En İyi Türk Dizileri – IMDB Puanına Göre

IMDB puanı 7 ve üzeri olan En İyi Türk Dizileri

Türk televizyon tarihinin en çok izlenen en beğenilen ve en iyi Türk yapımı diziler listesini sizler için derledik. 

1. Şahsiyet (2018) IMDB: 9.2

Şahsiyet

Konusu : Başrollerde Haluk Bilginer ve Cansu Derenin yer aldığı Şahsiyet, emekli bir adliye memuru olan Agah Bey ile,cinayet büro amirliğinde çalışan tek kadın polis Nevra arasında gelişen olayları anlatmaktadır. Bu dizi ile Haluk Bilginer Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Senaryosu Hakan Günda’a ait olan dizinin yönetmenliğini Onur Saylak yapmıştır. Son dönemlerin En İyi Türk Dizileri arasında olan Şahsiyet dizisinin detayları için tıkla!

 

2. Leyla ile Mecnun (2011-2014) IMDB: 9.1

Leyla İle Mecnun

Konusu : Türk televizyon tarihinin en iyi absürd komedi ve en iyi türk dizileri arasında olan Leyla ile Mecnun aynı gün, aynı hastanede doğan, yatak sayısının azlığından dolayı yan yana yatıralan iki kşinin hikayesini anlatmaktadır. Ailelerinin “doğar doğmaz birbirlerini buldular” sözü üzerine beşik kertmesi yapılan bebekler, isimlerini de efsane aşıklar Leylâ ve Mecnun’dan alırlar. Senaryosu Burak Aksak’a ait olan dizinin yönetmenliğini Onur Ünlü yapmıştır.

 

3. Halka (2019-2020) IMDB: 8.8

 Halka

Konusu : Birbirinden tamamen farklı 2 karaktere ait bitmek bilmeyen bir intikam hikayesini konu almaktadır. Cihangir işini sessiz sedasız halleden bir profesyonel, Kaan ise tam zıt karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizinin adı da simgeleri 3 halka olan bir suç örgütünden almaktadır.

 

4. 7 Numara (2000- 2003) IMDB: 8.7

7 Numara

Konusu : 2000-2003 yılları arasında yayımlanan TRT’nin en sevilen ve en iyi türk dizileri arasında olan 7 numara, İstanbul’da üniversiteye okuyan 4 kız öğrencinin müstakil bir evin en üst katını paylaşması ile başlar. Asıl cümbüş ev sahibinin memleketten gelen yeğenlerinin alt kata taşınması ile devam eder. Öğrenciliğin, paylaşmanın, dostluğun ve kardeşliğin ön planda olduğu dizi unutulmayan diziler arasında yerini almıştır.

 

5. Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (2010-2019) IMDB: 8.7

Behzat Ç.

Konusu : Emrah Serbes’in “Her Temas İz Bırakır” romanından uyarlanan dizi, Ankara’nın kargaşa içerisindeki atmosferinin izleyici ile buluşmasını sağlıyor.

 

6. İkinci Bahar (1998-2001) IMDB: 8.7

İkinci Bahar

Konusu : Türk sinemasının iki büyük ustası,Türkan Şoray ve Şener Şen’in rol aldığı, döneminin efsane dizisi. Samatya’da bir kebapçı dükkanında başlayan yaşamın, aşkın mücadelesi ve ikinci baharı.

 

7. Süper Baba (1993-1997) IMDB: 8.7

süper Baba

Konusu : 90′ lı yıllar, boşanmış bir baba, 3 çocuk.
Süper babanın, çocuklarıyla ilişkileri, çalkantılı aşkları ve mahallenin dertleri konu alınmıştır. Yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplamış ve Türk Televizyon tarihinde yerini almıştır. 

 

8. Masum (2017) IMDB: 8.6

Masum

Konusu : Blu Tv özel yapımı olan Masum, sağlam oyuncu kadrosunun yanı sıra özgün konusu ile karşımızda. Son zamanların en iyi Türk arasında olan biri. Sırlarla dolu emekli bir polis amiri (Haluk Bilginer), ve faili meçhul bir cinayet peşinde koşan genç bir komiser (Ali Atay). Kesişen yollar, alınması güç kararlar.

 

9. Kardeş Payı (2014-2015) IMDB: 8.6

Kardeş_Payı

Konusu : Okumadıkları için tesisatçı olan Murat ve Ali’nin asıl hedefi dünyayı kurtarmak. İki kardeşin, ciddiye alınmayan icatları dünyayı kurtarabilecek mi?

 

10. 46 Yok Olan (2016) IMDB: 8.6

46 yok olan

Konusu : Erdal Beşikçioğlu’nun başrolde yer aldığı dizi, kardeşini kurtarmaya çalışan bir bilim insanının hikayesini anlatıyor. Kardeşinin hayatı için başladığı bu mücadelede, binlerce hastaya umut olabilecek bir ilaç keşfi ile gerçekleşen derin olay örgüsünü izliyoruz.

 

11. İşler Güçler (2012-2013) IMDB: 8.6

İşler_Güçler

Konusu : Üç arkadaş hayal ettikleri muhteşem filmi çekmek için para biriktirmeleri gerekmektedir. Bu yüzden hiç istemedikleri bir belgeselde sunuculuk yapmak zorunda kalırlar.

 

12. Ezel (2009-2011) IMDB: 8.6

 Ezel

Konusu : Türk Televizyon tarihinin en efsane dizilerinden biridir Ezel. Dram ve entrika dolu dizinin baş rollerinde Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere ve usta oyuncu Tuncel Kurtiz yer almaktadır. Aşık olduğu kız dahil en yakın arkadaşları tarafından ihanete uğrayan Ömer’in intikamını elen alan dizi dram ve entrika dolu kurgusu ise büyük beğeni toplamıştır.

 

13. Çemberimde Gül Oya (2004-2005) IMDB: 8.5

Çemberimde Gül Oya

Konusu : 1980′ li yıllarda Türkiye. Hikaye Mehmet ile Yurdanur’un aşkı ile başlıyor olsa da, 80′ li yıllara ait Türkiye yaşamından kesitler, aile baskısı, aşk, vatan, komşuluk gibi bir çok konuda ve karakterlerde dram dolu bir serüvene kaptırıyor bizi. Unutulmaz dizilerden biri olan Çemberimde Gül Oya Çağan Irmak tarafından yönetilmiştir.

 

14. Bir Demet Tiyatro (1995) IMDB: 8.5

Bir Demet Tiyatro

Konusu : Toplam 8 sezon devam eden, aslında bir tiyatro oyunu olan “Bir Demet Tiyatro” kameralar ile kaydedilerek televizyonlarda yayınlanan bir dizi haline getirilmiştir. Komedi olmasına rağmen oyun içerisinde yer alan sosyal mesajları ile her yaştan ve her kesimden insanı etkilemiştir.

 

15. Avrupa Yakası (2004-2009) IMDB: 8.5

Avrupa Yakası

Konusu : Türkiye’nin en başarılı olmuş sitcom dizilerinden biri olan Avrupa Yakası Gülse Birsel tarafından kaleme alınmıştır. Nişantaş’ ında ailesi ile birlikte yaşayan Aslı, Avrupa Yakası isimli dergide çalışmaktadır. Aslı’nın, ailesinin ve arkadaşlarının yaşadığı maceraları esprili bir dille anlatılan dizi orijinal karakterleri ile birlikte çok büyük beğeni ve ilgi toplamıştır.

 

16. Tatlı Hayat (2001-204) IMDB: 8.4

Tatlı_Hayat

Konusu : Baş rollerini Türkan Şoray ve Haluk Bilginer’ in paylaştığı sitcom dizisi. Kuru temizleme işinden sağladığı yüksek gelir ile sınıf atlayan İhsan ve Sevinç’in yeni sosyetik hayatlarına alışma sürecini anlatan tatlı bir komedi dizisi.

 

17. Suskunlar (2012) IMDB: 8.4

Suskunlar

Konusu : Barry Levinson’ın “Kardeş Gibiydiler” filminden uyarlanan dizi, yaşadıkları kötü bir olaydan sonra susmaya yemin etmiş dört küçük çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Yıllar sonra bir araya gelen bu dört arkadaş unutamadıkları olayın intikamını almak için yeminlerini bozdular.

 

18. Yedi Tepe İstanbul (2001-2002) IMDB: 8.4

Yedi Tepe İstanbul

Konusu : 2001 yılında TRT de yayınlanan dizi, kocası iflas edip intihar edince kızı ile orta gelirli sıradan bir mahalleye taşınan Olcay’ın (Zuhal Olcay) yaşam savaşını ve aynı zamanda mahallede tanıştığı Yusuf ile arasındaki aşkın gel gitlerini anlatır.

 

19. Üsküdar’a Giderken (2011) IMDB: 8.4

Üsküdar'a Giderken

Konusu : Birbirinden kopmuş, yabancılaşmış bir ailenin en küçük çocuğunun yurt dışından dönmesi ile tekrar bir araya gelme mücadelesini anlatan sıcak bir dizi.

 

20. Mutlu Ol Yeter (2015) IMDB: 8.4

Mutlu Ol Yeter

Konusu : Ali Atay’ın baş rol oynadığı dizi, İstanbul da sıcak bir mahalle ortamı ile karşımızda. Aşık olduğu kıza açılmaya çalışan ve aynı zamanda rakibi ile mücadele eden Can’ın hikayesi. 

 

21. Sahipli (2017) IMDB: 8.4

Sahipli

Konusu : Blu Tv özel yapımlarından biri olan Sahipli korku-gerilim türü ile karşımızda. Doğduğu köye doktor olarak gelen Büşra geçmişini hatırlamamakta. Aynı köyde öğretmen olan Selim ile geçmişindeki ortak noktayı bulabilecek mi? sorusu üzerine kurulan dizi mutlaka izlenmesi gereken en iyi Türk korku yapımları arasında yerini almış bulunmaktadır.

 

22. Sıfır Bir (2016-2019) IMDB: 8.3

Sıfır Bir

Konusu : Öncelikle youtube üzerinden amatörce yayınlanmaya başlanan dizi daha sonra Blu Tv bünyesinde devam etmiştir. Dizinin güzelliğini ve orijinalliğini koruyan tamamen amatör ve doğal olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’de gerçekten var olan yaşam şeklini gözlerimizin önüne seren dizinin en güzel tarafı da sosyal mesajlarının açık ve net olmasıdır.
Sıfır Bir, Adana, Hürriyet mahallesinde geçmekte ve bir grup gençin suça karşı mücadelesini anlatmaktadır.

 

23. Börü (2018) IMDB: 8.3

Börü

Konusu : Dizinin yaratıcısı Dağ filmi ile adından sıkça söz ettiren Alper Çağlar. Börü gerçek olaylar baz alınarak hazırlanmış 6 bölümlük bir dizidir. Her dizi gerçek ekipmanlar ile gerçek mekanlarda çekilmiştir.

 

24. Bozkır (2018) IMDB: 8.2

Bozkır

Konusu : Blu Tv özel yapımlarından biri olan Bozkır, En İyi Türk dizileri listesindeki yerini aldı. Bozkır, temposu her bölümde yükselen bir dizi.  Bir çocuğun cinayeti ile başlayan ve bu cinayetin peşinden giden iki komiserin karşılaştığı tüm engeller, güç ve para ile örtbas edilen suçlar, kayıp çocuklar. Son derece sürükleyici bir yapım.

 

25. Vatanım Sensin (2016-2018) IMDB: 8.1

Vatanım Sensin

Konusu : Kurtuluş Mücadelesi zamanı, İzmir’in İşgali yıllarında İzmir’de yaşanan bir aile trajedisini anlatan Türk yapımı tarih-kurgu dizisi. Başrollerinde Berguzar Korel, Halit Ergenç ve Onur Saylak yer almaktadır.

 

26. Sıdıka (1997-2003) IMDB: 8.0

Sıdıka

Konusu : 1997 yılında yayınlamaya başlayan efsane Türk sitcom dizisidir. Dizi, ilkokulu bitirdikten sonra liseye gönderilmeyen zeki Sıdıka Saka ve İstanbul’un gece kondu mahallesinde yaşayan Sinoplu ailesinin komik maceralarını anlatıyor.

 

27. Poyraz Karayel (2015-2017) IMDB: 8.0

Poyraz Karayel

Konusu : Aşkın ve nefretin en uçlarda yaşandığı bir hikaye. Herşeyini kaybetmiş bi adam Poyraz yine de oğlunu geri alabilmek için elinden gelen herşeyi fazlası ile yapacak delilikte. 

 

28. Ekmek Teknesi (2002) IMDB: 8.0

Ekmek Teknesi

Konusu : Azra Kohen’ in en çok satan üçlemesi Fi-Çi-Pi’den uyarlanan dizi aşk ve ihtirasın ön planda olduğu, bir insanın sahip olmak istediği şeyler için ne kadar ileri gidebileceğini gösteriyor. Ego, hırs, bastırılmış duygular, kaybedilen kimlikler..

 

29. Fi-Çi (2017-2018) IMDB: 7.9

Fi-çi

Konusu :  Azra Kohen’in en çok satan üçlemesi Fi-Çi-Pi’den uyarlanan dizi aşk ve ihtirasın ön planda olduğu, bir insanın sahip olmak istediği şeyler için ne kadar ileri gidebileceğini gösteriyor. Ego, hırs, bastırılmış duygular, kaybedilen kimlikler..

 

30. Elveda Rumeli (2007) IMDB: 7.9

Elveda Rumeli

Konusu :  Osmanlının son demlerinde Makedonya Manastıra bağlı bir köyde sütçülük yapan fakir bir baba karısı ve 5 kızı ile birlikte yaşam mücadelesi vermektedir. Fakat yaşadıkları coğrafya balkan halklarının ard arda isyan çıkardığı her geçen gün karışıklığın arttığı topraklarıdır.

 

31. İçerde (2016-2017) IMDB: 7.9

İçerde

Konusu : Babası hapise atıldıktan sonra kaçırılan kardeşini bulmak için büyüdüğünde polis olan ve Mert’in hikayesi. 

 

32. Yedi Güzel Adam (2014) IMDB: 7.8

Yedi Güzel Adam

Konusu : 2014 yılında TRT de yayınlanmış olan tarihi dizidir. Türk edebiyat tarihinde derin izler bırakan yedi güzel adamın hikayesidir.

 

33. 7 Yüz (2017) IMDB: 7.8

7Yüz

Konusu : Blu Tv özel yapımlarından biri olan 7 yüz, 7 farklı hikayeden oluşmaktadır.Karakterlerin kendi karanlıkları ile yüzleştiği her biri birbirinden derin hikayeler.

 

34. Yunus Emre : Aşkın Yolculuğu (2015) IMDB: 7.8

Yunus Emre

Konusu : Baş rolü Gökhan Atalay’ ın oynadığı dizi, Yunus Emre’nin tasavvuf yolculuğunu, hakikate ulaşmak için başta kendi nefsiyle olmak üzere verdiği savaşı ile çektiği çileyi anlatıyor

 

35. Kuzgun (2019) IMDB: 7.8

Kuzgun

Konusu : Öldürülen bir polis, babasız kalan ve 20 yıl intikam ateşi ile büyüyen bir çocuk. Bu intikam onu yaşadığı şehirden İstanbul’a getirmiş ve yılları sonra çocukluk aşkı ile karşılaştırmış.

 

36. Köprü (2006-2008) IMDB: 7.7

Köprü

Konusu : Ayşe Kulin’in Köprü adlı romanından esinlenerek çekilen Tv disizi. Kendisini vatana adamış idealis (rahmetli) Erzincan valisi Recep Yazıcıoğlu’nun yaşamını anlatmaktadır. 

 

37. Hatırla Sevgili (2006-2008) IMDB: 7.7

Hatırla Sevgili

Konusu : 1950’li yıllar, Adnan Menderes’in hayatından ve dönemin siyasi ortamından kesitler sunan aynı zamanda Büyükada’da yaşanan bir aşkın öyküsüdür. Beren Saat, Okan Yalabık ve Cansel Elçinin başrollerde oynadığı tarihi ve romantik kurgu dizisi. 

 

38. Acayip Hikayeler (2012) IMDB: 7.7

Acayip Hikayeler

Konusu : Hayko Cepkin, Haluk Bilginer, Cem Özer, ve Altan Erkekli gibi usta isimlerin rol aldığı, her hafta farklı bir hikaye ile karşımıza çıkan korku dizi kuşağı. 

 

39. Çarpışma (2018-2019) IMDB: 7.7

Çarpışma

Konusu : Oyunculuk alanında kendini fazlasıyla ispatlamış olan Kıvanç Tatlıtuğ’un baş rol aldığı dizi 4 insanın bir kaza sonucu (kaderlerinin) çarpışması ile meydana gelen olayları anlatıyor.

 

40. Uçurum (2012-2013) IMDB: 7.6

Uçurum

Konusu : Uçurum, bir masumiyeti kaybediş hikayesi. Yeni hayat vaadiyle fakir ülkelerden gelen kadınların, mecbur kalanların, zorlananların, alıkonanların, İstanbul da uçurumun eşiğine geldiklerini anlatan bir hikaye. Uçurum, her gün hepimizin duyduğu haberler ve maalesef hala değişmeyen gerçekler.

 

41. Diriliş Ertuğrul (2014-2019) IMDB: 7.6

Diriliş Ertuğrul

Konusu : Engin Altan Düzyatan’ ın baş rol oynadığı dizi, 13. yüzyılda Kayı boyu Türklerinin Tapınak Şövalyeleri’ne karşı olan mücadelelerini anlatan tarihi kurgu dizisidir. 

 

42. Kuzey Güney (2011-2013) IMDB: 7.6

Kuzey Güney

Konusu : Zıt karakterler de iki kardeş, Kuzey ve Güney. İki kardeşe ait tek orta nokta aşkları, Cemre. Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı unutulmaz karakterlerden.

 

43. Çalıkuşu (2013-2014) IMDB: 7.5

Çalıkuşu

Konusu : Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu adlı romanından uyarlanan tv dizisi. Çalıkuşu Feride’nin yalnızlığı, aşkı, kaçışı…

 

44. Karadayı (2012-2015) IMDB: 7.5

Karadayı

Konusu : 1970′ li yılların kabadayısı. Haksız yere cezalandırılan babasını kurtarmak için adaleti kendi bildiği yönde arayan bir genç ve karşısına çıkan zorlukların yanı sıra imkansız aşkının hikayesi.

 

45. Son (2012-2013) IMDB: 7.4

Son

Konusu : Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Alin ve Selim’in değişen birden değişen hayatları, bildikleri,doğruları? Gerçeğin tokat gibi yüze çarpmasının hikayesi.

 

46. Çukur (2017-2020) IMDB: 7.4

Çukur

Konusu : İstanbul’un suçla özdeşlemiş bir kenar mahallesi ve bu mahalleyi kendilerince kontrol eden bir aile. Düzeni bozmak isteyenler, bitmek bilmeyen hesaplaşmalar, entrikalar,sırlar..

 

47. Kanıt (2010-2016) IMDB: 7.4

Kanıt

Konusu : Gerçek olaylardan esinlenerek televizyona uyarlanan dizisi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü cinayet masasından Başkomiser Orhan ve Komiser Selim’in gerçekleşen cinayetlerin nasıl çözdüğünü, suç mahallerinde ki kanıtları nasıl toparlayarak ve değerlendirerek katili bulduklarını konu alan bölümlerden oluşmaktadır. 

 

48. Aşk-ı Memnu (2008-2010) IMDB: 7.3

aşkı memnu

Konusu : Türk Edebiyatının unutulmaz eseri, Halid Ziya Uşaklıgil’in kaleme aldığı Aşk-ı Memnu adlı romanından uyarlanmıştır.
Aşk-ı Memnu, aşkı arayan bir aşk hikayesi. 

 

49. Kurtlar Vadisi (2003-2005) IMDB: 7.3

Kurtlar Vadisi

Konusu : Yayınlandığı dönem büyük ses getiren, izlenme rekorları kıran tüm ülkeyi ekran başına kitleyen Serdar Akar imzalı efsane dizi. 2003-2005 yılları arasında yayımlanmış olan ilk 97 bölüm ile gelmiş gelmiş en iyi senaryo ve kurguya sahip Türk aksiyon dizisidir. Türkiye’de ki devlet-mafya ilişkisini temel almıştır. 

 

50. Yalan Dünya (2012-2014) IMDB: 7.1

Yalan Dünya

Konusu : Gülse Birsel tarafından kaleme alınan komedi dizisi. Antakya’dan İstanbul-Cihangir’e taşınmış geleneklerine bağlı bir aile ile komşu olan Deniz’in yaşadığı maceraları konu almaktadır. 

Film severler, Son 20 Yılın En İyi Türk Filmleri için Tıkla!