Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir ?

Depresyon nedir? Genel bakışta depresyon, (majör depresif bozukluk veya klinik depresyon) yaygın fakat ciddi bir duygu durum bozukluğudur. Nasıl hissettiğinizi, düşündüğünüzü ve uyku, yemek yeme veya çalışma gibi günlük aktivitelerinizi etkileyen ciddi semptomlara neden olur. Depresyon teşhisi konması için semptomların en az iki hafta mevcut olması gerekir.

Bazı depresyon türleri biraz farklıdır veya benzersiz koşullar altında gelişebilirler, örneğin:

Depresyon Türleri

 • Kalıcı depresif bozukluk ; en az iki yıl süren depresif bir ruh halidir. Kalıcı depresif bozukluk teşhisi konan bir kişi, daha az şiddetli semptom dönemleri ile birlikte majör depresyon atakları geçirebilir, ancak semptomların kalıcı depresif bozukluk olarak kabul edilmesi için iki yıl sürmesi gerekir.
 • Doğum sonrası depresyon; birçok kadının doğumdan sonra yaşadığı “bebek hüznünden” (nispeten hafif depresif ve genellikle doğumdan sonraki iki hafta içinde belirginleşen anksiyete semptomları) çok daha ciddidir. Doğum sonrası depresyonu olan kadınlar, hamilelik sırasında veya doğumdan sonra (doğum sonrası depresyon) tam gelişmiş majör depresyon yaşarlar. Doğum sonrası depresyona eşlik eden aşırı üzüntü, endişe ve bitkinlik duyguları, bu yeni annelerin kendileri ve / veya bebekleri için günlük bakım faaliyetlerini tamamlamasını zorlaştırabilir.
 • Psikotik depresyon; bir kişinin şiddetli depresyona ek olarak, rahatsız edici yanlış sabit inançlara (sanrılar) sahip olması veya başkalarının duyamayacağı veya göremeyeceği üzücü şeyleri duyması veya görmesi (halüsinasyonlar) gibi bir tür psikoz olduğunda ortaya çıkar. Psikotik belirtilerin tipik olarak, suçluluk, yoksulluk veya hastalık sanrıları gibi depresif bir “teması” vardır.
 • Mevsimsel duygu durum bozukluğu; daha az doğal güneş ışığının olduğu kış aylarında depresyonun başlamasıyla karakterizedir. Bu depresyon genellikle ilkbahar ve yaz aylarında düzelir. Tipik olarak sosyal geri çekilme, artan uyku ve kilo alımının eşlik ettiği kış depresyonu, tahmin edilebileceği üzere her yıl mevsimsel duygu durum bozukluğuna geri döner.
 • Bipolar bozukluk; depresyondan farklıdır, ancak bu listeye dahil edilmesinin nedeni, bipolar bozukluğu olan bir kişinin, majör depresyon kriterlerini karşılayan (“bipolar depresyon” olarak adlandırılır) aşırı derecede düşük ruh hali epizodları yaşamasıdır. Ancak bipolar bozukluğu olan bir kişi, “mani” adı verilen aşırı derecede yüksek – öforik veya huzursuz – ruh halleri veya “hipomani” adı verilen daha az şiddetli bir form da yaşar.

Belirti ve Bulgular – Depresyon Nedir ?

Günün çoğunda, hemen hemen her gün, en az iki hafta boyunca aşağıdaki belirti ve semptomlardan bazılarını yaşıyorsanız, depresyondan muzdarip olabilirsiniz:

 • Kalıcı üzgün, endişeli veya “boş” ruh hali
 • Umutsuzluk veya karamsarlık duyguları
 • Sinirlilik
 • Suçluluk, değersizlik veya çaresizlik duyguları
 • Hobilere ve faaliyetlere ilgi veya zevk kaybı
 • Azalan enerji veya yorgunluk
 • Daha yavaş hareket etmek veya konuşmak
 • Huzursuz hissetmek veya hareketsiz oturmakta güçlük çekmek
 • Konsantre olma, hatırlama veya karar verme zorluğu
 • Uyumakta güçlük, sabah erken uyanma veya aşırı uyumak
 • İştah ve / veya kilo değişiklikleri
 • Ölüm veya intihar düşünceleri veya intihar girişimleri
 • Açık bir fiziksel neden olmaksızın ve / veya tedaviyle bile rahatlamayan ağrılar veya ağrılar, baş ağrıları, kramplar veya sindirim sorunları

Depresyonda olan herkes her semptomu yaşamaz. Bazı insanlar yalnızca birkaç semptom yaşarken, diğerleri birçok semptom yaşayabilir. Majör depresyon tanısı için düşük duygu durumun yanı sıra birçok kalıcı semptom gerekir, ancak yalnızca birkaç – ancak üzücü – semptomları olan kişiler “subendromal” depresyonlarının tedavisinden fayda görebilir. Semptomların şiddeti ve sıklığı ve ne kadar sürdükleri kişiye ve onun özel hastalığına bağlı olarak değişecektir. Belirtiler, hastalığın evresine göre de değişebilir.

Risk Faktörleri – Depresyon Nedir ?

Güncel araştırmalar, depresyonun genetik, biyolojik, çevresel ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığını öne sürüyor.  Depresyon her yaşta olabilir, ancak genellikle yetişkinlikte başlar. Depresyon, bazen düşük ruh halinden daha belirgin bir sinirlilik ile ortaya çıksa da, artık çocuklarda ve ergenlerde ortaya çıktığı kabul edilmektedir. Yetişkinlerdeki birçok kronik duygu durum ve anksiyete bozukluğu, çocuklarda yüksek düzeyde anksiyete ile başlar.

Depresyon, özellikle orta yaş veya yaşlı yetişkinlerde, diyabet, kanser, kalp hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi diğer ciddi tıbbi hastalıklarla birlikte ortaya çıkabilir. Depresyon olduğunda bu koşullar genellikle daha kötüdür. Bazen bu fiziksel hastalıklar için alınan ilaçlar, depresyona katkıda bulunan yan etkilere neden olabilir. Bu karmaşık hastalıkları tedavi etmekte deneyimli bir doktor, en iyi tedavi stratejisinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Risk faktörleri şunları içerir:

 • Kişisel veya ailevi depresyon öyküsü
 • Büyük yaşam değişiklikleri, travma veya stres
 • Bazı fiziksel hastalıklar ve ilaçlar

Tedavi ve Terapiler – Depresyon Nedir ?

Depresyonda, en şiddetli vakalar bile tedavi edilebilir. Tedavi ne kadar erken başlayabilirse o kadar etkilidir. Depresyon genellikle ilaçlar , psikoterapi veya ikisinin bir kombinasyonu ile tedavi edilir . Bu tedaviler semptomları azaltmazsa, elektrokonvülsif terapi (EKT) ve diğer beyin stimülasyon terapileri keşfedilecek seçenekler olabilir.

Dikkat ! İki kişi depresyonda iken aynı şekilde etkilenmez ve tedavi için “herkese uyan tek beden” yoktur. Size en uygun tedaviyi bulmak biraz deneme yanılma alabilir.

İlaçlar

Antidepresanlar, depresyonu tedavi eden ilaçlardır. Beyninizin ruh halini veya stresi kontrol eden belirli kimyasalları kullanma şeklini iyileştirmeye yardımcı olabilirler. Semptomlarınızı iyileştiren ve yönetilebilir yan etkileri olanı bulmadan önce birkaç farklı antidepresan ilaç denemeniz gerekebilir. Geçmişte size veya yakın bir aile üyesine yardımcı olan bir ilaç genellikle değerlendirilecektir. Antidepresanların çalışması zaman alır (genellikle 2 ila 4 hafta) . Ve genellikle uyku, iştah ve konsantrasyon sorunları gibi semptomlar duygudurum yükselmeden önce düzelir, bu nedenle ilaçların etkinliği hakkında bir sonuca varmadan önce bir şans vermek önemlidir. Antidepresan almaya başlarsanız, doktor yardımı olmadan almayı bırakmayın. Bazen antidepresan alan insanlar kendilerini daha iyi hissederler ve sonra kendi başlarına ilacı almayı bırakırlar ve depresyon geri döner.  Bu nedenle ilaçları doktor kontrolünde bırakmanızda fayda vardır. Genellikle 6 ila 12 aylık bir zamandan sonra, doktor dozunuzu yavaş ve güvenli bir şekilde azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bunları aniden durdurmak, yoksunluk belirtilerine neden olabilir.

Psikoterapiler

Çeşitli psikoterapi türleri (“konuşma terapisi” olarak da adlandırılır) depresyonlu kişilere yardımcı olabilir. Depresyon tedavisine özgü kanıta dayalı yaklaşımların örnekleri arasında bilişsel-davranışçı terapi (BDT), kişilerarası terapi (IPT) ve problem çözme terapisi yer alır.

Beyin Stimülasyon Tedavileri

İlaçlar depresyon semptomlarını azaltmazsa, elektrokonvülsif terapi (EKT) araştırılması gereken bir seçenek olabilir. En son araştırmaya göre:

 • EKT, diğer tedavilerle kendilerini daha iyi hissedemeyen şiddetli depresyonlu kişiler için rahatlama sağlayabilir.
 • Elektrokonvülsif terapi, depresyon için etkili bir tedavi olabilir. İlaçların güvenli bir şekilde kullanılamadığı bazı ciddi vakalarda, EKT birinci basamak müdahale bile olabilir.
 • Bir zamanlar kesinlikle yatan hasta prosedürü olan EKT, günümüzde genellikle ayakta tedavi bazında yapılmaktadır. Tedavi, iki ila dört hafta boyunca tipik olarak haftada üç kez bir dizi seanstan oluşur.
 • EKT, kafa karışıklığı, yönelim bozukluğu ve hafıza kaybı gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Genellikle bu yan etkiler kısa sürelidir. Ancak bazen hafıza sorunları, özellikle tedavi süresi boyunca aylar boyunca oyalanabilir. EKT cihazları ve yöntemlerindeki gelişmeler, modern EKT’yi hastaların büyük çoğunluğu için güvenli ve etkili kılmıştır. Doktorunuzla konuşun ve EKT yaptırmak için bilgilendirilmiş onayınızı vermeden önce tedavinin potansiyel faydalarını ve risklerini anladığınızdan emin olun.
 • EKT ağrılı değildir ve elektriksel uyarıları hissedemezsiniz. EKT başlamadan önce hastaya kısa anestezi ve kas gevşetici verilir. Sadece birkaç dakika süren tedavi seansından sonraki bir saat içinde hasta uyanır ve uyarılır.

Tedavinin Ötesinde: Yapabilecekleriniz

Depresyon tedavisi sırasında size veya sevdiklerinize yardımcı olabilecek diğer ipuçları:

 • Aktif olmaya ve egzersiz yapmaya çalışın.
 • Kendiniz için gerçekçi hedefler belirleyin.
 • Başkalarıyla zaman geçirmeye ve güvendiğiniz bir arkadaşınıza veya akrabanıza güvenmeye çalışın.
 • Kendinizi izole etmemeye çalışın ve başkalarının size yardım etmesine izin verin.
 • Ruh halinizin hemen değil, yavaş yavaş iyileşmesini bekleyin.
 • Kendinizi daha iyi hissedene kadar evlenme veya boşanma veya iş değiştirme gibi önemli kararları erteleyin. Sizi iyi tanıyan ve durumunuz hakkında daha tarafsız bir görüşe sahip olan başkalarıyla kararları tartışın.
 • Kendinizi depresyon hakkında eğitmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir