Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonraki ilk üç veya dört gün içinde başlayan, tedavi gerektirmeyen ve birkaç saat veya gün içinde ortadan kaldırılan “bebek hüznünden” farklıdır . Doğum sonrası depresyon, çok daha uzun süren daha derin bir depresyondur. Genellikle doğumdan sonraki ilk ay içinde başlar (ilk yıl içinde herhangi bir zamanda meydana gelse de) ve haftalar ila aylar sürebilir. Daha ciddi durumlarda, kronik depresyon dönemlerine dönüşebilir.

Doğumdan hemen sonra meydana gelmesinin yanı sıra, doğum sonrası depresyon, klinik olarak, bir kadının hayatının herhangi bir döneminde meydana gelen depresif bir ataktan farklı değildir. Doğum sonrası depresyon semptomları genel depresyondakiyle aynıdır ve tanı için aynı kriterleri karşılamalıdır. Bununla birlikte, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Doğum sonrası depresyon semptomları genellikle annelik veya bebek bakımına odaklanır.

Doğum sonrası psikoz , doğumdan sonra psikotik semptomların aniden başlamasını ifade eder. Bu durum nadirdir – 1000 doğumda yaklaşık 1-2 vaka. Tedavi önerileri, diğer psikoz türleri için olanlara benzer .

İşaretler ve Belirtiler

Her kadın farklıdır, ancak bunlar Doğum sonrası depresyonun daha yaygın belirti ve semptomlarından bazılarıdır:

Anksiyete ile depresif ruh hali veya depresyon
Bebek de dahil olmak üzere normalde zevk getirecek şeylere ilgi kaybını içeren anhedoni
Kilo veya iştah değişiklikleri
Uyku bozukluğu ve yorgunluk – depresyonun yaygın semptomları, ancak her ikisi de yeni anneler için normal olduğundan ölçülmesi çok zor
Yavaşlama veya huzursuzluk, gerginlik ve sinirlilik gibi fiziksel hisler
Aşırı sevinç ve sevgi duyguları beklendiğinde bebekle bağ kurmayarak şiddetlenebilen aşırı suçluluk veya değersizlik duyguları
Azalan konsantrasyon ve net düşünememe, ki bu uyku yoksunluğu ile daha da kötüleşebilir.
Tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri. Örneğin kadın, bebeğin ve kendisinin ölmesinin daha iyi olduğunu düşünürken kendini yakalayabilir ve “dünya, yeni bir çocuk getirmek için o kadar berbat bir yer ki, bundan daha iyi olacağız.” diye düşünebilir.
Yeni annelerde depresyon belirtileri genellikle gözden kaçar çünkü uyku düzeninde, enerji seviyelerinde, ruh hallerinde ve vücut ağırlığındaki önemli değişiklikler yeni anneliğin normal bir parçasıdır.

Yeni anneler, nasıl hissetmesi, düşünmesi ve davranması gerektiği dahil, “iyi bir anne” olmanın ne anlama geldiğine dair toplumsal beklentileri karşılama baskısı nedeniyle bu işaretleri kendilerine bile kabul etmeye direnirler.

Nedenler ve Risk Faktörleri

Depresyonun tek bir nedeni yoktur (ve dolayısıyla doğum sonrası depresyonunda). Fiziksel, hormonal, sosyal, psikolojik ve duygusal faktörlerin tümü hastalığı tetiklemede rol oynayabilir. Bu, biyo-psikososyal depresyon modeli olarak bilinir ve çoğu araştırmacı ve klinisyen tarafından kabul edilir. Doğum sonrası depresyonu tetikleyen faktör veya faktörler bir kadından diğerine değişir. Örneğin, yeni bir bebeğe sahip olmaktan kaynaklanan uyku yoksunluğu, bir kadını depresyonu tetikleyen diğer faktörlere karşı savunmasız hale getirebilir.

Risk faktörleri:

Kişisel depresyon öyküsü
Önceki bir hamilelik ile depresyon öyküsü
Ailede depresyon öyküsü
Teşhis ve Tedavi
Uzun süreli ve tedavi edilmezse doğum sonrası depresyon, annenin sağlığı için zararlıdır ve aile ilişkilerini bozabilir, bebek-anne bağlanmasını baltalayabilir ve çocuğun uzun vadeli gelişimini bozabilir. Toplumun yeni anneliğin mutlu bir zaman olması gerektiği mesajları, yardım almanın önünde engeller oluşturabilir. Yeni bir anne, depresyonla ilgili yardıma ihtiyacı olduğunu fark etmekte isteksiz olabilir veya bebeği hakkında nasıl hissettiğini (veya hissetmediğini) kabul etmekten (kendi kendine bile) korktuğu için tedavi aramayabilir.

Doğum sonrası depresyon tedavisi genellikle bir kadının hayatında başka herhangi bir zamanda meydana gelen depresyon tedavisi ile aynıdır .

Tedaviler şunları içerir:

Kişilerarası ve bilişsel davranışçı terapi  gibi psikoterapi
Destekleyici danışmanlık
Arkadaşlardan ve aileden artan sosyal destek ve ortaklardan daha fazla duygusal destek
Antidepresanlar
Elektro-konvülsif tedavi (EKT)
Anne rahatlaması veya masaj
Hormon tedavisi

Emzirirken antidepresan kullanmak 

Emzirmenin bebek için önemli sağlık yararları vardır ve birçok anne için psikolojik olarak önemlidir. Antidepresan ilaç alan ve emzirmek isteyen anneler, ilacın bebek üzerindeki olası etkileri konusunda endişelenebilirler. Araştırma sonuçsuzdur, ancak ilaçların küçük miktarlarının anne sütüne geçtiğini biliyoruz. Annelere bazen emzirmeden önce antidepresan aldıktan sonra sekiz veya dokuz saat beklemeleri tavsiye edilir.

 

Depresyon Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir