Dünyadaki En Sevimli 10 Hayvan (Bilimsel Araştırmalara Göre)

Sevimli olduğunu düşündüğümüz şey, insan bebeklerine dikkat etmemizi sağlayan evrimimiz tarafından belirlenir. Bu, diğer hayvanlara da sıçradı ve çoğunlukla, her türden yavru hayvanlar dikkatimizi çekme eğiliminde oldu. Bir hayvanın sevimli olabilmesi için, mezokortikolimbik sistemimizi harekete geçiren ve bizi sevimli yaratıklardan zevkle ciyaklayan bir bebek şemasının özelliklerine sahip olmaları gerekir.

Orantısız büyüklükte, yuvarlak bir kafa ya da kalbi ele geçiren büyük gözlerden dolayı olsun, bu en sevimli 10 hayvan bir insanın bebekleri sevme ihtiyacını tam olarak karşılayabilir.

10. Çoğu Bebek Memeli

Çoğu Bebek Memeli - Dünyadaki En Sevimli 10 Hayvan

Neden Bu Kadar Sevimli: Bebek Şeması

En Sevimli 10 Hayvan arasında yer alan bebek memeliler, genel olarak, neredeyse tüm yavru hayvanlar insanlar tarafından sevimli kabul edilir, bu da yıllar içinde evcilleştirilmelerinin yollarından biridir. Pek çok türden birine, evcilleştirilmiş köpek olarak da bilinen Canis lupusiliaris’e bakıldığında, onları sevimli yapan genleri geçerek hayatta kalmak için evrimleşmiştir. Ciddi anlamda. Köpekler, yavrularının takdir ettiğimiz tüm özelliklere sahip olmasını sağlayarak insanlığın sevimli şeyleri sevme ihtiyacından tam olarak yararlandı. Küçüktürler, başları bedenlerine göre büyüktür ve gözleri başlarına göre büyüktür.

Hemen hemen her memeli türü bu eğilimi takip eder, ancak olmayanlar genellikle zararlı türü olarak kabul edilir. Örneğin kemirgenler tipik olarak tüysüzdür ve doğduklarında gözlerini açamazlar. Bu, çoğu kuş için geçerlidir ve diğer türler, insanlar görmek için düzenli olarak zevkten ciyaklamazlar. İlginç bir şekilde, “şirinliğin” yavru hayvanlar açısından doğası kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve bazı çalışmalar bebek şeması açısından çoğu insan bebeğe göre bebek şeması açısından daha yüksek puan aldıklarına işaret etmektedir.  

9. Yavaş Loris

Yavaş Loris

Neden Bu Kadar Sevimli: Büyümüş Gözler

İnanılmaz derecede büyük gözlere sahip bu peluş oyuncakları daha önce gördüyseniz, bu, oyuncak üreticilerinin bir satın alma işlemini ikna etmek için doğuştan gelen zekâ arzumuzu kullanmasının yollarından biridir. O bölgede yardıma ihtiyacı olmayan hayvanlardan biri de Yavaş Loris. Birden fazla Yavaş Loris türü vardır, ancak hepsi evrensel olarak sevimli bulduğumuz aynı temel özelliklerden bazılarını paylaşır. Bunlardan en göze çarpanı, onları insanlar için cazip kılacak şekilde evrimleşmemiş olan genişlemiş gözleridir; daha ziyade, gece yaşam tarzlarına bir uyum sağlarlar.

Sonuç olarak, onları gören çoğu insan onları sevimli buluyor, ancak onların tatlılıkları kimseyi bu küçük primatlara yaklaşmaya ikna etmemeli. Yavaş Lorisin ısırığı oldukça zehirlidir ve memeliler arasında nadirdir. Tükürükleriyle birleşerek toksik hale gelen bir sıvıyı salgılayan kollarında cinsel bir bezin yalamasıyla elde edilir. Avcıları caydırmak için bu maddeyi kürklerine yayarlar. En Sevimli 10 Hayvan arasında yer alan Yavaş Lorisler sevimlidir, ancak daha çok ‘bak ama dokunma’ türü türlerdir.

8.Mirketler

Mirketler

Neden Bu Kadar Sevimli: Büyümüş Gözler, Baş ve Sosyal Davranış

Mirketler, Güney Afrika’ya özgü küçük firavun fareleridir ve gezegendeki en sevimli sosyal hayvanlardan bazılarıdır. 30 kişiye kadar büyük paketler halinde yaşarlar ve ilginç bir hayatta kalma içgüdüsüne sahiptirler. Bir gruptaki bir veya daha fazla mirketin avcıları izlemek için yuvalarının dışında arka ayakları üzerinde oturması veya durması gerekir. Bu, onlara dünya çapındaki hayvanat bahçelerinde görülebilen iyi bilinen duruşlarını verir, ancak çoğu insan için bu bir hayatta kalma içgüdüsü değil, sadece sevimli bir davranış olmuştur. Gerçekte, yırtıcı kuşlar ve diğer tehditler için sürekli tetikte olmak zorundadırlar.

Tipik bir mirketin geniş bir kafası, büyümüş gözleri, küçük dış kulakları ve sivri bir burnu vardır. Yüz özelliklerinin tamamı onu bebek şemasına göre sevimli kılıyor. Yetişkinlerin çekiciliği varken, mirket bebekleri rahatsız edici derecede sevimli – çoğu yavru hayvandan daha fazla. Boyutlarından dolayı kafaları ve gözleri büyümüştür. Olgunlaştıkça vücutlarına doğru büyürler.

7. Koala

Koalalar  Dünyadaki En Sevimli 10 Hayvan

Neden Bu Kadar Sevimli: Yuvarlak Kafalar

En Sevimli 10 Hayvan arasında yer alan Koala Ayıları ayrıca sevimlidir. Sevimlidir ve ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Avustralya’ya özgü bu keseli hayvanların çoğu insan tarafından sevimli kabul edildiği için Koala da genel olarak sevimli kabul edilir. Yine de koalalar sevimli ancak kaçınılması gereken başka bir hayvandır. Bunun nedeni, kendilerini tehdit altında hissettiklerinde kullanıma fazlasıyla hazır oldukları keskin dişleri ve pençeleridir. Koalalar “tehdit altında” olarak listeleniyor fakat sayıları 2020 Avustralya orman yangını sezonundan ciddi bir darbe almıştır.. Yaygın habitat kaybına rağmen, sevimli olduklarını düşünmemiz koalanın hayatta kalmasına yardımcı olabilir.

İnsanlar, sevimli olduğunu düşünürsek, bir türü kurtarmaya daha meyillidir. Koalalarda sevimli bulduğumuz ana özelliklerden biri büyük, yuvarlak kafaları ve küçük özellikleridir. Bunlar, kendi bebeklerimizin kafalarını yansıtır. Günde 20 saat uyumaları, yavaş hareket etmeleri ve tüylü kulaklara sahip olmaları gibi diğer hususlar, yaygın çekiciliğine zarar vermez ve En Sevimli 10 Hayvan arasında yer almasını sağlar.

6. Flapjack ve Dumbo Ahtapotları

Flapjack ve Dumbo Ahtapotları

Neden Bu Kadar Sevimli: Büyük Gözler ve Küçültücü Özellikler

Çoğu durumda, onbinlerce yıllık evrim boyunca onlarla olan etkileşimlerimiz nedeniyle hayvanlar insanlara göre hep sevimlidir. Her şeyden ötürü sevimli olan bir Flapjack ahtapot türünde durum böyledir. Tür 2015 yılında keşfedildi ve neredeyse Pac-Man’den bir hayalet gibi görünüyor. Parlak pembedirler, kısa dokunaçları ve iri gözleri vardır. Onlar abisal yaratıklardır, bu da okyanus tabanındaki derin denizde hayatta kalmak için evrimleştikleri anlamına gelir, bu yüzden onların zarafetlerinin insan takdiriyle hiçbir ilgisi yoktur.

Küçük Flapjack ahtapotları, insanların sevimli olduğunu düşündüğü tek ahtapot türü değildir. Sözde Dumbo ahtapotu benzer özelliklere sahiptir, ancak Disney karakterinin büyük kulaklarına benzeyen büyük kanatlara sahiptir. Disney karakterlerinden bahsetmişken, Finding Nemo’dan sevimli küçük ahtapot Pearl, tartışmasız gerçek şeyden daha sevimli olmasına rağmen, başka bir flapjack ahtapot türü olan Opisthoteuthis californiana’ya dayanıyordu.

İlginizi çekebilir : Evcilleştiremediğimiz 10 Hayvan

5. Domuz yavruları

Domuz yavruları

Neden Bu Kadar Sevimli: Küçük, Büyümüş Burunlar ve Büyük Gözler

Bir domuz yavrusu sevimli olduğu için bu liste için ilginç bir hayvandır, ancak bir domuz başka bir şey değildir. İnsanlar mutlu bir şekilde bir domuz yavrusu sahiplenecekleri için bu gerçek, evcil hayvan ticaretinde bir sorun olmuştur, ancak bu hayvan olgunlaştığında, küçük, sevimli bir hayvandan pastırmaya en uygun devasa bir canavara dönüşür. Bir domuz yavrusu, geniş burunlu kısa burunları, vücutlarının geri kalanına kıyasla büyük kafaları ve gözleri olduğu için bebek şemasındaki birkaç kutuyu işaretler ve yuvarlak bir yüzleri vardır. Bu listedeki diğer hayvanların aksine, bir domuz insanların etrafında ne kadar uzun süre kalırsa, sevimlilik açısından o kadar az arzu edilir hale gelirler fakat büyüdüklerinde de sevimliliklerini kaybederler.

4. Çöl Tilkisi

Çöl Tilkisi

Neden Bu Kadar Sevimli: Küçük Özellikler ve Büyümüş Kulaklar

Çöl tilkisi, Sahra Çölü ve Sina Yarımadası’na özgü küçük bir tilki türüdür. Büyük ölçüde kulakları sayesinde çöl ortamlarına oldukça adapte olmuşlardır. Memelilerde, yıllar büyüdükçe, ısıyı dağıtmada o kadar yeteneklidirler. Çöl Tilkisi için, kulakları çölde yaşamalarını mümkün kılan tek uyarlama değildir. Böbrekleri ve sıcak tutan kürk mantoları, su fakiri bir ortamda hayatta kalmayı mümkün kılmak için uyarlanmıştır. Çöl tilkileri evcilleştirilmemiştir, ancak genellikle egzotik evcil hayvanlar olarak satılırlar. Bu, yavruları annelerinden ellerini büyütmek için çıkardıktan sonra evcilleştirme yoluyla başarılır.

3. Kırmızı panda

Kırmızı panda Dünyadaki En Sevimli 10 Hayvan

Neden Bu Kadar Sevimli: Büyümüş Kara Gözler, Küçük Özellikler ve Yuvarlak Yüz

Kızıl panda, 1825’te Frédéric Cuvier tarafından ilk kez tanımlandığında, onu “var olan en yakışıklı memeli” olarak adlandırdı. O zamandan beri çeşitli şekillerde tanımlandılar, ancak Seth Meyers muhtemelen en iyi, “Tilki, rakun ve ayı, köpek ve kedi gibiler. Tek bir hayvandaki her sevimli hayvan gibiler. ” Bilimsel bir tanım olmasa da, bu yaratıklardan birini gören herhangi biri muhtemelen ona katılacaktır.

Kızıl Pandalar, yakından ilişkili olmadıkları için mantıklı olan dev pandadan çok daha küçüktür. Uzun tüylü kuyrukları, insanların sevdiği bir başka özelliktir, ancak yaygın çekiciliğine rağmen nesli tükenmekte olan bir türdür. Ana tehditleri, hem canlı hem de ölü olarak evcil hayvanlarla rekabette habitat kaybı, ormansızlaşma ve insan hasadıdır. Koruma çabaları 2008 yılından beri uygulanmaktadır ve türler bazı bölgelerde geri kazanılmıştır.

2. Deniz Su Samuru

Deniz Su Samuru

Neden Bu Kadar Sevimli: Sosyal Davranış, Büyük Gözler ve Burunlar, Yuvarlak Yüzler

Deniz su samuru, dünyadaki en sevimli hayvanlardan bazılarıdır ve bunun özellikleriyle çok ilgisi olsa da, sosyal davranışları, çoğu insanı hayvanat bahçelerine onları görmeye götüren şeydir. Su samuru uyurken düzenli olarak birbirlerinin ellerini tutarlar. Bu, birbirlerinden ayrılmamaları için onları bir arada tutan bir hayatta kalma mekanizması olarak hizmet eder. Aynı zamanda diğer türlerde sevimli bulduğumuz bir şey olan insan davranışını da yansıtmaktadır. Su samuru sadece uçup gitmemekle ilgilenir, ancak bir insan için sergilenen sevimli davranıştan biraz daha fazlasıdır.

Deniz su samurlarının bir başka ilginç davranışı da, çeşitli kabuklu deniz hayvanlarını kırmak için kullandıkları en sevdikleri kayaları sakladıkları bir keseye sahip olmalarıdır. Ayrıca, köpeklerin davranışlarına benzer şekilde, esaret altındaki oyuncaklarla ve vahşi doğada derme çatma oyuncaklarla oynadıkları bilinmektedir. Davranışlarının çoğu bizimkini yansıtıyor gibi görünüyor, ancak fiziksel özellikleri de çoğu insana hitap ediyor. İnsanları diğer hayvanlara çeken bebek şemasının içinde yer alan yuvarlak bir yüze oturan büyük burunları ve gözleri vardır.

1. Quokka

Quokka

Neden Bu Kadar Sevimli: Gülümsüyorlar, Büyümüş Gözleri, Küçük Özellikleri ve Sivri Burunları Var

Quokka, güneybatı Avustralya’ya özgü kanguru ve wallabies ile aynı aileden küçük keselilerdir. Gülümsemeye çok benzeyen benzersiz yüz ifadeleri nedeniyle dünya çapında yaygın olarak biliniyorlar ve bu, son yıllarda insanların çevrimiçi olarak yaydığı bir şey. Quokka, ifadeleriyle çok seviliyor; onları vahşi doğada bulan çoğu insan yapmamaları gerekeni yapar: onlarla bir selfie çekerler. Bu, vahşi hayvanlarla poz veren çok sayıda sevimli fotoğrafla sonuçlandı, ancak aynı zamanda birkaç ısırmaya da neden oldu çünkü… bunlar vahşi hayvanlar.

Ne olursa olsun, quokka genellikle insanlardan korkmaz ve gülümsemeye olan tutkuları onları “dünyanın en mutlu hayvanları” olarak adlandırır. Ancak kesinlikle sevimli olsalar da, şu anda savunmasız olarak listelendikleri ve korunmaya ihtiyaçları olduğu için vahşi ortamda etkileşime girmemeleri gerekiyor.

Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir