Çocuklarda Sarı Dişler

Çocuklarda sarı dişler: nedenleri, önlenmesi ve tedavisi; Çocuklarda sarı dişler ağız sağlığı ve hijyeni açısından gözden kaçırılmaması gereken bir uyarıdır.

Bir kişinin dişlerinin sarımsı bir ton kazanmasına neden olan bazı temel nedenlerin kahve, tütün, çay veya kırmızı şarap olduğu ve bu değişkenlerin -prensip olarak- dikkate alınmadığı için çocuklarda olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuklarda dişlerin sararmasının temel sebebinin yanlış temizlik olduğu sonucunu çıkarmak mümkündür .

Her durumda, bu konuyla ilgili olarak, her insanın doğal olarak kendi diş rengine sahip olması veya süt dişlerinin neredeyse her zaman daha beyaz olması gibi, gereğinden fazla endişelenmemek için önceden düşünmemiz gereken bazı hususlar vardır. kalıcı olanlardan daha

Her insanın doğal olarak farklı bir diş rengi vardır. (Çocuklarda Sarı Dişler)

Bilinmesi gereken ilk şey, dişlerin yeterli olarak kabul edebileceğimiz standart bir renginin olmamasıdır.

Dişler arasında renk farklılıkları vardır ve bu, farklı tonlar olduğu için daha az beyaz dişlerin daha kötü hijyene sahip olduğu anlamına gelmez .

Nedeni dişin bileşimidir. Bir diş pulpa, dentin ve mine olmak üzere 3 katmandan oluşur. Bu katmanların her birinin belirli bir kalınlığı vardır, bu nedenle renklendirme açısından nihai sonuç büyük ölçüde bu faktöre bağlı olacaktır.

Emaye diş dışında ve her sahip her kişi, farklı bir kalınlığa sahiptir diş tipik renk.

Daha kalın bir mine tabakasına sahip kişilerde renk daha beyaz olurken, bu tabaka daha ince olduğunda, o dişlerin biraz daha koyu olduğu hissi olacaktır.

Bu nedenle, birinin daha az beyaz dişlere sahip olmasının, diş hijyeninde mutlaka bir sorun olduğuna dair bir işaret olmadığı, çünkü doğal diş renginin bu olduğu sonucuna varılabilir.

Bebek dişleri kalıcı dişlerden daha beyazdır. (Çocuklarda Sarı Dişler)

Diş değiştirme süreci kademeli olarak gerçekleşir, süt dişleri düşer ve yerlerine kalıcı olacak olanlar çıkar. Sonuç olarak, belirli bir dönemde çocukta her iki diş tipinin de bulunduğu bir takma diş olur.

Bu olduğunda, genellikle yeni dişlerin daha koyu bir renge sahip olduğu algısı vardır ve aslında öyledir, ancak bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

Bunun nedeni, süt dişlerinin doğal olarak daha beyaz ve daha parlak bir renk tonuna sahip olmasıdır ve bu, yan yana yerleştirildiklerinde yeni dişlerin daha sarımsı görünebileceği anlamına gelir.

Ancak tüm dişler değiştirildikten sonra, biri ile diğeri arasındaki karşıtlık ortadan kalktığı için bu algı ortadan kalkar .

Çocuklarda sarı dişlerin nedenleri;

Çocuklarda sarı dişler genellikle yetersiz veya yetersiz ağız hijyeninden kaynaklanır . Etkili ve tutarlı bir fırçalama olmazsa, biriken yiyecek artıklarının bir sonucu olarak plak oluşur.

Ancak bu her zaman sebep değildir. Özellikle bebek dişleri söz konusu olduğunda, diğer faktörler doğal olarak parlak beyazlarını değiştirebilir ve sarımsı görünmelerine neden olabilir.

Bu faktörler çok çeşitli olabilir : bazı ilaçlardan (antibiyotikler, gargaralar vb.), aşırı florür kullanımına kadar, bazı hastalıklar veya zayıf diş minesi dişlerde bu renklenmeye neden olabilir.

Her durumda, bunlar istisnadır, çünkü çoğu durumda bu sarımsı tonun ortaya çıkması, gerekli temizliğin ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda sarı dişlerin önlenmesi ve tedavisi  (Çocuklarda Sarı Dişler)

Çocuklarda sarı dişlerin ortaya çıkmasını önlemek, her şeyden önce bir önleme meselesidir.

Şekerleri azaltmak, çoğu diş rahatsızlığının ana suçluları olduklarından, çocukların dişlerinin etkilenmesini önlemenin en iyi yoludur.

Çok şekerli yiyecekleri sınırlayarak çürüklerin oluşmasını önleriz, ancak aynı zamanda dişlerin sarımsı tonu almasını zorlaştırarak mineye verilen zararı da en aza indiririz.

Ve elbette, sık ve kapsamlı diş hijyeni (kola, parlak renkli meyve/sebze ve narenciye içerken özel dikkat göstermek) dişlerinizin doğal tonunu korumasına da yardımcı olacaktır.

Ayrıca çocuğunuzun diş sağlığını takip edebilmesi için periyodik olarak (yılda en az bir kez) ve/veya bir anomali görüldüğünde çocuk diş hekimine gitmenin önemini unutmamanız tavsiye edilir , erken ortaya çıkan herhangi bir sorunu tedavi edebilir ve size kişiselleştirilmiş bir şekilde tavsiyelerde bulunabilir.

Çok geç olduğunda ve önleme artık mümkün olmadığında , dişlerin gelişim derecesi ve çocuğun yaşı değerlendirilmesine rağmen (normalde en az 14 – 18 yaşına kadar önerilmez) diş beyazlatma tedavisi düşünülebilir. yıl).

Beyaz rengin mümkün olduğu kadar korunmasına yardımcı olan, kiri ve belirli lekeleri çıkardıklarını, ancak gerçek bir ağartma etkisi olmadığını varsayarak, ağartma macunları kullanma seçeneği de vardır (her zaman sıkı profesyonel tavsiye altındadır).

Çocuklarda sarı dişlerin nedenleri, tedavisi ve önlenmesi ile ilgili bu makaleyi aileniz ve bu konuyla ilgilenebilecek arkadaşlarınızla paylaşmaya davet ediyoruz.

Diş Temizliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir