En İyi Türk Mimarlar : Zamanın Ötesinde 

En İyi Türk Mimarlar… Mimarlık her ne kadar bir meslek olarak görülsede aslında bir sanat. Bu topraklarda yetişmiş tüm zamanların en iyi mimarlarını sizler için derledik.

Başyapıtların Sahibi: Mimar Sinan

süleymaniye camii mimar sinan selimiye camii en iyi türk mimarlar

Koca Mimar Sinan Ağa, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada Mimar Sinan olarak eserleriyle ün kazanmıştır. 1489 yılında Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğmuştur ve 1588 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Osmanlı baş mimari olan Mimar Sinan, en önemli eserlerini Kanun Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde ortaya çıkarmıştır. “Çıraklık eserim” olarak isimlendirdiği Şehzade Camii, “kalfalık eserim” dediği Süleymaniye Camii ve son olarak başyapıtı olan “ustalık eserim” ise Edirne’de bulunan Selimiye Camii’dir. Selimiye Camii’ni ise tam 86 yaşında iken yapmıştır. Baş mimarlığa getirilmeden önce yapmış olduğu Haseki Külliyesi ise Hürrem Sultan için yapılmıştır.

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın Öncülerinden: Mimar Kemaleddin

türk mimar kemaleddin çamlıca kız lisesi en iyi türk mimarlar

Mimar Kemaleddin 1870 yılında İstanbul’da doğmuştur. 20. yüzyılın başlarında yaptığı eserleriyle tanınıp, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın en önemli isimlerinden olan Türk mimar. 1908’de Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyeti’ni kurdu. En önemli eserleri, Filibe Tren Garı, Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi, Çamlıca Kız Lisesi, Edirne Garı’dır. Mimar Kemaleddin 1927 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

İstanbul’u İstanbul Yapan: Balyan Kardeşler

garabet agop sarkis balyan kardeşler en iyi türk mimarlar

Garabet Balyan, Agop Balyan ve Sarkis Balyan kardeşlerdir. 18. ve 19. yüzyıllarda modern Türkiye’nin en önemli eserleri olan yapıtlar tasarlamışlardır. Batı ve Doğu mimarisini harmanlandığı; Dolmabahçe Sarayı, Ortaköy Camii, Beylerbeyi Sarayı, Kuleli Askeri Lisesi ve Küçüksu Kasrı’nı eserlerindendir.

Modern Türkiye Mimari Temsilcilerinden: Vedat Tek

türk mimar vedat tek sirkeci büyük postane

Vedat Tek, Mimar Kemalettin Bey ile 1. Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerindendir. 1873 yılında İstanbul’da doğmuştur. En İyi Türk Mimarlar arasında kendisinden bahsetmemek olmazdı. Türkiye’nin formel eğitim görmüş ilk Türk mimarıdır. Sirkeci Büyük Postane, İkinci Meclis binasi, Ankara Palas ve Haydarpaşa Vapur İskelesi gibi Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarının büyük öneme sahip yapılarına imza atmıştır.

İskelelerin Mimarı: Ali Talat Bey

türk mimar ali talat bey beşiktaş iskelesi

Ali Talat Bey 1869-1922 yılları arasında yaşamıştır. Mimar Kemaleddin ile birlikte mimari üzerine bir kitap yayınlamıştır. Beşiktaş İskelesi, yıkılan Üsküdar İskelesi ve Kuzguncuk İskelesi’nin mimarıdır.

Senin de eklemek istediğin mimarlar varsa yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsin.

Okunması Gereken 20 Kitap yazımıza göz atmayı unutma !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir