Çocukların Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

Çocukların Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız? Her ebeveyn, bir noktada çocukların dinlemesini sağlamak için mücadele eder. Her gün aynı isteği veya tartışmayı tekrarlamak zorunda kalmak sinir bozucu olabilir.

“Sana o kaseye dokunma demedim mi?”

“Senden yemek masasını temizlemeni beşinci kez istiyorum.”

Tanıdık geliyor, değil mi?

Çocuğum Neden Dinlemiyor?

Ebeveynlerin, dinlemeyen bir çocukla hayal kırıklığına uğraması yaygındır.  Ebeveynler genellikle çocuklarını nasıl disipline edeceklerini veya onları dinlemeye nasıl ikna edeceklerini sorar.  Soru, “Çocuğum neden dinlemiyor? ” nadiren gelir.  Onları nasıl dinleteceğimizi tartışmadan önce, çocukların neden dinlemediğini öğrenelim. Aşağıdakiler, dinlememek için makul senaryolardır:

-Seni duymadılar.
-Anlamıyorlar.
-Yapamadılar.
-Yapmak istemediler.

Bu senaryoların arkasındaki nedenler ve çocukların neden dinlemediği şunlardır:

Çocukların Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

İĞRENÇ BİR TON

Hayatlarının başlangıcında, küçük çocuklarımızın onlardan ne istediğimizi duymamış veya anlamamış olabileceğini anladık. Bu yüzden sabırlı olmayı başardık. Ancak okul çağına geldiklerinde yukarıdaki ilk üç senaryo aklınızın ucundan dahi geçmez çünkü çoğu zaman daha büyük çocuklar dinlemek istemediği için dinlemezler. Böylece sabırsız, sinirli, sinirli ve öfkeli oluruz.  İlk tepkimiz, kasıtlı olarak meydan okuduklarını düşünmektir.  Çok sayıda istekten sonra, bağırmak, dikkatlerini çekmek ve uymalarını sağlamak için genellikle yorgunluk ve öfkeden kaynaklanır.  Ancak bildiğimiz gibi, bağırmak nadiren işe yarar çünkü çocuklar, aksi yönde verilen talimatlara uymama eğilimi gösterirler. Ebeveynler olarak, çocuklarımıza istekte bulunurken kibar olmayı öğretiriz. Ancak çocuklarımızdan bizi dinlemelerini istediğimizde çoğu zaman sabrımızı kaybeder ve görgü kurallarını kullanmayı unuturuz.

UYUMLULUĞA KISA VADELİ ODAKLANMA

Kısa vadeli itaate odaklanarak, ebeveynliğin genel amacını gözden kaçırıyoruz.  Araştırmacılar, kısa vadeli uyum sağlamaya daha fazla odaklanan ebeveynlerin, besleyici olma olasılığının daha düşük olduğunu bulmuşlardır. Anında sonuç almak için daha az muhakeme ve daha fazla ceza kullanma eğilimindedirler. Uzun vadede, kısa vadeye odaklanan ebeveynler, çocuklarında daha fazla olumsuzluk ve daha az işbirliği ile sonuçlanabilir.

EBEVEYNLİĞİ KONTROL ETME

Çocuklarımız bazı şeyleri dinlemeli. Örneğin, güvenlik ve sağlıkla ilgili şeyler. Ancak bazı ebeveynler, kontrol edilmesi gereken şeylerden daha fazlasını kontrol eder.  Kontrolcü ebeveynleri olan çocuklar sadece daha az dinlemezler, aynı zamanda uymadıklarında daha agresif olurlar.

STRESLİ EBEVEYN-ÇOCUK İLİŞKİSİ

Yakın, olumlu bir ilişki, kişinin başkalarının isteklerini dinleme olasılığını artırır. Bu aynı zamanda ebeveyn-çocuk tahvilleri için de geçerlidir. Kontrolcü davranışlar, öfkeli tartışmalar ve sert cezalar bir ilişkiyi mahvedebilir ve çocuğun sizi dinlemek istememesine neden olabilir.

Dinlemeyen Bir Çocuk Nasıl Disipline Edilir? 

Çocuğunuz bir daha dinlemediğinde, ilk adım derin bir nefes almaktır. Ardından bu basit ipuçlarını izleyin.

Çocukların Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

DİKKATLERİNİ ÇEK  (Çocukların Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?)

İster küçük ister genç olsunlar, göz teması kurmak, tüm dikkatlerini çekmek için etkili bir tekniktir. Tabletlerine veya cep telefonlarına baktıklarında sizi dinlemeleri zordur.  Çocuğunuzun dikkatini çekmek, iyi bir dinleyici olmak için aktif dinleme becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olacaktır.

CEZALANDIRMAK İÇİN DEĞİL ÖĞRETMEK İÇİN DİSİPLİN

Disiplini cezadan ayırmalıyız . İkisi aynı değildir.  Disiplinli olmak, öğretmektir. Çocukların öğrenmesini sağlayan tek şey ceza vermek değildir. Öğretmenin cezadan çok daha etkili yolları vardır.  Günün sonunda, hepimiz onlara ne yapacaklarını söylemek için orada olmadığımızda sağduyulu ve doğru olanı yapan çocuklar yetiştirmek isteriz.  Ancak, karar verme alıştırması yapmadan ve kendi hatalarından bazılarını yapmadan bunu nasıl yapabilirler?  Düşmek yürümeyi öğrenmenin ayrılmaz bir parçası olduğu gibi, kötü kararlar vermek de iyi seçimler yapmayı öğrenmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir çocuğu, yürümeyi öğrenirken düştüğü için cezalandırmıyoruz. Bu nedenle, sağlıklı bir karar veremediği için çocuğunuzu cezalandırmayın. Yargılama becerilerini geliştirmek için pratik ve deneyime ihtiyaçları vardır.

TÜMEVARIMSAL DİSİPLİNİ KULLANIN (Çocukların Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?)

Tümevarımsal disiplin, olumlu bir şekilde öğretmek için akıl yürütmeyi kullanmaya dayanır. Çocuklara sağlam bir karar verme sürecini öğretmenin yararı, anında itaat etmekten çok daha fazladır. Cezalandırma (özellikle şaplak atma ) yerine tümevarımsal disiplini kullanan ebeveynlerin çocuklarında daha az kötü davranış sorunu ve daha fazla işbirlikçi davranış vardır. Kararlarına katılmadığınızda, yanlış olduklarını söylemek yerine onlara sorular sorun. Onlara, işleri neden bu şekilde yapmanın iyi bir fikir olduğunu düşündüklerini sorun. Öngörülebilir (olumsuz) sonuçlar hakkında ne hissedeceklerini sorun.  Tüm olası sonuçları düşünmelerine yardımcı olmak için farklı senaryolar geliştirin. Olası olumsuz sonuçları belirlemelerine yardımcı olun ve kararlarını bunları önlemek için değiştirip değiştiremeyeceklerini sorun.

Onlara eleştirel düşünme becerilerini ve sağlam bir karar verme sürecini öğreteceksiniz. Çocuğunuz, bu hayati becerileri ve kendini kontrol etmeyi erken yaşta öğrenmekten ömür boyu faydalanacaktır. Akıl yürütmenin sadece daha büyük çocuklar için geçerli olmayan avantajları vardır. Küçük çocuklara da tanıtılabilir. Komuta etmekten daha fazlasını açıklamayı deneyin. Bunu bir alışkanlık haline getirin ve ikiniz de faydalanacaksınız.

BUNU YAPMAK GÜVENLİ OLDUĞUNDA DOĞAL SONUÇLARI KULLANIN

Çocuklar dinlemediğinde ve konu kimsenin güvenliği veya sağlığı ile ilgili olmadığında, bırakın doğal sonuçları yaşasınlar. Çoğu durumda, kötü karar vermenin doğal sonuçlarını deneyimlemek , dersi öğrenmeleri için yeterlidir. Cezayı üstüne yığmak, dikkatlerini dersi özümsemekten ve hatalarının sorumluluğunu almaktan uzaklaştıracaktır. Öfke ve kırgınlıkla meşgul olacaklar; kendileriyle ilgili hayal kırıklıklarını sizinle ilgili hayal kırıklığına yönlendireceklerdir. Bazen ebeveynler çocuklarını başarısızlıktan korumak istedikleri için kontrol ederler. Ancak bunu yaparken, ebeveynler sadece sonuçlara engel değil, aynı zamanda bu sonuçlara olan inançlarına da engel olurlar.  Sizinle kavga etmekle meşgul olduklarında gerçek sonuçların ne olduğunun farkında değiller. Uyarınızın gerçek olduğunu anlamakta başarısız olmaları gerekebilir. Aslında çocukların daha sonra değil, daha erken başarısız olmaları daha iyidir. Erken başarısız olduklarında, erken öğrenirler. Örneğin, çocuğunuz sürekli hatırlatma, dırdır etme ve bağırma olmadan ödevini yapmıyor. Bunu yapmak zorunda hissediyorsunuz çünkü aksi takdirde çocuğunuz okulda başarısız olur.  Ancak sürekli dırdır etmek ve bağırmak çocuklar üzerinde sonsuza kadar çalışmaz. Er ya da geç, inatçı olanlar buna yanıt vermeyi bırakacak ve aslında başarısız olacaktır.

Çocuklar erken başarısız olduğunda, başarısızlık genellikle daha küçüktür, sonuç daha az şiddetlidir ve iyileşme daha kolaydır. Ayrıca dersi öğrenmeleri daha olasıdır çünkü yıllarca sizinle savaşarak bir direniş modeline yerleşmemişlerdir.  Bunu yapmak güvenliyse, hayatta kritik kararlar vermek zorunda kalmadan er ya da geç başarısız olmalarına izin verin.

İYİ DAVRANIŞI MODELLEYİN  (Çocukların Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?)

Öğretmenin başka bir yolu da modellemedir. Çocuğunuzla günlük etkileşimlerinizi düşünün. Makul taleplerini ne sıklıkla dinliyor ve kabul ediyorsunuz?  Sürekli “hayır” diyorsanız, çocuğunuzun size basit bir “evet” demesini beklemek zor olacaktır. Ayrıca, ses tonunuz kaba ve iticiyse, çocuğunuzun kibar ve saygılı konuşmasını beklemek gerçekçi değildir.  Çocuğunuzda görmek istediğiniz davranışı modelleyin. Çocuğunuza nasıl olumlu ve işbirlikçi olunacağını gösterin.  Ve sadece olumsuz davranışlarına odaklanmayın. Onlara olumlu ilgi gösterin ve iyi davranış sergiledikleri için onları övün.

SAYGILI ANLAŞMAZLIKLARI ÖĞRETİN VE UYGULAYIN

Saygı , ebeveynlerin çocukları için model olması gereken başka bir şeydir.  Saygı sadece yetişkinler için değildir. Hem ebeveynlerin hem de çocukların, aynı fikirde olmasalar bile karşılıklı saygı duymaları önemlidir. Çocuklar ve ebeveynler genellikle kendi tonlarında çatışır – ebeveynin tonu ve çocuğun tonu.  Üzülsek bile saygılı ol. Agresif bir ses tonuna sahip olmaktan veya çatışmacı bir vücut dili sergilemekten kaçının. Bir çocuk saygı duyulduğunu hissettiğinde, söyleyecek önemli bir şeyiniz olduğunda dinleme olasılığı daha yüksektir.

EV KURALLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Evinizde kaç kuralınız var?  Çocuklarınız asla dinlemiyor gibi görünüyorsa, hayatlarının her yönünü kontrol etme girişimlerinize karşı savaşmak için her fırsatı kullanıyor olabilirler. Çok fazla kural, ebeveynliği kontrol etmenin bir işaretidir. Dinlemeyen çocuklara ek olarak, ebeveynleri kontrol etmek, depresyon, kaygı ve düşük benlik saygısı gibi bir dizi zihinsel soruna neden olabilir. Özerklikten, yani yaşamları üzerinde kontrol duygusundan yoksun bırakılan öğrenciler, motivasyon eksikliği nedeniyle okulda da düşük performans göstereceklerdir. Bu nedenle, çalışma isteklerinizi dinlemiyor gibi görünebilirler.  Özerkliğe, yaşamları üzerinde kontrol duygusuna sahip olmak, insanların temel ihtiyaçlarından biridir. Onlara kritik olmayan konularda kendi kararlarını vermeleri için yeterince özgürlük verin, kritik konularda sizi dinlesinler.

Çocuğunuzun kendi başına keşfedebileceği şeylere karşı kesinlikle kontrol etmeniz gerekenleri gözden geçirin. Yetişkinler olarak sahip olduğumuz sosyal kuralların bazıları zorunludur, diğerleri ise tamamen kendi tercihlerimizdir. Yalnızca, bunu yapmak için iyi nedenleriniz olanları saklayın ve ısrar edin.

EBEVEYN-ÇOCUK İLİŞKİSİNİ GÜÇLENDİRİN

Mesajınız ve talebiniz, onlarla iyi bir ilişkiniz olduğunda çocuklar tarafından duyulma olasılığı daha yüksektir. Çocuklar doğal olarak anne babalarını doğdukları andan itibaren severler. Ancak, hayatın günlük stresi, ebeveynleri sevimsiz insanlara dönüştürür (sonuçta, size bağıran ve sizi sürekli cezalandıran birini kim sever?)  Kısa vadeli isteklerimizi (örneğin itaat) bir kenara bırakıp onların uzun vadeli niteliklerini (örneğin sağduyu, özdenetim, saygı ve bağımsızlık) geliştirmelerine yardımcı olmaya odaklandığımızda, çocuklarımızla olan ilişkimiz gelişecektir.

SAPKIN AKRANLARA DİKKAT EDİN

Ergenlik döneminde, akran etkisinin çocuğunuzun uyumu üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Sapkın akranlarla ilişki, içki içmek veya uyuşturucu kullanmak gibi yüksek riskli davranış olasılığını da artırabilir. Çocuğunuzun sosyal çevresini yakından izleyin, ancak müdahaleci olmadan.

Çocukların Dinlemesini Sağlamak İçin Son Düşünceler

Çocukların dinlemesini sağlamanın amacı, daha az hata yapmalarına yardımcı olmaktır. Sonunda, onların bağımsız ve uyumlu yetişkinler olarak büyümelerini istiyoruz.  Çocukların dinlemesini sağlamanın anahtarı, onlar üzerinde tam kontrole sahip olmamaktır. Çocuklarımızın tamamen bize bağımlı olduğu ilk yıllarda, onların kontrolü tamamen bizdeymiş gibi görünüyordu. Ama bir gün bu avantajımız olmayacak. Evdeki uyum, tam kontrol gerektirmez. Kendinizden başka kimseyi kontrol edemeyeceğinizi kabul etmek sizi çok daha mutlu bir insan yapacaktır. Daha az güç mücadelesi olacak ve eviniz daha huzurlu ve mutlu bir yer olacak.

Tartışmacı Çocukla Başa Çıkma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir