En İyi Türk Giyim Markaları

Ülkemizde tekstil sektörü imalat sanayinin %25 ini oluşturmaktadır. İstihdamın yüzde 6 sını oluşturan bu sektör aynı zamanda yüzde 40 kadın istihdam oranı ile ülkemizin en demokratik sektörlerden biri olma yolunda ilerlemektedir. Tekstil imalatının azımsanmayacak derecede olan piyasamızda birbirinden değerli yerli yatırımlar ve markalarda bulunmaktadır. Bu yazımızda Türkiye’nin en iyi Türk giyim markaları hakkında sizi bilgilendirmek isteriz.

LC Waikiki

LCW

1988 yılında Fransa’da, Tasarımcı George Amoual ve ortağı tarafından kurulmuştur. Adını, arkadaşlar anlamına gelen Les Copains kelimelerinin baş harflerinden almış ve ünlü Waikiki Plajının adını da ekleyerek LC Waikiki markasını oluşturmuşlardır. Marka, 1997 yılında Taha grup tarafından satın alınmıştır. 1997 yılından itibaren Türk yatırımı ve Türk markası olan marka aynı yıl içerisinde Türkiye’de 21 mağaza açmıştır. 2000 yılından itibaren sadece kendi mağazalarını açmaya yönelen şirket geniş ürün çeşidi ve modern koleksiyonları, çağdaş üretim teknolojileri ile En İyi Türk Giyim Markaları arasında yer almıştır.  Marka aynı zamanda  2000 yılından itibaren bünyesinde bulunan XSIDE markası ile de üretime devam etmektedir.

Kiğılı – En İyi Türk Giyim Markaları

kiğılı - En İyi Türk Giyim Markaları

Kiğılı, 1965 yılında Abdullah Kiğılı tarafından istanbul’da kurulmuştur. Üretime erkek gömlek ve pantolon ile başlamışlardır. 1969 yılında ilk mağazası olan ve günümüzde hala faaliyette olan İstiklal Caddesinde yer alan mağazasını açmıştır. 1973 yılında Beymen Beyoğlu fabrikasına ortak olmuştur. 1980 yılında ise Kiğılı Konfeksiyon Fabrikasını kurarak seri üretime başlamıştır. Konfeksiyon fabrikasında Almanya ve Hollanda için erkek takım elbiselerinin fason üretimini de gerçekleştirmiştir. Günümüzde 300’ü aşkın bayi ile satışlarına devam etmektedir. Kiğılı erkek giyim sektöründe Türkiye’in En İyi Türk Giyim Markaları arasında yer almaktadır.

DeFacto

defacto - En İyi Türk Giyim Markaları

2003 yılında,Ozon Tekstil’in Ceo’su olan Zeki Cemal Özen tarafından kurulmuştur. Tamamen Türk yatırımı ve üretimi olan bu markanın yurt içi dışında Kazakistan, Kuzey Irak, Mısır ve İran ülkelerinde toplam 10 adet mağazası da bulunmaktadır. Kalite konusunda ürünlerinde kullandığı malzemelerden kesinlikle ödün vermeyen DeFacto en iyi Türk giyim markaları arasında yerini almıştır.

Hatemoğlu

Hatemoğlu- En İyi Türk Giyim Markaları

Hatemoğlu markası 1924 yılında Hatem’in Oğlu Hacı Mustafa Bey tarafından Kayseri’de kurulmuş ilk perakende mağazasını aynı yıl Kayseri Boğazlıyan’da açmıştır. 1950 yılında Ankara Radyosu’na reklam veren ilk Anadolu markası özelliğini taşımaktadır. 1965 yılında İstanbul’a taşınan marka mağaza sayılarını arttırdı ve 1979 yılında ilk ihracatını İsviçre’ya yaptı. 1980 yılında Güngörende kurulan imalathanesi ile üretime tüm hızı ile devam etti. Radyonun yanı sıra 1981 yılında da TRT de ilk reklamı verildi. 1987 yılında Türkiye’nin en büyük ihracatçıları ödülünün sahibi olan firma 200 yılında üretim hacmini genişleterek fabrikasını İkitelli’ye taşımıştır. Cumhuriyet döneminden günümüze başarı ile ilerleyen yerli üretim marka en iyi Türk giyim markalarının arasındadır.

Jakamen – En İyi Türk Giyim Markaları

jakamen

Jakamen, 1976 yılında üretim faaliyetlerine başlayan Ayan Giyim’in 1997 yılında yarattığı markadır. Ürün kalitesi ve medya aracılığı ile marka bilinirliğini arttırmıştır. Kuruluş tarihinden bu yana kaliteli ürün üretimi ile güven ve kalite sloganını hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır.

Damat

Damat

1986 yılında Orka Holding tarafından kurulmuştur. %100 Türk sermayesi ile yaratılan marka  En İyi Türk Giyim Markaları arasında yer almaktadır. Şık tasarımları ve kaliteli kumaşları ile tüketicinin en sevdiği erkek giyim markası olmuştur. Damat markasının yanı sıra aynı firma bünyesinde Tween, D’S Damat markaları da yaratılmış ve her bütçeye uygun koleksiyonu ile erkek hazır giyim pazarının liderlerinden biri olmuştur. Damat,  Tükiye ve dünyada 400’den fazla noktada Türk moda sektöründe önce olmaya devam etmektedir.

Koton – En İyi Türk Giyim Markaları

Koton

Yılmaz Yılmaz ve Gülden Yılmaz çifti tarafından 1998 yılında İstanbul’da kurulmuştur. İhraç fazla ürünlerin satımı ile başlayan serüven 1995 yılında tasarıma ve üretime dönüşmüştür. 1996 yılında yurt dışındaki (Münih) ilk mağazası açılan Koton 1999 yılında Franchise sistemini başlatmıştır. 2000 li yıllardan sonra genişen tasarım ve üretim ekibi ile üretim çeşitlerini arttıran marka büyük ölçekli mağazalar açmaya başlamıştır. Sadece 5 yıl içerisinde 100 yurt dışında da 39 mağazaya ulaşan Koton 2009 yılında  Türkiye’nin En Değerli Markalar listesinde 26. olmuştur. 2010 yılında kendi mağazaları için kendi radyosunu da kurmuştur. Ürün kalitesini ve güvenilirliğini her sene bir adım daha öteye taşıyan marka 2015 yılında Türk alışverişçiler tarafından “En Güvenilir Kadın Giyim Markası” seçilmiştir.

Süvari

Süvari

Süvari 1967 yılında Mustafa Coşkun tarafından Adana- Ceyhan da kurulmuştur. 1997 yılında kadar hazır giyim toptancılığı ile devam eden firma 1997 yılından itibaren erkek hazır giyim sektörünün önemli perakende markalarından biri olmuştur. Yurt içinde adım attığı mağazacılığı yurt dışında da gerçekleştirmiştir. 9 ülkede 160’tan fazla mağazası ile erkeklerin günlük ve iş hayatında ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılamaya devam eden marka en iyi Türk giyim markaları arasında yer almaktadır.

Yargıcı – En İyi Türk Giyim Markaları

Yargıcı

Yargıcı, Emir Yargıcı ve kardeşi tarafından İstanbul – Osmanbey’de erkek gömleği üzerine açtıkları ilk mağaza ile doğmuştur. Temeli 1978 yılında dayanmaktadır. türkiye’de hazır giyim sektörünün yeni yeni oluşmaya başladığı bu dönemde pastel renklerin ağırlıklı olduğu koleksiyonu ile kadın müşterilerinde ilgisini çekmiştir. Bu ilgi, 1988 yılında yargıcı mağazalarında kadın koleksiyonun yer almasına vesile olmuştur. Kozmetik, aksesuar, dekorasyon vb. ürünleri de bünyesine dahil ederek müşterilerini her sezon şaşırtmayı başarmıştır. Doğduğu zamandan bugüne tüketicileri için sadece bir giyim markası değil bir yaşam tarzı olmaya başlamıştır.

MAVİ – En İyi Türk Giyim Markaları

Mavi

En iyi Türk giyim markaları söz konusu olduğunda akla gelen ilk markalardan Mavi. 1991 yılında istanbul’da Sait Akarlılar tarafından kurulmuştur. 1993 yılında Galleria ve Akmerkez olmak üzere ilk mağazalarını açmıştır. Sadece 5 yıl içerisinde, 1996 yılında Türkiye’de özellikle de kot giyim alanında Türkiye pazarının lideri olmayı başaran Mavi, ABD, Kanada ve Almanya’da mağazalarını açtı. Kalite’den asla ödün vermeyen marka özel olarak geliştirdiği denim kumaşı ile premium jeans segmentini başlatan markalardan biri oldu.  “Çok ileri gittik.” reklam kampanyası ile, Türkiye’den dünyaya açılan ilk moda markası olarak dikkatleri üzerine daha çok çekti 🙂  2001 yılında henüz 10 yıllık bir marka iken yıllık cirosu 100 Milyon Tl’ye ulaştı. Times Square meydanını kaplayan ilk Türk markası oldu. 2010 yılında yıllık jean satışı 5 milyonu geçti ve  2012 yılında yıllık cirosu 500 milyon Tl’ya ulaştı. Her geçen yıl başarısına başarı katlayan Mavi kaliteli ve özgün tasarımları ile üretime devam etmektedir.  

LTB- Little Big

LTB- En İyi Türk Giyim Markaları

Çak Şirketler Grubuna ait olan marka, 1994 yılında 23-24 yaşlarındaki iki Türk kardeş Fatih Çakoğlu ve Reyhan Çakoğlu tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Kot ve teksil markasıdır. Yılda 17 milyon tekstil ürünü üreten marka 38 tanesi İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde 114 mağazaya sahiptir. Ayrıca yurtdışında da 18 adet mağazası bulunmaktadır. Avrupa’nın lider jean üretim markaları arasına yerleşen Little Big özellikle Big Star ile kendi sınırlarını epey zorlamıştır. New York Soho’da bulunan 25 metrekarelik mağazası ve çarpıcı fikirleriyle adını sıklıkla söz ettirmeyi başaran Little Big en iyi Türk giyim markaları arasında yer almaktadır.

En İyi Türk Makyaj Markaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir