En İyi Türk Psikologlar

Psikoloji, diğer bir adı ile duygu ve düşünme bilimi. İnsanların zihin ve davranışlarını sistematik olarak inceleyen bir bilim dalıdır. 19. yüzyılda felsefeden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden psikoloji,  Wilhelm Wundt’un 1876 yılında Almanya Leipzig Üniversitesi’nde kurduğu psikoloji laboratuvarı ile bir bilim dalı olarak doğmuştur.  Türkiye’de psikoloji 1915 yılında İstanbul Üniversitesi’nde başlamıştır. Türkiye’de, bir Türk olarak psikolojinin lideri Ordinaryüs Profesör Mustafa Şekip Tunç’tur. En İyi Türk Psikologlar;

Ordinaryüs Profesör Mustafa Şekip Tunç (1886-1958)

1886 yılında İstanbul’da doğmuş, Türk Akademisyen.Mustafa Şekip Tunç , psikoloji ve felsefe alanında önemli faaliyetlerde bulunmuştur. Cenevre’de Jan Jak Ruso Enstitüsü’nde eğitim görerek 1919 yılında memlekete dönmüş ve Umumi Psikoloji Kürsüsü’nün başına getirilmiştir. Aynı sene, İstanbul Kız Öğretmen Okulu’nda psikoloji ve pedegoji öğretmenliği yaptı.İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yeni oluşturulan Pedagoji Bölümü’nde doçentliğe getirildi ve burada profesörlüğe akabinde de ordinaryüs profesörlüğe yükseldi. Uzun yıllar çalışan üniversitede çalışan Mustafa Şekip Tunç, İlahiyat Fakültesinde din felsefesi derslerini de vermiş, 1951 yılında emekliye ayrılana kadar eğitim- öğretim faaliyetlerine devam etmiştir. Psikoloji alanında bir çok eser yazmış ve çevirmiş olan profesörün kitapları günümüzde Psikoloji Bölüm öğrencileri tarafından özenle dikkate alınmaktadır. 

Erol Güngör  (1938-1983)

Türkiye’de psikoloji alanında özellikle Sosyal Psikoloji ile ilgilenen Erol Güngör ilk olarak Tecrübi Psikoloji kürsüsünde asistanlık yapmıştır. Sosyal Psikoloji alanındaki bir çok önemli eseri Türkçe’ye çeviren profesör’ün kendine ait de bir çok eseri bulunmaktadır. Yaptığı çalışmalar ile Türkiye’de sosyal psikoloji biliminin gelişmesine önemli katkısı bulunan Erol Güngör En İyi Türk Psikologlar arasında yer almaktadır.

Hale Bacakoğlu (1964- )

1964 Kütahya doğumlu Türk psikolog ve akademisyen. Görme engelli olan Hale Bacakoğlu, 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölumü’nü kazandı, ilk başta kaydı yapılmasa da verdiği mücadele ile görme engelli insanların da psikoloji bölümüne alınmasını sağladı. Doktorasını görme engelli çocukların eğitimi üzerine yapan Hale Bacakoğlu, 2003 yılında görme engelli çocukların eğitim fırsatlarına sahip olabilmesi için ‘Parıltı Görmeyen ve Az Gören Çocuklara Destek Derneği’ni kurdu. Yaptığı çalışmaların dikkat çekici olması sonucu Milli Eğitim Bakanlığı’nda görme engelliler ile ilgili daire başkanlığı görevi verilmiş  ve bu görevdeki ilk engelli kadın başkan olmuştur. Gören çocuklarla görmeyen çocukların bir arada eğitim aldığı ‘kaynaştırma eğitimi’nin yaygınlaştırılması için çabalamış ve çabalamaya devam etmektedir.

Çiğdem Kağıtçıbaşı (1940 – 2017)

Erol Güngör gibi Türkiye’ye Sosyal Psikoloji alanında çok büyük katkılar yapmış ve uluslararası alanda çok önemli isimler arasına girmiş bir psikologtur. Çiğdem Kağıtçıbaşı. Aynı zamanda bir bilim insanıdır. Yaptığı araştırmalar sonucunda insan gelişimini ve aile arasındaki etkileşimi kültürler arası bir bakış açısı ile inceleyerek, kültürler arası benlik ve aile modelini geliştirmiş ve psikolojide temel gören iki aile modeline alternatif olarak üçüncü bir model sunarak psikoli dünyasına bunu kabul etmiştir. Okul öncesi araştırmaları ile bilinen Çiğdem Kağıtçıbaşı Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nda anne- çocuk odaklı birden fazla eğitim projeleri uygulamıştır.

Muzaffer Şerif Başoğlu (1908-1988)

Psikoloji tarihine önemli katkıları olan Türk psikolog. Modersn sosyal psikolojinin kurucularından biri olarak kabul edilmektedir. Sosyal psikoloji alanında yaptığı çalışmaların en önemlisi, “Robbers Mağarası Deneyleri”dir. Bugünün politikası, ırk ve milliyetçilik konularında istisnasız kabul edilen parametler ilk olarak Muzaffer Şerif Başoğlu tarafından incelenmiş ve sistematik olarak dinamiklerini ortaya koymuştur.

Doğan Cüceloğlu (1938 – )

Çok sayıda gelişim kitabı bulunan Türk psikolog Doğan Cüceloğlu, özellikle Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını incelemektedir. 40’tan fazla bilimsel makalesi bulunmaktadır. Gelişim psikolojisi üzerine seminerler vermiş, iletişim psikolojisi konusunda uzmanlaşmıştır.

Üstün Dökmen (1954 – )

Üstün Dökmen, Türk akademisyen ve psikolog.  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde profesör olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Bilimsel dergilerde yayımlanan makalelerinin tiyatro eserleri ve şiir kitapları da bulunmaktadır.  2006 yılında yayımlanan “Küçük Şeyler” adlı eseri ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2008 yılında deneme dalındaki ödülüne layık görülmüştür. Aynı zamanda bir dönem TRT’de “Küçük Şeyler” adlı bir program hazırlayıp sunmuştur.

Ayten Zara

Araştırma alanları arasında özellikle, travma ve aile içi şiddet,  cinsel şiddet  ve travma terapisi olan danışman ve klinik Türk psikologtur. Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Aile ve toplum psikolojisi üzerine bir çok klinik ve araştırma çalışmaları olan Ayten  Zara a, Bilgi Üniversitesi’nde devam eden Uluslararası Travma Çalışmaları Programının New York-İstanbul direktörlüğünü görevini devam ettirmektedir.

Koronavirüs Salgını Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir