Elma Faydaları – Sabah Aç Karnına Elma Yemek

Elma faydaları saymakla bitmez. Elmanın faydaları birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilmekte. Elma yemenin faydalarını sizler için derledik.

Antioksidanlar, vitaminler, diyet lifi ve bir dizi başka besin içeren popüler bir meyvedir. Çeşitli besin içerikleri nedeniyle, çeşitli sağlık durumlarının önlenmesine yardımcı olabilirler.

Elmalar çeşitli şekil, renk ve tatlarda gelir ve bir kişinin sağlığının birçok farklı yönüne fayda sağlayabilecek bir dizi besin sağlar.

Örneğin, kanser , obezite , kalp hastalığı , diyabet ve diğer bazı durumlar riskini azaltmaya yardımcı olabilirler .

Bu yazıda, elmanın besin içeriği ve bir kişinin sağlığına nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Elma Faydaları

 

Elmalar , hepsi sağlığa faydalı olan lif, vitamin ve minerakırmızı elma faydaları

l bakımından zengindir . Ayrıca bir dizi antioksidan sağlarlar . Bu maddeler, serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

Serbest radikaller, doğal süreçler ve çevresel baskıların bir sonucu olarak oluşabilen reaktif moleküllerdir. Vücutta çok fazla serbest radikal birikirse oksidatif strese neden olabilir ve bu da hücre hasarına yol açabilir. Bu hasar, kanser ve diyabet dahil bir dizi duruma katkıda bulunabilir.

Elmalar , aşağıdakiler dahil bir dizi antioksidan içerir :

  • Quercetin
  • kateşin
  • floridzin
  • klorojenik asit

Aşağıdaki bölümler, elmanın potansiyel sağlık yararlarına ilişkin önceki araştırmalara bakmaktadır.

Nörolojik sağlık ve demans

Bir 2019 laboratuar çalışması , quercetin’in muhtemelen reaktif türlerin oluşumunu engellediği için nöroprotektif bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmıştır. Elma faydaları arasında nöronların hayatta kalmasına ve çalışmaya devam etmesine yardımcı olduğu görülüyor. Bu nedenle yaşa bağlı nöron kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

2015 yılında, bir fare çalışmasının sonuçları, yüksek doz quercetin takviyesinin, hücreleri Alzheimer hastalığına yol açabilecek hasar türlerinden korumaya yardımcı olabileceğini öne sürdü .

Bu türdeki çalışmaların çoğunun, normal diyet kaynaklarında bulunması muhtemel olmayan yüksek dozlarda quercetin kullandığını belirtmek gerekir. Ek olarak, bilim insanlarının quercetin’in insanlarda nörolojik sağlığı iyileştirdiğini doğrulayabilmeleri için insanlarda daha fazla çalışma yapmaları gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : En İyi Su Markaları 2020 – Sağlık Bakanlığı İçilebilir Su listesi Yayınladı!

İnme Riskini Azaltır

2000 yılından daha eski bir çalışma , 28 yıl boyunca elma tüketmenin 9.208 kişide felç riskini nasıl etkilediğini inceledi .

Yazarlar, en çok elma yiyenlerin daha düşük trombotik inme riskine sahip olduğunu bulmuşlardır.

Elma faydaları arasında felç riskini azaltabileceğini söylenmekte. Örneğin, bir 2017 incelemesi , en çok lif tüketen kişilerin daha düşük kardiyovasküler hastalık, koroner kalp hastalığı ve felç riskine sahip olduğunu buldu .

Yaklaşık 3 inç çapında ve 182 gram (g) ağırlığındaki orta boy bir elma, 4.37 g lif sağlar. Bu, yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak bir yetişkinin günlük ihtiyacının yaklaşık % 13-20’si kadardır .

Kolesterol Seviyesinin Düşmesine Yardımcı Olur

Bir 2013 araştırması , çiğ elma yemenin sağlıklı insanlar arasında düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol düzeylerini düşürdüğünü , ancak berrak elma suyu içmenin aynı etkiye sahip olmadığını buldu.

Bu nedenle yazarlar, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan şeyin elmadaki lif olduğu sonucuna varmışlardır.

Kalp Sağlığınızı Korur

Elmalar içeren lif, C vitamini, antioksidanlar ve potasyum . Orta büyüklükte bir elma içerir aşağıdaki:

Bir kişinin günlük lif ihtiyacının% 13-20’si
Bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacının% 9–11’i
Bir kişinin günlük potasyum ihtiyacının% 4’ü
Lif , kan basıncını yönetmeye yardımcı olur ve bu da kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

C vitamini , diğer antioksidanların yanı sıra kalp sağlığının bazı yönlerinin korunmasında rol oynayabilen bir antioksidandır . C vitamini ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve vücudu enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korumaya yardımcı olabilir.

Potasyum , kan damarlarının gevşemesine yardımcı olarak yüksek tansiyon ve kardiyovasküler komplikasyon riskini azaltır .

Diyabet Riskinizi Azaltır

2013 yılında yapılan bir nüfus araştırması, haftada üç porsiyon meyve suyunu elma dahil aynı miktarda tam meyve ile değiştiren kişilerin, meyve yemeyenlere göre % 7 daha düşük tip 2 diyabet geliştirme riskine sahip olduğunu buldu.

Ayrıca, en çok lif tüketenlerin tip 2 diyabet geliştirme riski daha düşüktür, bir 2011 incelemesine göre . Zaten şeker hastası olan ve yüksek lifli diyet uygulayan kişilerde kan şekeri seviyeleri de düşük olabilir.

Amerikan Diyabet Derneği , bir tatlı diş karşılamak ve temin etmek, elma gibi taze meyve, yeme tavsiye beslenme . Bununla birlikte, insanlara meyvedeki karbonhidrat içeriğini hesaba katmalarını hatırlatırlar .

Orta boy bir elma , 18.9 g şeker olan 25.1 g karbonhidrat içerir . Bununla birlikte, lif ve diğer besinleri de sağlar, bu da tatlı bir atıştırmalık olarak ek sağlık yararları olduğu anlamına gelir.

Kanser – Elma Faydaları

Antioksidan açısından zengin yiyecekler tüketmek , hücre hasarına neden olan oksidatif stresi önlemeye yardımcı olabilir ve bazı kanserlerin gelişmesine yol açabilir. Elmalar iyi bir antioksidan kaynağıdır.

2016’dan bir meta-analiz , elma tüketmenin diğer türlerin yanı sıra akciğer kanseri , meme kanseri ve kolorektal kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardı .

2018’de yayınlanan bir meta-analize göre, lif ayrıca kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir .

Obeziteye Karşı Etkili

2019 kemirgen araştırmasına göre , elma, sağlıklı bağırsak bakterilerini geliştirmeye yardımcı olabilecek ve obezite hastalarının sağlığını optimize etmeye yardımcı olabilecek biyoaktif bileşikler içerir.

Yazarlar, elma yemenin farelerin bağırsak mikrobiyotasını nasıl etkileyebileceğine baktılar. Gözlemledikleri değişiklikler, elma tüketiminin obezite hastalarına yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Lif aynı zamanda bir kişinin daha uzun süre tok hissetmesine yardımcı olarak aşırı yemek yeme olasılığını azaltır.

Elma Besin Değerleri – Elma Faydaları

Aşağıdaki tablo, yaklaşık 182 g ağırlığındaki orta büyüklükte bir çiğ elmadaki her besinin miktarını göstermektedir .

Ayrıca, 2015-2020 Amerikalılar için Beslenme Kılavuzuna göre bir yetişkinin her besine ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterir . İhtiyaçlar bireyin yaşına ve cinsiyetine göre değişir.

Besin 1 elma miktarı Günlük yetişkin gereksinimi
Enerji ( kalori ) 94.6 1.800–3.000
Karbonhidrat (g) 25.1, 18.9 g şeker dahil 130
Elyaf (g) 4.4 22.4–33.6
Kalsiyum (miligram [mg]) 10.9 1.000–1.300
Fosfor (mg) 20 700
Magnezyum (mg) 9.1 320–420
Potasyum (mg) 195 4.700
C vitamini (mg) 8.37 75–90
Folat (mikrogramlar [mcg]) 5,46 400
Kolin 6.19 425–550
Beta-karoten (mcg) 49.1 Veri yok
Lutein ve zeaksantin (mcg) 52.8 Veri yok
K vitamini (mcg) 4 90–120

Uygulamalar ayrıca demir, A vitamini, bazı B vitaminleri ve E vitamini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir