Çocuklar İçin En Uygun Sporlar – Yaşa Göre

Çocuklar İçin En Uygun Sporlar; Çocuğunuzun yaşam boyu zindeliğe bir adım önde başlamasını mı istiyorsunuz?  Teşvik ve desteğinizle, çocuğunuzun ilgisini çekecek birkaç spor dalı mutlaka bulabilirsiniz. Çocuğunuzu yerel spor etkinliklerine götürerek veya spor ve egzersizle kendi ilgi alanlarınızı paylaşarak içindeki spor ateşini körükleyebilirsiniz.

Yaşa uygun aktiviteleri düşünün.

Çocuğunuzun belirli sporlar veya aktiviteler için doğal tercihler göstermesi muhtemeldir. Çocuğunuzun yaşını, olgunluğunu ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak oradan başlayın.

2-5 Yaş

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar birçok temel harekette ustalaşmaya başlıyor, ancak çoğu organize spor için çok küçükler. Organize sporlara katılan çocuklar, gelecekteki spor performansı açısından tipik olarak uzun vadeli bir avantaj elde etmezler.  Bu yaş grubundaki çocuklar için yapılandırılmamış serbest oyun genellikle en iyisidir. Bu şunları içerebilir:

-Koşu
-Atlama, atlama ve atlama
-Takla
-Fırlatma ve yakalama
-Yüzme
-Üç tekerlekli bisiklet veya bisiklet sürmek
-Oyun alanı ekipmanına tırmanma

6-9 yaş arası

Çocuklar büyüdükçe vizyonları, dikkat süreleri, motor koordinasyonları hızla gelişir. Yönergeleri daha iyi takip edebilirler.  Bu yaş grubuna uygun olabilecek spor ve aktiviteler şunları içerir:

-Futbol
-Koşu
-Jimnastik
-Yüzme
Tenis
-Dövüş sanatları
-Dans
-IP atlama
-Paten veya buz pateni
-Doğa yürüyüşü
-Kayak yapma
Motive olmuş çocuklarda dikkatlice denetlenen kuvvet antrenmanı 7 veya 8 yaşından itibaren uygundur. Odak noktası uygun teknik ve hareket olmalıdır.

10-12 yaş arası

Bu yaşta çocukların çoğu spor stratejilerini anlama ve hatırlama yeteneğine çok daha sağlam bir şekilde sahip olurlar.  Genellikle futbol, basketbol, hokey ve voleybol gibi karmaşık beceri sporlarını üstlenmeye hazırlar. Bununla birlikte, ergenliğin neden olduğu büyüme ataklarının bir çocuğun koordinasyonunu ve dengesini geçici olarak etkileyebileceğini unutmayın. Çocuğunuz hangi spor dalına katılırsa katilsin, uygun teknik ve hareket temeline sahip olduğundan emin olun. Tenis uzmanları gibi antrenörler ve spor uzmanları yardımcı kaynaklar olabilir.

Yakın temas sporları (Çocuklar İçin En Uygun Sporlar)

Çocuğunuzun bir temas sporuna katılmasına izin vermeden önce yaşını, olgunluğunu ve fiziksel boyutunu göz önünde bulundurun. İlgili fiziksel temas, saldırganlık ve rekabet çocuğunuz için gelişimsel olarak uygun mu? Çocuğunuz bundan zevk alacak mı? Çocuklar ergenliğe farklı yaşlarda girdikleri için, aynı cinsten çocuklar arasında, özellikle de erkekler arasında dramatik fiziksel farklılıklar olabilir. Fiziksel olarak daha olgun olan başkalarıyla rekabet eden çocuklar daha yüksek yaralanma ve demotive riski altında olabilir.

Spor dallarını karşılaştırırken şunları göz önünde bulundurun:

-Çocuğunuz aktiviteden ne kadar zevk alacak?
-Spor, yaşa uygun beceri gelişimine vurgu yapıyor mu?
-Çocuğumun farklı seçenekleri ve çeşitli etkinlikleri keşfetmesine nasıl yardımcı olabilirim?
-Tek bir spor dalında erken uzmanlaşmaktan kaçının. Bir spora odaklanmak, çocuğunuzun becerilerini test etmesini ve diğer eğlenceli sporları deneyimlemesini engelleyebilir. Spor uzmanlığı da strese ve tükenmişliğe yol açabilir.

Güvenlik ve esenlikle ilgili sorular

Bir spor programının fiziksel olarak güvenli olup olmadığını, beceri gelişimini teşvik edip etmediğini ve oyuncular arasında adil oyun ve saygıyı teşvik edip etmediğini değerlendirmek için aşağıdaki soruları değerlendirin:

-Koç, oyuncuların kurallara uymasını ve uygun güvenlik ekipmanı kullanmasını ister mi?
-Oyuncular her antrenman veya etkinlikten önce ve sonra ısınmak ve soğumak için zaman ayırıyor mu?
-Koç, nem ve sıcaklığa dikkat ediyor mu?
-Beceri geliştirmeye ne kadar zaman ve çaba harcanır?
-Becerilerdeki farklılıklar nasıl yönetilir?
-Çocuklara doğru hareket ve vücut pozisyonu öğretiliyor mu?
-Koç sarsıntıların önlenmesi ve tanınması konusunda dikkatli mi?
-Her çocuk ne kadar oynayabiliyor ve oyun süreleri nasıl belirleniyor?
-Koç çocuklarla nasıl iletişim kurar?
-Koçlar veya diğer ebeveynler rekabete, kazanmaya ve kaybetmeye nasıl yaklaşır?

Yaşam boyu hedefler (Çocuklar İçin En Uygun Sporlar )

Genel olarak, olumlu ve cesaret verici olun. Kazanma veya kişisel performans yerine çaba, gelişme ve zevki vurgulayın. Programınızın izin verdiği şekilde etkinliklere ve uygulamalara katılın ve kendiniz için iyi bir sportmenlik modeli olarak hareket edin.

En önemli hedeflerden biri, çocuğunuzun zevk aldığı ve bir ömür boyu aktif ve zinde kalmasını teşvik eden fiziksel aktiviteler ve sporlar bulmaktır.

 

Dikkat ve Konsantrasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir