kalkmayı tercih etmelerini sağlar.  Kalıcı uyku yoksunluğu, bir gencin ruh halini ve akademik performansını etkileyebilir. Yeterince uyumalarına ve yatmadan önce elektronik cihazlardan uzak durmak gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmelerine yardımcı olun.

EGZERSİZLERİ VE MEDİTASYONU TEŞVİK EDİN

Bu dönemde aktif kalmak önemlidir. Her iki fiziksel aktivite​16​ve meditasyonların yüksek ruh hali ve enerji seviyelerini desteklediği gösterilmiştir.​ Çocuğunuzu günlük aktivitelerine dahil etmesi için teşvik edin.

Depresyon Veya Uyuşturucu Bağımlılığı Belirtilerine Dikkat Edin

Her beşte biri depresif bozukluk, anksiyete bozukluğu veya bipolar bozukluk gibi bir akıl hastalığı sorunuyla mücadele eden gençler, akıl sağlığı sorunlarından endişe verici bir oranda muzdariptir. Madde bağımlılığı da gençler arasında yaygındır. Hem zihinsel sorunlar hem de uyuşturucu kullanımı ruh hali değişimlerine katkıda bulunabilir.  Ara sıra depresif bir ruh haline sahip olmak normaldir, ancak uzun süreli ruh hali değişimleri veya kalıcı genç depresyonu dikkatli bir ilgi gerektirir.

Endişeniz varsa veya çocuğunuz gençlik depresyonu belirtileri gösteriyorsa, çocuğunuzun çocuk doktoruna, sağlık uzmanına veya psikoloğuna danışmaktan çekinmeyin. Duygusal değişikliklerin normal ergen ruh hali değişimleri mi yoksa daha derinlemesine bir değerlendirme gerektiren bir şey mi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilirler. İntihar düşünceleri veya intihar girişimi gibi ciddi depresyon belirtileri fark ederseniz, derhal ruh sağlığı uzmanlarından yardım isteyin.

Sonuçları Önemsemeyen Bir Genç Nasıl Disiplin Edilir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir