En İyi 10 Kokteyl ve Geçmişleri

Bir kokteyl içmek ve sosyal olarak gevşek hissetmek, çoğumuzun sevdiği bir zevktir. Ancak çoğumuz ne içtiğimizi veya  içtiğimiz içeceğim nereden geldiğini bilmiyoruz. En iyi 10 kokteyl yazımız ile severek içtiğiniz kokteyllerin tarihini bilmek sosyal ortamlarınızda havanıza hava katacaktır. İşte on klasik kokteyl için en iyi geçmişlerden bazıları.

10. Manhattan

manhattan kokteyl

Popüler efsane Winston Churchill’in annesinin NYC’nin Manhattan Kulübünde bir “viski martini” siparişi vermesinin ve ardından kalabalığın alkışlarını artması üzerine karışımın tezahüratının görkemli bir hikayesi anlatılıyor. Bu yanlış. Winston Churchill’in annesi Lady Randolph Churchill, başka bir kıtadaki bu “toplantı” sırasında Winston Churchill’in hamile kaldı. Efsanevi kokteyller yaratması pek olası değildi. Gerçek hikaye… “Manhattan kokteyli, 1860’larda Broadway’de Houston caddesinin altında on kapıyı yerinde tutan Black adlı bir adam tarafından icat edildi. İçkinin gerçekten tasarlanmış olduğu Hoffman House. Ve evet, Manhattan Kulübü hala Churchill’in annesi hakkındaki yalanı gösteriyor.

9. Margarita

margarita kokteyl

Bu kokteylin 1936-1961’den kalma yarım düzineden fazla hikayesi var. Hikayelerin bazıları şöhret iddiasında bulunan bir bardan daha fazlası. Dallaslı bir sosyalist, daha sonra Hilton Hotel’in barlarında hizmet verdiği  Tommy Hilton’un katıldığı bir partide yarattığını iddia etti. Ayrıca, tekila hariç çoğu ruha alerjisi olan bir Ziegfeld dansçısını etkilemek için anında çırpılmış bir barmenin hikayesi de var. Hepsi doğru değil. Gerçek öykü kronolojik inandırıcılığa iniyor. Margarita, İspanyolca’da “Papatya” anlamına geliyor ve bir süre papatya kokteyli vardı, ancak brendi ile yapılmıştı. Amerikalıların içki yasağı sırasında sınırın üzerine gizlice taşırken, konyak tekila ile değiştirildi ve margarita doğdu.

8.Pina Colada

Pina Colada kokteyl

Bu festival klasiğinin kökleri, mürettebatına moral artırmak için hindistancevizi, ananas ve rom karışımını veren Porto Riko korsan Roberto Cofresi’ye kadar uzanabilir. En iyi cevap, Ramon “Monchito” Marrero’nun Caribbean Hilton Hotel’de çubuğun arkasında çalışırken aylar sonra butarif yaratmasıdır. Bu, kokteylin en erken anlayışı olduğundan ve aynı zaman dilimi boyunca önemli bir bileşenin doğuşuna denk geldiği için Porto Riko hükümeti Coco Lopez, tüm bunları destekliyor ve hatta Monchito ve barı ulusal hazineler olarak kutluyor.

7.Aviation

havacılık kokteyli

Bu “Barmen El Sıkışma”, bildiği kokteyl başlangıçta Hugo Ensslin tarafından 1916’da New York’taki Hotel Warwick’te çalkalanmıştı. Ancak, meraklılar arasında bir tarif davası var. “Kokteyl çalkalayıcıları dekanı” olarak kabul edilen Harry Craddock, 1930’da özlü kokteyl el kitabı olarak kabul edilen ustaca Savoy Kokteyl Kitabını yayınladığında hipnotik olarak çiçek kremi de violet’i atladı. Orijinal tarif bugünlerde yaygın olarak sunulan ve serinletici, farklı ve lezzetli olduğu için genç nesillerle tam diriliş.

6.  Mint Julep

Mint Julep kokteyl

Atlarınızı tutun! Kokteyllerin başlangıçta tıbbi iksirler olarak kabul edildiğinden bahsetmek önemlidir. 18. ve 19. yüzyıllardan neredeyse her alkollü tarif bazı rahatsızlıklar için bir çare olarak kabul edildi. Nane julep bu kategoriye girer. Güneyli çiftçiler sabahları kahve yerine içiyorlardı, ilk edebi sözleri 1780’lere kadar geri dönüyor. 1938’de Kentucky Derby’nin resmi kokteyli haline geldiğinde içki dünya çapında ün kazandı ve bugünlerde altın bir barda 1000 dolar karşılığında bir tane alabilirsiniz. Gün içinde bir kalay veya gümüş kap tercih ettiler ve elinden gelen ısının metalin etrafında kırılacak buzun üşümesinden oluşacak donmayı eritmesini önlemek için kesinlikle üst veya alt tarafından tutuldu.

5. Sidecar

Motosijket sepeti kokteyl

Bu lezzetli klasik, her barmenin David Embury’nin Karıştırma İçeceklerinin Güzel Sanatına göre ustalaşması gereken altı temel şarttan biri(1948). Canlı bir arka plana sahiptir. Londra ve Paris, bu cesur kokteylin haklarını iddia ediyorlar, ikisi de yanlış. Gelecek birkaç içeceği şovunu çalmak üzere olan New Orleans, “geçmişin kokteyl başkenti” ini devrediyor ve teknik olarak bunu kendisininki olarak iddia ediyor. Gerçek şu ki Londra’nın efsanesi Pat MacGarry onu Paris’ten getirdi ve Ritz’in Harry’nin New York Bar’ıyla (Paris’te de) birlikte iddia ettiği yer. Efsane,1.Dünya Savaşı’ndan sonra bir Amerikan ordu kaptanı Harry’nin bir sidecar içeceğinin malzemelerini belirledikten sonra olduğu.

4. Vieux Carre

Vieux Carre kokteyl

“Voo-ca-ray” olarak telaffuz edilen bu mutlak temel, 70’lerde ve 80’lerde barmenler oyuna girdikten sonra barmenlerle zarafetten düştü. Viski ve konyakın bu tehlikeli kadehinin kemiği New Orleans’tır. Adı kelimenin tam anlamıyla “Fransız Mahallesi” anlamına geliyor. İnşa etmek için 6 adımda yapılması zor bir içecek olmasına rağmen, müthiş bir yeniden diriliş yarattı ve şu anda bir barmen, hafızayla karıştırarak ne yaptığını bildiğinin bir işaretidir. 1938’de Walter Bergeron tarafından “Büyük Kolay” daki tarihi Hotel Monteleone’da sopanın arkasında icat edilen bu içecek ve doğduğu yer, oteldeki bar ahşap bir ahşapla diğerlerinden farklı olduğu için kova listenizde bir yeri hak ediyor.

3. Cin tonik

Cin tonik kokteyl

Bu içecek, kelimenin tam anlamıyla, güneşin neden İngiliz İmparatorluğu’na asla batmadığının bir kanıtı. Cin, 16. yüzyılda Hollanda’da Dr. Sylvius de Bouve tarafından tıbbi bir iksir olarak yaratıldı. 1640 yılında, Güney Amerika’dan gelen cinchona ağacının kabuğunu kullanarak, kinin şurubu çıkarıldı ve sadece tedavi etmekle kalmadı, aynı zamanda dünya çapında insanlar üzerinde cehennem olan sıtmayı önledi. Kinin şurubunu soda suyuyla karıştırırken tonik elde edersiniz. Cin ve tonik daha sonra askerler arasında küreselleşti ve İngiliz Doğu Hindistan Şirketi tıbbi tonikleri cin oranlarıyla karıştırdı (evet, içki o sırada da tıbbi olarak kabul edildi).

2. Sazerac

sazerac

Bu sonraki ikisi sıralarında biraz tartışmalı, ancak New Orleans’a geri dönmek için en iyisi. Sazerac, Fransız 75, Kasırga, Vieux Carre’a ev sahipliği… daha fazlasını söylememe gerek var mı? Başlangıçta tarifte kullanılan aynı isme sahip bir Fransız konyakından sonra adı geçen Aaron Bird’ün, Hilal Şehri’nin ortasındaki Sazerac Kahve Evi şapkasında meşhur simyacının acılarıyla (ve görünüşe göre yardım ettiği) kokteyl oluşturduğu söyleniyor. 1850’lerde Antione Amedie Peychaud (Peychaud acılarının mucidi). Birçoğu tarafından ilk kokteyl olarak kabul edilen bu karışımın 1870’lerde iki önemli gelişmesi vardı … tarife absinthe eklendi ve bir böcek salgını o sırada Frances bağlarını sildikten sonra konyaktan çavdar viskiye dönüşerek tüm konyak üretimini durdurdu.

1. Old Fashioned

Eski Moda

İçki yasağı sırasında doğal olarak, birçok klasikin tarifleri o dönemde bir ton gereksiz tatlandırıcı ile lekelendi. Bu yüzden, Old Fashioned kokteyli hakkında yazarken, buzun altına dökülen meyve salatası ile içki demek istemiyorum. Bir Old Fashioned sadece büyük bir buz parçası ve garnitür kadar bir kiraz olmalıdır. Bu kadar. Tarif ilk olarak 1862’de kağıt üzerinde görünür ve daha sonra James E. Pepper, onu Louisville, Kentucky’den NYC’deki Waldorf-Astoria’ya getirdiği için kredi alır. Bu neden bir numara? Acı, şeker ve içki … her şeyin en saf haliyle başladığını düşündüğüm yer burası. Absinthe, 1870’lere kadar Sazerac’ta görünmedi, bu yüzden Old Fashioned her zaman olduğu gibi Sazerac hala gelişiyordu. Old Fashioned kokteyl  Viskiyi tatlandırmanın “eski moda yolu”.

İstanbul’un En İyi 5 Kokoreççisi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir