Çocuklarda Aşırı Öfke Nöbeti

Çocuklarda Aşırı Öfke Nöbeti. 4 Yaşındaki Çocuklarda Aşırı Öfke nöbetleriyle Nasıl Başa Çıkılır? 4 Yaşındaki Bir Çocuğun Sinir Krizi Geçirmesi Normal Mi?  4 yaşındaki bir çocuğun hala sinir krizi geçirmesi normaldir. Öfke nöbetlerinin çoğu 18 ay ile 4 yaş arasındaki çocuklarda görülür.

18 ila 24 aylıkken %87
30 ila 36 aylıkken %91
42 ila 48 aylıkken %59
Yaşa uygun öfke nöbetleri en çok 3 yaşındakiler arasında görülür ve genellikle yaşlandıkça azalır.

Erkekler kızlardan daha sık öfke nöbeti atma eğilimindedir.

Görünüşte sağlıklı olan çocuklarda tipik öfke nöbeti davranışları, ağlamadan nefes tutma ve kafa sallama gibi daha az yaygın davranışlara ve aşırı duygusal düzensizliğe kadar uzanır.

Çocuklarda Aşırı Öfke Nöbeti

4 YaşındakiÇocuğum Neden Her Gün Öfke Nöbetleri Geçiriyor?

4 yaşındaki çocuklarda sık görülen öfke nöbetleri, çocukların yoğun duygularını düzenlemeyi ve hayal kırıklığıyla başa çıkmayı öğrenmediğini gösterebilir.  Çocuklar, büyüdükçe öfke nöbetleri geçirmek yerine, duyguları hakkında konuşmalarını ve uygun davranmalarını sağlayan dil becerileri kazanırlar. Bu nedenle, çocuklukta öfke nöbetleri yaşlandıkça şiddeti, sıklığı ve süresi azalma eğilimindedir. 4 yaşına kadar, bir çocuğun öfke nöbeti sıklığı azalmaya başlamalıdır. Bununla birlikte, öfke nöbetlerinin sıklığı ve yoğunluğu artarsa, normal çocuk gelişiminin yanı sıra oyunda başka faktörler de olabilir.

İşte 4 yaşındakilerde aşırı öfke nöbetlerinin bazı olası nedenleri:

DUYGUSAL BECERİLER İÇİN ROL MODEL EKSİKLİĞİ

Araştırmalar, öfke nöbeti sorunu yaşayan çocukların ebeveynlerinin genellikle öz-düzenleme becerilerinden yoksun olduğunu ve kendilerinin öfke nöbetleri geçirdiğini gösteriyor.

Bu nedenle, çocuklar sadece iyi rol modellerden mahrum kalmazlar, aynı zamanda bu ebeveynler, çocukları sinir krizi geçirdiğinde daha tepkisel olurlar, meseleleri daha hızlı ve daha yoğun bir şekilde tırmandırırlar.

EBEVEYN SAĞLIĞI

Ebeveynlerin esenliği ve aile iklimi, çocukların güçlü duygularını düzenleme becerileri üzerinde etkili olabilir. Daha yoğun öfke nöbetleri, anne depresyonu ve sinirlilik, evlilik uyumsuzluğu ve aile stresi ile ilişkilidir.

Çocuklarda Aşırı Öfke Nöbeti

DUYUSAL ENTEGRASYON İŞLEME

Son derece hassas çocuklar veya duyusal işleme güçlükleri olanlar, hayal kırıklığına karşı daha düşük toleransa sahiptir. Hayal kırıklığıyla başa çıkmakta zorlanabilirler, kendilerini daha az düzenleyebilirler ve daha fazla öfke nöbeti atabilirler.

KONUŞMA GECİKMESİ (Çocuklarda Aşırı Öfke Nöbeti)

İhtiyaçları karşılanmayan çocuklar öfke nöbetlerine eğilimlidir. Bu özellikle konuşma gecikmesi olan çocuklar için geçerlidir.

UYKU EKSİKLİĞİ

Yetersiz uyku aşırı öfke nöbetlerinin nedeni olabilir. Araştırmacılar, daha kısa gece uyku süresinin, 4 yaşındakilerde daha yüksek öfke nöbetleri ve dışsallaştırma davranışları ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Uyku bozuklukları çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir – geç yatma, çok fazla ekran başında kalma, uyku apnesi vb.

ETKİSİZ EBEVEYNLİK

Tutarsız disiplin, aşırı eleştiri, ihmal ve aşırı koruma gibi ebeveynlik uygulamaları, çocuklarda öfke nöbetlerine katkıda bulunabilir.

PSİKOLOJİK BOZUKLUKLAR (Çocuklarda Aşırı Öfke Nöbeti)

Depresif bozukluk gibi duygu durum bozuklukları veya karşıt olma karşı gelme bozukluğu gibi yıkıcı bozukluklar, daha yüksek yoğunlukta daha fazla öfke nöbetine neden olabilir. Bir araştırmaya göre, şiddetli öfke nöbetleri sergileyen çocukların %52’sinin başka davranışsal veya duygusal sorunları vardı. Öfke nöbetleri sırasında, depresif çocuklar nesnelere karşı daha saldırgandır ve ayrıca kendilerine zarar verme davranışına girme olasılıkları daha yüksektir.  Yıkıcı çocuklar daha fazla saldırganlık gösterirler ve öfke nöbetlerinden kurtulmak için daha zor zamanlar geçirirler.

FİZYOLOJİK NEDENLER

Açlık, aşırı yorgunluk, fiziksel hastalık ve kötü çocuk sağlığı da şiddetli öfke nöbetleri ile ilişkilidir.

Olduğunda Aşırı Öfke Nöbetleri Ile Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuklarda Aşırı Öfke Nöbeti

Aşırı öfke nöbetlerini yönetmek, ortaya çıktıklarında küçük yaştaki öfke nöbetlerini yönetmeye benzer.

Aşağıda, şu anda yıkıcı öfke nöbetleri ile başa çıkmak için 7 adımın bir özeti bulunmaktadır ( ayrıntılı kılavuz için buraya tıklayın )

1.Herkesin güvende olduğundan emin olun. Çocuğu yıkıcı davranışlar sergiliyorsa olay yerinden uzaklaştırın.
2.Onlarla akıl yürütmeye çalışmayın.
3.Duygusal dengelerini yeniden sağlamak veya kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini önlemek için onları tutabilir veya sarabilirsiniz.
4.Sakin ve pozitif kalırken pes etmeyin.
5.Lütfen cezalandırma.
6.Duygularını ve ihtiyaçlarını sözlü olarak nasıl ifade edeceklerini öğretin.
7.Öfke nöbetlerini önlemek için açlığa, öfkeye, yalnızlığa ve yorgunluğa dikkat edin.

Temel Sorunlar Nasıl Çözülür ? (Çocuklarda Aşırı Öfke Nöbeti)

DUYGULARI KONTROL ETMEYİ ÖĞRENİN

Çocuklarımızda görmek istediğimiz davranışları modelleyin. Kendi duygularımızı kontrol edemezsek, çocuklarımızın duygularını kontrol etmelerini bekleyemeyiz.  Derin nefes almak ve kendinize bakmak hem iyi hem de basit duygu düzenleme stratejileridir. Depresyon veya diğer sağlık sorunlarınız varsa profesyonel yardım alın.  Herhangi bir evlilik sorununu çözmek için zaman ayırın. Ara sıra çocukların önünde kavga etmek zararlı değildir, ancak bunların ailede işlevsiz bir alışkanlık haline gelmesine izin vermeyin.

Çocuklarda Aşırı Öfke Nöbeti

SICAK VE DUYARLI BİR EBEVEYN OLUN

Duyarlı ebeveynlik, çocuklarda daha fazla uyum ve daha az öfke nöbeti ile bağlantılıdır9​.

TIBBİ SORUNLAR İÇİN EKRAN

Duygudurum bozukluğu, dil gecikmesi, duyusal işleme bozukluğu, uyku apnesi vb. sağlık sorunlarını veya altta yatan bozuklukları taramak için çocuğunuzun çocuk doktoru ile birlikte çalışın.

Dört Yaşındaki Çocuğunuzda Aşırı Öfke Nöbetleri Için Endişelenmeniz Gerektiğinde; 

Sağlıklı okul öncesi çocukların %30’a kadarı zaman zaman yoğun öfke nöbetleri gösterir. Bu nedenle, ara sıra yoğun olan öfke nöbetleri endişe nedeni değildir.  Bununla birlikte, psikologlar, ebeveynlerin izleyebileceği beş ‘kırmızı bayrak’ öfke nöbeti davranışı belirlediler.

Akıl sağlığı değerlendirmesini garanti eden 5 yüksek riskli öfke nöbeti tarzı.
1.Bakıcılara ve/veya nesnelere yönelik sürekli agresif davranış sergileme (yani, son 10–20 öfke nöbetinin yarısından fazlası.)
2.Öfke nöbetleri sırasında kasıtlı olarak kendine zarar verme davranışında bulunur.
3.Geçen ay evde 10-20 öfke nöbeti geçirin veya birkaç gün boyunca günde ortalama 5’ten fazla öfke nöbeti geçirin.
4.Öfke nöbeti süresi ortalama 25 dakikadan uzun sürer.
5.Genel olarak, nöbetler sırasında bakıcıların yardımı olmadan kendilerini sakinleştiremezler,

Bu sorunlardan herhangi birini fark ederseniz veya genel olarak çocuk öfke nöbetleri hakkında endişeleriniz varsa, çocuğunuzun doktoruna, bir çocuk psikoloğuna veya bir gelişim psikoloğuna danışın.

Çocuklar Neden Yalan Söyler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir