Çocuklarda Dil Gelişiminin Önemi

Dil, açıkça iletişim kurma becerisidir. Dil becerilerinin gelişimi, bilişsel gelişimi ve çocuğun öğrenme ve bilgi edinme yeteneğini destekler. Araştırma, gecikmiş dil gelişimini anksiyete, hayal kırıklığı gibi çeşitli sosyal ve duygusal zorluklarla ilişkilendirmiştir. Bebeğinizin kelimeleri anlamayı ve kullanmayı nasıl öğrendiğini bilmek, çocuğunuzun mevcut gelişim aşamasını hedefleyen aktiviteler planlamanıza yardımcı olabilir ve bunu yaparak öğrenmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Çocuklarda Dil Gelişiminin Önemi; 

Dil Gelişimi Kilometre Taşları

Erken çocukluk dönemi dil gelişimi, gelişimsel dönüm noktalarının belirlediği öngörülebilir bir dizi aşamayı takip eder. 

Anlama (Alıcı Dil)

Dil edinimi konuşmaktan çok daha erken başlar. 5-7 aylıkken bebeğiniz kendi isminin sesini tanımaya başlayabilir ve bundan bir veya iki ay sonra bu kelimeler kullanıldığında anne veya babasını aramaya başlayacaktır. Kelimeleri anlama yeteneği ve basit talimatları takip etme yeteneği (profesyonel olarak alıcı dil olarak adlandırılır), konuşma ve iletişim kurma becerisinden (ifade edici dil becerileri olarak bilinir) bağımsız olarak gelişir. Bununla birlikte, aşağıdaki talimatlar , istenen eylemi gerçekleştirmek için gereken kaba ve ince motor becerilere bağlıdır ve bunlarla birlikte gelişir .

İletişim (İfade Edici Dil)

Karşılık verme yeteneğine sahip olmak, bir dil öğrenmenin değerini iki katına çıkarır. Konuşma dili birkaç aşamada gelişir, ancak tipik olarak yürümeye başlayan çocuğunuz bir yaşına geldiğinde bebek konuşması ve gevezelikten birkaç anlamlı kelimeyi ayırt edebileceksiniz.

İfade edici dil ile ilgili bölümümüzde, şarkı söylemekten beden dilinden kelime dağarcığı oluşturmaya, dil bilgisi ve cümleleri anlamaya ve tabii ki konuşma ve sohbet etmeye kadar konuşma gelişiminin tüm alanlarındaki gelişimsel kilometre taşlarını ele alıyoruz.

Kelimelerin anlamını öğrenmek (Dil Gelişiminin Önemi)

Bebeğinizin sizi anlamaya yönelik ilk girişimleri, doğumdan birkaç ay sonra başlar ve siz konuşurken, gözlerinize ve dudaklarınıza bakarak size odaklanmaya başlar.

Bebeğinizin çıkardığınız seslerden herhangi birini gerçekten tanıması için bir süre daha ve epeyce tekrar gerekir. Çoğunlukla net bir yanıt almak için ilk kelime, bebeğinizi kendi adıyla aradığınız zamandır. Aile üyelerinin ve bebeğin günlük etkileşimde bulunduğu fiziksel nesnelerin adlarının ardından, “Şişe”, “Ayı”, “Top” gibi sözcükler gelir. Sırada bebeğinizin sık sık duyduğu, ancak somut fiziksel nesne olmayan sözcükler yer alır. “Yukarı”, “Aşağı”, “Büyük”, “Küçük” vb. kelimeler.

Oradan, bebeğinizin gittikçe daha çok anladığını göreceksiniz ve çoğu zaman sizin bahsettiğiniz şeyden ne kadar haberdar olduğu konusunda sizi şaşırtacaktır. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz iki yaşına geldiğinde karmaşık cümleleri tanıyabilecek ve oldukça geniş bir pasif kelime hazinesine sahip olacaktır.

Talimatları anlamak ve uygulamak (Dil Gelişiminin Önemi)

Bir ebeveynin talebine cevap vermek basit bir mesele değildir, kullanılan kelimeleri anlama, cevabı planlarken talimatları hafızada tutma ve talebi yerine getirmek için motor kontrolü gerektirir.

İlk başta çocuğunuz elinizi uzatmak ve bebeğiniz topu tutarken “topu babaya ver” demek gibi jestlerden birçok ipucuna ihtiyaç duyacaktır . Yavaş yavaş, daha gelişmiş planlama becerisi geliştirmeye başlayacak ve iki veya daha fazla talimatı birbirine bağlayabilecek. 18 ila 24 aylık arasında, yürümeye başlayan çocuğunuz, topu arayarak, onu alıp babasına geri getirerek “topu babaya ver” sözlerine yanıt verebilir.

Şarkı söyleme (Dil Gelişiminin Önemi)

Ritim, kelimeleri ve anlamları ayırt etmeyi öğrenmede önemli bir rol oynar. Çocuğunuzla şarkı söylemek, kelime dağarcığını ve dil öğrenmeyi güçlendirmenin harika bir yoludur – aynı zamanda çok eğlencelidir!

İlk başta bebeğiniz müziğin ritmine göre küçük cooing sesleri çıkaracaktır. Daha sonra titreyerek ve ritme göre hareket ederek dans etmeye başlayacaktır. Bir ila bir buçuk yaş arasında, çocuğunuz ritmik gevezelikler yaparak şarkı söylemekten keyif alacak ve iki yaşına geldiğinde en sevdiği şarkılardan tam cümleler söylüyor olabilir.

Vücut dili (Dil Gelişiminin Önemi)

İletişim konuşmadan yapılabilir, aslında bebeğiniz ihtiyaçlarını konuşmaya başlamadan önce jestlerle ifade etme olasılığı yüksektir.

Başlangıçta bu, giysilerinizi çekmek veya istenen bir nesneyi işaret etmek şeklinde olabilir. Daha sonra çocuğunuz bir soru sorulduğunda başını sallayabilir ve yürüyüşe çıkma zamanının geldiğini belirtmek için size bir çift ayakkabı alıp vermek gibi karmaşık sözlü olmayan iletişimleri kullanır!

Konuşuyorum

Çocuk konuşması, birkaç farklı gelişim aşamasından geçer. Doğumdan itibaren  bebeğiniz ağladığında başlayıp, birkaç ay sonra  bu sesler ahh, ooh ve iie’ye dönüşür. Bundan kısa bir süre sonra bebeğiniz ba-ba-ba gibi uygun şekilde babıldama adı verilen ses zincirleri çıkaracaktır. Yavaş ama emin bir şekilde daha fazla hece ve ünsüz sesler eklenecek ve bebeğiniz kasıtlı olarak anne ve dada gibi belirli kelimeleri kullanmaya başlayacak, ancak ilk başta tüm yetişkinlere mama veya dada diyor olabilir ve tipik olarak 11 ila 14 aylık yürümeye başlayan çocuğunuzun anneyi kastetmek için doğru şekilde anneyi kullandığı. Daha sonra çocuğunuz, jargon olarak da bilinen, konuşmaya çok benzeyen, ancak hiçbir anlam ifade etmeyen sesler kullanarak bebek konuşması konuşmaya başlayacak. Neredeyse çocuğunuzun yabancı bir dil konuşuyor gibi. Anlamsız sözlerden adım adım daha fazla kelime çıkacak ve yürümeye başlayan çocuğunuz 3 yaşına geldiğinde tipik olarak söylediklerinin% 80’ini anlayabileceksiniz.

Sohbet

Dil Gelişiminin Önemi

Bebekler, dikkat çekmek için ağlayarak ihtiyaçlarını bildirmeyi çok çabuk öğrenirler. Yaklaşık yarım yaşında olan bebekler, arzularını ağlamaktan çok daha fazla yolla ifade etmeye başlarlar. İlk doğum günlerinde çocuklar genellikle sizinle diyalog kurmaya başlarlar. Henüz yürümeye başlayan çocuğunuzun söylediklerinin çoğunu anlayamayacak olsanız da, büyük olasılıkla bunun sen-konuş-ben-konuş-sırayla konuşmaya dayalı bir iletişim tarzı olduğu hissine kapılacaksınız. Bu, çocuğunuza soru sormak için harika bir zaman. Örneğin hikaye zamanıysa, iki kitap sunabilir ve “bu kitabı istiyor musun? Yoksa o kitap mı? ” yeni yürümeye başlayan çocuğunuz yakında bir yanıt vermesinin beklendiğini anlayacak ve hatta size hangi hikayeyi duymayı tercih edeceğini gösterebilir. Bazen iki ila üç yaşları arasında yürümeye başlayan çocuğunuz, “Bu nedir?” Gibi basit soruları neyle, kimle, nerede şeklinde yanıtlayabilir. ve “baba nerede?” Yine de bu aşamada yürümeye başlayan çocuğunuz genellikle “neden” türü soruları yanıtlayamayacaktır.  Üç yaşındayken, yürümeye başlayan çocuğunuz çok sayıda neyi, ne zaman ve nerede sorularını sormaya başlayacak ve yakında tam bir konuşma yapabilecektir.

Etkileyici Kelime Bilgisi

Genellikle ilk doğum günlerinin çocukları aktif bir kelime dağarcığına sahip olmaya başlayana kadar değildir. İlk kelimeler genellikle çocuğunuz için önemli ve anlamlı bir şey olacaktır, anne ve baba nadir görülen ilk kelimeler değildir (bunlar aynı zamanda çocukların üretmesi kolay hecelerden yapılmıştır).Yaklaşık 18 aylık yürümeye başlayan çocuğunuzun, üçüncü yaş gününde 200’den fazla büyüyecek 15 ila 20 kelimelik bir kelime haznesi olmalıdır. Çocuklar, 18 ila 24 aylıkken kendilerine isimleriyle hitap etmeyi öğrenirler ve yaklaşık altı ay sonra “ben”, “ben” ve “benim” kelimelerini kullanmayı öğrenirler. 18 aylıkken, yürümeye başlayan çocuğunuz “bu nedir?” Sorusu sorulduğunda bir nesneyi de adlandırabilmelidir. onun aktif kelime haznesinde olduğunu varsayarak. 

Dilbilgisi ve Cümleler

Temel bir aktif kelime dağarcığı oluşturduktan kısa bir süre sonra çocuklar, anlamlarını daha net bir şekilde anlamak için iki kelimeyi bir araya getirmeye başlayacaklar. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz önce duyduğu cümleleri taklit edecek, sonra kendi cümlelerine giderek daha fazla kelime eklemeye çalışacak, üç kelimeyi bir araya getirecek, sonra dört kelimeyi vb. Ardından geçmiş zaman ve çoğul hallerin kullanımı geliyor. Siz yürümeye başlayan çocuk çok fazla deney yapacak ve sık sık yanlış anlayacaksınız. Örneğin “ayak” yerine “ayak” diyebilir, ancak dil öğrenimi bu şekilde yapılır. Ona doğru kelimeleri tekrarlayarak yardımcı olabilirsiniz – örneğin çocuğunuz “ben yaptım” derse “Evet, başardınız!” Diye cevaplayabilirsiniz.

Çocuk Gelişiminin diğer alanlarıyla bağlantı

Dilin sağlıklı gelişimi, çocuğunuzun genel gelişimiyle büyük ölçüde bağlantılıdır. Örneğin bilişsel gelişim , kelimeleri öğrenmede ve kelime dağarcığını edinmede önemli bir rol oynar. Sosyal ve Duygusal gelişim hem dilden etkilenir hem de konuşma becerilerinin gelişimini ve çocuğunuzun duyguları kelimeler ve jestlerle ifade etme becerisini büyük ölçüde etkiler. Kaba ve İnce Motor becerileri de önemlidir, çünkü beyni daha iyi hatırlamaya teşvik eden tüm duyu yardımları, tam anlamıyla yaparak öğrenmektir. Buradaki çıkarım, diğer gelişim alanlarını güçlendirmek için yaptığınız etkinliklere dil öğretimini avantajlı bir şekilde entegre edebilmenizdir.

Ya çocuğum geç konuşursa?

Çocuklar dil becerilerini çok farklı oranlarda edinirler, eğer bebeğiniz veya yürümeye başlayan çocuğunuz bu kılavuzda ortaya konan farklı gelişimsel kilometre taşlarına ulaşmak için yaş aralıkları içindeyse, endişelenmek için bir neden olmamalıdır. Dil gecikmesi veya başka dil sorunları gösteriyorsa, her zaman çocuk doktorunuza danışmalısınız . Büyük ihtimalle çocuk doktorunuzun yapacağı ilk şey, çocuğunuzun normal işittiğinden emin olmak için bir işitme testi yapmaktır. İyi işitememek veya örneğin kulak enfeksiyonuna bağlı işitme kaybı, çocuğunuzun dil öğrenme yeteneğini açıkça etkileyecektir. Bu arada, çocuğunuzun konuşmayı öğrenmede geride kalmasının birçok başka ve karmaşık nedeni olabilir. Çocuğunuz belirli bir dil gelişimi kilometre taşında geride kalıyorsa, önceki iki dönüm noktasından en az birini başardığından emin olmak için kontrol edin.

 

Bebek Gelişim Aşamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir