En İyi Türk Opera Sanatçıları

Semiha Berksoy  (1910 – 2014)

semiha-berksoy - En İyi Türk Opera Sanatçıları

Semiha Berksoy, 1910 İstanbul doğumlu, Türkiye’nin ilk kadın opera sanatçısıdır. Aynı zamanda ressamdır. İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi  Resim ve Tiyatro mezunudur. Devlet bursu ile gittiği Almanya Berlin Devlet Yüsek Müzik Akademisi Opera Bölümü’nden birincilikle mezun olmuştur. 1934’te kariyerine başlamış olan sanatçı Türkiye, Portekiz ve Almanya olmak üzere bir çok ülkede sahneye çıkmıştır. 1939 yılında Avrupa’da sahne olan İlk Türk opera sanatçısı olmuştur. 1999 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını almış 2004 yılında  94 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Leyla Gencer  (1928 – 2008)

Leyla Gencer - En İyi Türk Opera Sanatçıları

20.yüzyılın en önemli sopranolarından biri olarak kabul edilen Ayşe Leyla Gencer 1928 İstanbul Polonezköy doğumlu. Bir çok ülkede bir çok eseri hayranlık uyandıracak derecede yorumlamış, Batı ülkelerinde “La Diva Turco” olarak ün yapmıştır. Safronbolu’lu müslüman bir babası ve Katalolik bir annesi vardır. Annesi sonradan müslüman olmuştur. İstanbul İtalyan Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında Şam dersi almıştır. Opera kariyeri başa korist (geri vokal) olmak üzere, 1950 yılında Ankara Oprası’nda Cavalleria rusticana operasında Santuazza rolü ile başlamıştır. 1958 yılında İtalya’ya yerleşen sanatçı, 1960 yıllarında mesleğinin doruğuna ulaştı ve hiç bilinmeyen ve ünlü operaları seslendirmeye devam etti. 1985 yılında sahneye veda eden sanatçı 1988 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı almıştır. Leyla Gencer, 2008 yılında vefat etmiştir. Vasiyeti üzerine bedeni yakılmıştır. İstanbul’a getirilen külleri,  Dolmabahçe Sarayı ile Dolmabahçe Camii arasındaki yapılan bir törenden sonra Dolmabahçe açıklarında Boğaz sularına dökülmüştür.  2004 yılında Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından “bin yılın Türkleri” özel koleksiyonunda adına 15.000.000 TL değerinde 0.999 ayar gümüş hatıra para basılmıştır. Leyla Gencer, En İyi Türk Opera Sanatçıları arasında yer almaktadır.

Aydın Gün  (1917 – 2007)

Aydın Gün - En İyi Türk Opera Sanatçıları

Türk Opera Sanatçısı ve Rejisör olan Aydın Gün, aynı zamanda Türkiye’de operanın kurucu olarak kabul edilmektedir. 1917 yılında Adana’da doğmuştur. Ankara Devlet Konservatuarı mezunudur. Hatta bu okulun ilk mezunları arasındadır. 1942 yılında Türkiye’de ilk kez sahnelenen Opera eserinde rol almıştır. Operayı Ankara’nın dışına taşımak isteyen sanatçı 1959 yılında bugünkü bugünkü İstanbul Devlet Opera ve Balesi olan İstanbul Şehir Operası’nı kurmuştur. İstanbul Şehir Operası da 19 Mart 1960’ta açılmıştır. 1965 yılında Ankara Devlet Operası Baş yönetmenliği görevini üstlenmiştir. 1988 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı alan sanatçı 2007 yılında vefat etmiştir. Aydın Gün’ün anısına İKSV tarafından 2012 yılından bugüne her yıl şan, çalgı, bestecilik ve şeflik branşlarında gençlere “Aydın Gün Teşvik Ödülü” verilmektedir

Saadet İkesus  (1916 – 2007)

Saadet İkesus

Saadet İkesus Altan, Türkiye’nin ilk kadın opera sanatçılarından biri. Aynı zamanda, ilk kadın opera yönetmeni ve şan pedogoğudur. Ankara Devlet Konservatuarı mezunudur. Devlet bursu ile Almanya’ya gönderilmiş orada şan eğitimi almıştır. 1941 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı, Ankara Devlet Konservatuvarında şan hocalığı yapmış, opera çalışmaları, hocalığı ve opera rejisörlüğü çalışmalarını bir arada sürdürmüştür. “Hocaların Hocası” olarak tanınmaktadır. Saadet İkesus Altan 12 Aralık 2007 yılında vefat etmiştir.

Hakan Aysev (1968 – )

Hakan Aysev - En İyi Türk Opera Sanatçıları

1968 Ankara doğumlu Türk opera sanatçısı ve tenör olan Ayhan Sev, diğer bir çok ünlü opera sanatçısı gibi Ankara Devlet Konservatuarı mezunudur. 1987’de 6. Belvedere Şan Yarışması’nda “En İyi Genç Şarkıcı Ödülü”nü kazanmıştır.Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi opera sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir.Yeteneği, sesi ve görünüşü yüzünden “Türk Pavarotti” olarak anılan Hakan Aysev En İyi Türk Opera Sanatçıları arasında yer almaktadır.

Cenk Karaferya  (1982 – )

Cenk Karaferya

1982 İstanbul doğumlu Türk opera sanatçısı. Londra’da yaşamaktadır. Avrupa’nın en saygın konservatuarlarından biri olan Trinity College of Music’de müzik ve opera eğitimi almıştır. Kafa sesi kullanarak kadın sesine erişebilen erkek şarkıcılara verilen ad olan Kontratenör sesinin dünya da kalan bir avuç temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, Barok Opera’sının sayılı kontra tenörlerinden birisidir.

Ayhan Baran  (1929 – 2014)

Ayhan Baran

1929 Ankara doğumlu, Türk opera ve şan sanatçısıdır. Yurt dışında da bir çok ülkede sahne alan usta sanatçı Ayhan Baran 1963 yılında “Harriette Cohen” altın madalyasına lâyık görülmüştür. 1987 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını alan sanatçı 2014 yılında vefa etmiştir.

Suna Korat  (1935 – 2003)

Suna Korat

1935 doğumlu Türk opera sanatçısı. 8 yaşında, Ankara Devlet Konservatuar’ında piyano ve şan dersleri almaya başlamıştır. İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda olmak üzere bir çok operada solist olarak yer almıştır. 1981 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını alan sanatçı 2014 yılında vefat etmiştir.

Burak Bilgili  (1974 – )

Burak Bilgili

1974 Konya Doğumlu, Türk opera sanatçısı.Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`nda opera eğitimine başlamıştır. Dünyaca ünlü opera kumpanyaları ile sahne alan bir sanatçıdır. Birçok prestijli uluslararası opera yarışmasında ödül kazanan ilk Türk sanatçı olmuştur. Ödülleri;

2001 – Neue Stimmen International Opera Yarışması – Birincilik Ödülü

2002 – The Hans Gabor Belvedere Yarışması – Birincilik Ödülü

2002 – Uluslararası Canto Alfredo Kraus Yarışması – Birincilik Ödülü

2003 – Cardiff Concert of the BBC Cardiff Singer of the World – 3. Konser Birincilik Ödülü

2005 – Gerda Lissner Vakfı Ödülü

2004 – Mirjam Helin Şan Yarışması-Helsinki, Finlandiya – İkincilik Ödülü

2002 – Montreal Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması – Kanada – İkincilik Ödülü

Zehra Yıldız

Zehra Yıldız

1956 İstanbul doğumlu Türk opera sanatçısıdır. Aynı zamanda sopranodur. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümü mezunudur. 1982 yılında İstanbul Devlet Operası’nda solist olarak göreve başlamıştır. Yurt dışından bir çok çeşitli ödüller almıştır. 1997 yılında turne sırasında Almanya’da geçirdiği beyin kanaması sonrasında vefat etmiştir.

En İyi Türk Polisiye Filmler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir