En İyi Türk Halterciler

En İyi Türk Halterciler

Türk spor tarihinde Halter, ünlü dünya şampiyonu Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye sığınma talebi ile değişime uğramıştır. Naim Süleymanoğlu ile ülkemizde yeni bir çağ açan Halter Sporu, Dünya Olimpiyatlarında güreşten sonra altın madalya kazandıran ilk spor dalı olmuştur. Naim Süleymanoğlu’nun açtığı kapı ile birbirinden başarılı Halterciler yetişmeye devam etmektedir. Unutulmayacak, En İyi Türk Halterciler..

Naim Süleymanoğlu (1967-2017)

Naim Süleymanoğlu -En İyi Türk Halterciler

Naim Süleymanoğlu, 1967 yılında Bulgaristan Kırcaali’de doğmuş bir Bulgaristan Türküdür. Halter kariyerine 9 yaşında başlayan Naim Süleymanoğlu ilk rekoruna 15 yaşında iken “Brezilya-Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda” sahip olmuş, 2 altın madalya ile Bulgaristan’a dönmüştür. 16 yaşında tekrar rekor kırarak en genç dünya rekortmeni unvanını almıştır. Toplamda 46 kez dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu’nun kariyer hayatı boyunca, 3Olimpiyat Altın Madalyası, 7 Dünya Şampiyonluğu ve 6 Avrupa Şampiyonluğu bulunmaktadır. 1986 yılında, Melbourne dünya Halter Şampiyonası’ndan kaçarak Türk Büyükelçiliğine sığınmış ve akabinde de Türkiye’ye sığınma talebinde bulnmuştur. Naim Süleymanoğlu bizzat Turgut Özal’ın desteği ile Türkiye’ye getirilmiş ve tüm dünyanın ilgili ile takip ettiği Cep Herkülü’nün gelişi coşku ile karşılanmıştır. 18 Kasım 2017 yılında tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Naim Süleymanoğlu anısına 2019 yılında Cep Herkülü : Naim Süleymanoğlu adlı film sinemalarda vizyona girmiştir.

Halil Mutlu (1973 – )

Halil Mutlu - En İyi Türk Halterciler

1973 Kırcaali doğumlu Bulgaristan göçmeni Türk Haltercidir. Kendisine Naim Süleymanoğlu’nu örnek alan Halil Mutlu, sahip olduğu şampiyonluklar ve rekorlar ile onun peşinden de gittiğini de göstermiştir. Başarılı sporcunun 3 Olimpiyat Şampiyonluğu, 5 dünya Şampiyonluğu ve 10 Avrupa Şampiyonluğu sahibi olmuştur. 20 den fazla rekor kırmış, üst üste kırdığı rekorlar yüzünden de Dinamo lakabını almıştır.

Sibel Özkan

Sibel Özkan

1988 Afyonkarahisar doğumlu Türk Kadın Halterci. 2008 Pekin Olimpiyatlarında 48 kg’da gümüş madalyayı Türkiye’ye getirmiştir.

Nurcan Taylan

Nurcan Taylan - En İyi Türk Halterciler

1980 Ankara doğumlu Türk kadın halterci. Nurcan Taylan, Türkiye’ye Olimpiyat Şampiyonluğu kazandırmış ilk kadın sporcudur. 2010 yılında Dünya Halter Şampiyonasında silkmede 121 kilo kaldırarak dünya rekoru kırmış ve altın madalya kazanmıştır. Nurcan Taylan, En İyi Türk Halterciler arasında yer almaktadır.

Sedat Artuç

Sedat Artuç

Serdar Artuç, 1976 Oltu-Erzurum doğumlu Türk Haltercidir. Avrupa Şampiyonu olan başarılı halterci Yunanistan-Atina’da düzenlenen 2004 Yaz Olimpiyatları’ndan bronz madalyası, Dünya Şampiyonasından da gümüş madalyası vardır. Serdar Artuç, Ankara EGO Spor Kulubü’nün bir üyesidir.

80’lerin En İyi Türk Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir