Eller Nasıl Yıkanmalı ?

ELLERİ NE ZAMAN YIKAMALI ?

Eller nasıl yıkanmalı şu sıralar koronavirüsünün hayatımıza girmesiyle hepimizin gündemine girdi. Son zamanlarda dünyayı saran Korona virüsü, el hijyeninin ne kadar önemli ve etkili olduğunu bizlere bir kere daha göstermiş oldu.

Temiz görünen bir elin santimetrakaresinde 6 bin adet bakteri bulunabileceği tahmin edilmektedir. Başta grip olmak üzere bir çok hastalığın eller aracılığıyla bulaştığıda ayrı bir gerçek. Bu nedenle ellerin düzenli yıkanması buşalıcı hastalıkları önlemenin en etkili yoludur.

Sadece düzenli ve düzgün el yıkama ile her yıl bulaşıcı hastalıklar yüzünden ölen bir milyon çocuğun kurtulabileceği, efenksiyonların da yüzde 50 azalabileceği öngörülmektedir. Fakat, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Sesin Kocagöz’ün de dediği gibi “Elleri yıkamak önemli olduğu kadar doğru yıkamakta önemlidir. ”

Peki Eller Nasıl Yıkanmalı ?

ELLER NASIL YIKANMALI ?

Toplu alanlarda bulunan sabunlardan mutlaka sıvı olanlarını tercih etmelisiniz. Halka açık lavabo ve tuvaletlerde eğer kalıp sabun ile karşılaşırsanız kullanmamalısınız. Çünkü kalıp sabunun da ne kadar temiz olduğu belli değildir.

Ellerimizi doğru bir şekilde yıkamaya başlarken öncelikle eller ılık su ile ıslatılır ve sabun alınır. Sabun iyice köpürtene kadar ovulur. Avuç içleri, parmaklar ve araları, tırnak içleri ve el sırtı bileğe kadar en az 20 saniye kuvvetlice ovulur. Sonrasında iyice durulanır. 

Mümkün mertebe tek kullanımlık kağıt havluları tercih etmelisiniz. Ayrıca musluğu da yine kağıt havlu ile kapatmanız gerekir. Elleri ıslak bırakmamaya özen göstermekte faydfa vardır çünkü nemli kalan eller egzama ve mantar gibi hastalıkların oluşmasına ortam hazırlamaktadır.

Hijyenik El Yıkama Becerisi

 

 

ELLERİ NE ZAMAN YIKAMALI?

Hastalıktan ve özellikle bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en basit ve etkili olan el yıkama günlük hayatımızda rutine oturtmamız gereken bir alışkanlık olmalı. Bu nedenle;

  • Yemek yemeden ve yemek yedikten sonra
  • Çiğ et, tavuk, balık ve yumurtaya dokunduktan sonra
  • Bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra
  • Hapşırma ve öksürme sırasında ağzımızı ellerimizle kapattıktan sonra
  • Toplu taşıma araçları kullanıldığında, para alış verişi yapıldığında ve ortak telefon kullanımından sonra
  • Kedi, köpek ve diğer hayvanları elledikten sonra
  • Okuldan ve işten geldikten sonra kesinlikle doğru yöntemle eller yıkanmalıdır.
  • Tuvaleti kullandıktan sonra

Türkiye’de tuvalet sonrası el yıkama oranları Korona virüsünden sonra yüzde 94’e yükseldi. 

2015 Gallup International araştırmasına göre  63 ülkenin hijyen sıralamasında Türkiye 6. sırada yer almaktadır.

 

Eller Nasıl Yıkanmalı ? Resimli Anlatım..

Aşağıdaki görseller Dünya Sağlık Örgütünün önerileri doğrultusunda oluşturulmuştur.Eller Nasıl Yıkanmalı ?

Öncelikle Ellerinizi bir miktar su ile ıslatmalısınız. Sonrasında yeterli miktarda sabunu tüm elinize uygulayın.

Eller Nasıl Yıkanmalı ?

Elinizdeki sabun ile avuç içlerinizi ovuçturun. Sağ avucunuzu sol elinizin üstüne gelecek şekilde parmaklarınızı iç içe geçirin ve aynı hareketi diğer avucunuz için de uygulayın.

Eller Nasıl Yıkanmalı ?

Sonrasında parmaklarınızı iç içe geçirerek avuç içlerinizi ovuçturun. Parmaklarınızın arka tarafını da avuç içlerinize getirmeyi unutmayın.

Eller Nasıl Yıkanmalı ?

Sol baş parmağınızla sağ avuç içinizi kavrayarak ellerinizi iyice ovun ve aynı hareketi sağ baş parmağınızla da yapınız. Ellerini ön ve arka yüzlerini de ovun. Parmaklarınızı kullanarak sağ ve sol avuç içlerinizi iyice yıkayınız.

antiseptik dezenfektan kullanımı kolonya

Daha sonra bol su ile ellerinizi durualyın ve tek kullanımlık bir havlu peçete ile ellerinizi kurulayınız.

el yıkamanın önemi el hijyeni ve dezenfektanlar

Musluğu kapatmak için kuruladığınız havlu peçeteyi kullanın. Artık elleriniz tertemiz 🙂

Son olarak twitter üzerinden paylaşılan bu videoyu da izlemenizi tavsiye ederiz. Ellerimizi gerçekten niye böyle yıkamamız gerektiğini gösteren etkili bir video olmuş.

https://twitter.com/_CoronaTurkiye/status/1240765021094907904

 

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca kimdir ? Korona virüsü ile mücadelede sosyal medyada bakanımıza gelen destek mesajlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Fahrettin Koca Kimdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir