Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum Kontrol Hapı Nedir? ;Doğum kontrol hapı, FDA tarafından ilk onaylandığı 1960 yılından beri güvenli ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzün doğum kontrol haplarının çoğu daha düşük miktarlarda hormon içerir ve kadınlara etkili ve esnek aile planlaması yöntemleri sağlamak için birçok farklı doz seçeneği sunar. Birçok kadın doğum kontrol hapını çok az yan etkiyle veya hiç yan etkisi olmadan alabilir.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, doğum kontrol haplarının da bilmeniz gereken olası yan etkileri vardır. Küçük yan etkiler ve ayrıca nadir fakat ciddi yan etkiler vardır.

Küçük yan etkileri:  

Mide bulantısı

Bazı kullanıcılar doğum kontrol haplarına ilk başladıklarında hafif mide bulantısı yaşarlar. Genellikle bu kısa sürede geçer. Hapınızı yemekle birlikte almak veya yatmadan önce almak yardımcı olabilir. Kalıcı sorunlarınız veya alışılmadık derecede şiddetli mide bulantınız varsa, doktorunuza başvurun.

Göğüs hassasiyeti veya büyümesi

Doğum kontrol haplarına başladıktan sonra hafif meme hassasiyeti veya büyümesi olabilir. Hassasiyet, kafein ve tuz alımını azaltarak ve iyi destekli bir sutyen giyerek azaltılabilir. Genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Kalıcı rahatsızlık veya ayrı bir yumru fark ederseniz, doktorunuzdan randevu alın.

Baş ağrısı

Doğum kontrol hapları kullanırken yeni baş ağrıları geliştirirseniz, doktorunuza başvurun.

Lekelenme veya ara kanama (Doğum Kontrol Hapı Nedir?)

Bu, aktif haplarınız sırasında meydana gelen vajinal kanamadır. Bu, doğum kontrol hapı kullanımının ilk 3 ayında yaygın bir yan etkidir ve kullanıcıların P’ye kadarı bunu yaşayabilir. Üçüncü hap paketiyle, kullanıcıların ’ı artık lekelenme yaşamıyor. Bazıları lekelenmeyle birlikte hafif adet sancıları fark edebilir, ancak bu çoğu üçüncü hap paketinde de çözülmelidir. Doğum kontrol etkinliği, hiçbir hap atlanmadığı sürece lekelenme ile bile mevcuttur. Aktif haplarınızda 5 günden uzun süren hafif kanama veya 3 günden fazla süren ağır kanama yaşıyorsanız, sağlayıcınıza başvurun.

Kaçırılan dönemler veya amenore

Bazen bir kullanıcı tüm haplarını doğru bir şekilde alabilir ve adet görmeyebilir. Bu, stres, hastalık ve seyahat ve nadiren tiroid veya diğer hormonal sorunlar gibi çeşitli nedenlerle olabilir. Yeni bir hap paketine başlamadan önce hamilelik testi yapılması tavsiye edilir. Hapları unuttuysanız ve adet görmediyseniz veya adetiniz çok hafifse, hamilelik testi yaptırmanız özellikle önemlidir. Amenore yaşamaya devam ederseniz (döneminizin olmaması), sağlayıcınıza başvurun. Başka bir doğum kontrol hapına geçiş yardımcı olabilir.

Kilo almak

Birçok hasta bu yan etkiyi soruyor. Araştırmalar, doğum kontrol hapı kullanan kişilerde kilo değişikliklerinin doğum kontrol hapı almayan kişilerden farklı olmadığını göstermiştir. 3 plasebo kontrollü randomize klinik çalışma, doğum kontrol haplarının kilo değişikliklerine neden olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar meme ve kalça çevresindeki bazı dokularda hafif sıvı tutulmasıyla hormonlara tepki verebilir.

Ruh hali değişiklikleri  (Doğum Kontrol Hapı Nedir?)

Bazı kullanıcılar duygusal durumlarındaki değişiklikleri fark edebilir: depresif ruh hali veya duygusal dengesizlik. Depresyon geçmişiniz varsa, bunu sağlayıcınızla görüşün. Doğum kontrol haplarına başlarken ilerlemenizi dikkatle izlemeniz önemlidir. Doğum kontrol haplarına başladıktan sonra ruh halinizde değişiklikler fark ederseniz, derhal sağlayıcınıza başvurun.

Azaltılmış cinsel dürtü

Cinsel dürtünüz birçok şeyden etkilenirken, doğum kontrol haplarındaki hormonlar cinsel dürtünün azalmasında bir faktör olabilir. Bu yan etkiyi sürekli olarak fark ediyorsanız, sağlayıcınıza bildirin. Başka bir hap veya başka bir doğum kontrol yöntemine geçiş düşünülebilir.

Vajinal akıntı

Bazı kullanıcılar için deşarj miktarında hafif bir artış meydana gelebilir. Diğerleri, cinsel ilişki ile yağlamanın azaldığını fark edebilir. Her iki değişiklik de zararlı değildir ve cinselliği rahatlatmak için gerektiğinde ilave yağlama kullanılabilir.

Nadir fakat ciddi yan etkiler: 

Kan pıhtıları (Doğum Kontrol Hapı Nedir?)

Doğum Kontrol hapları,  kullanıcıları kan pıhtısı oluşturmaya biraz daha yatkın hale getirebilir. Bir damarda veya atardamarda bir kan pıhtısı oluşabilir ve nerede oluştuğuna bağlı olarak farklı semptomları olabilir. Pıhtılar bacaklarda, karında, kalpte, akciğerlerde, gözde veya beyinde oluşabilir. Beyinde bir pıhtı felç olarak kendini gösterebilir. Bu olayların meydana gelme riski çok düşüktür, ancak 35 yaşın üzerindeki kişilerde, sigara içenlerde ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet, pıhtılaşma eğilimi veya ailede pıhtılaşma anormallikleri öyküsü olanlarda artar. Bir kan pıhtısının uyarı işaretleri ;

-Karın ağrısı

-Göğüs ağrısı (ayrıca nefes darlığı)

-Baş ağrıları (özellikle yeni, şiddetli veya kalıcı baş dönmesi, konuşma güçlüğü, bayılma, ekstremitelerde uyuşma veya güçsüzlük ile ilişkili olanlar)

-Göz problemleri (bulanık görme veya görme kaybı)

-Şiddetli bacak ağrısı (ve/veya baldırda veya uylukta kızarıklık ve şişlik)

Doğum kontrol hapları kullanırken  bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza başvurun  ve hastaneye gidin. 

Yüksek kan basıncı  (Doğum Kontrol Hapı Nedir?)

Doğum kontrol hapları tansiyonunuzu yükseltebilir. Bu nedenle doktorunuz, doğum kontrol haplarını almaya başladıktan birkaç ay sonra kan basıncınızı kontrol edecektir.

Karaciğer tümörleri

Doğum kontrol hapları, iyi huylu karaciğer tümörleri oluşturma riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu çok nadir bir durumdur, ancak doğum kontrol hapları alırken üst karın ağrısı geliştirirseniz sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz. Ek olarak, doğum kontrol hapları, ailesinde güçlü bir safra taşı hastalığı öyküsü olan kullanıcılarda safra kesesi taşı oluşumunu hızlandırabilir.

Meme kanseri riski  (Doğum Kontrol Hapı Nedir?)

Birçok hasta, doğum kontrol haplarının gelecekteki meme kanseri gelişme riskini nasıl etkilediğini soruyor. Literatürün çoğu, doğum kontrol hapı kullanımının meme kanseri riski üzerinde çok az etkisi olduğunu öne sürmektedir. Daha yakın tarihli bir çalışma, uzun süreli hap kullanıcıları arasında meme kanseri riskinin arttığını gösterdi, ancak riskteki artış hala küçüktü.

Rahim ağzı kanseri riski

Doğum kontrol hapı kullananlarda bu tür kansere yakalanma riski biraz daha fazladır. Neyse ki rutin Pap smear testi mükemmel bir tarama aracıdır.

 

Kaynak Suyu ve Maden Suyu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir