E Ticaret Sitesi Kurmak için Gerekenler Nelerdir?

E Ticaret Sitesi Kurmak için Gerekenler

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, birçok kişi artık işini sanal pazarlara ve e-ticaret sitelerine taşımaya başladı. Hiç şüphesiz e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin en temel avantajı ise; maliyetin normal bir işletmeye nazaran çok daha düşük olması. Hazır siteler ile oldukça kolay olsa da; sıfırdan kuruluyorsa bazı detaylar gerektiriyor. Bu içeriğimizde detaylara yer vererek, rehber hazırladık.

E Ticaret Sitesi Kurmanın Avantajları

E-Ticaret siteleri; birden fazla avantaja sahip olan işletmelerdir. Öyle ki kira, elektrik, su, yol ve diğer masraflarınız herhangi bir şekilde olmayacaktır. Bunun yanı sıra personel masrafları, işletme giderleri de olmayacaktır. Bu avantajlı işletmenin tek maliyeti; sunucu giderleri ve opsiyonel olarak reklam masraflarıdır.

Bu içerik ilginizi çekebilir: E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Domain/Hosting

Domain Hosting E Ticaret Sitesi

E-Ticaret sitesi kurmak için ihtiyacınız olacak en önemli şey, Domain ve Hostingdir. Domain, sitenizin adını; hosting ise sitenizin barındırılmasını sağlayacaktır. Bunların yanı sıra, SSL sertifikası alarak sitenizin güvenliğini sağlamanız gerekecektir.

Domain ve hosting satın aldıktan sonra; WordPress – Wix ve benzeri diğer siteler aracılığı ile kendi e-ticaret sitenizi açabilirsiniz. Eğer pek anlamıyorsanız bu işten, bir başkasına yaptırabilir ya da hazır e ticaret site satışı yapan firmalar ile anlaşabilirsiniz.

Kargo

Kargo

E-ticaret konusunda meraklı olan kişilerin belki de akıllarına en çok takılan husustur; kargo. Birçok e-ticaret firması, ücretsiz olarak kargo desteği sunmaktadır. Fakat siz bireysel olarak, herhangi bir firmaya bağlı kalmadan çalışmak istiyor olabilirsiniz. Vergi levhanız ile herhangi bir kargo firmasına giderek; anlaşma yapabilir ve uygun fiyatlı kargolar gönderebilirsiniz.

Reklam

Reklam

Reklamlar, e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazlarından birisidir. Rakiplerinizden sıyrılmak, ön plana çıkabilmek için; uygun alanlarda doğru bir şekilde reklam vermeniz gerekir. Bu sayede potansiyel müşterilerinize erişebilir ve aynı zamanda marka bilinirliğini de sağlayabilirsiniz.

Ödeme Sistemleri

Ödeme Sistemleri E Ticaret Sitesi

Bir e-ticaret sitesinin belkemiği; ödeme sistemleridir. Zira birçok kişi, kapıda ödeme seçeneğinden ziyade online ödeme sistemlerini kullanmayı tercih ediyor. Kredi kartı ve banka kartı ile ödeme almanız, işletmenizin devamlılığı için oldukça önemlidir. Türkiye’de aktif olarak hizmet veren birçok sanal pos şirketi ve ödeme sistemi bulunmaktadır. Bu sistemlerin çok büyük bir kısmı ücretsiz olsa da; genel olarak yapılan ödemelerden komisyon almaktalar.

Türkiye’nin En Büyük 5 E-Ticaret Siteleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir