Çikolata Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti, üreme çağındaki kadınlarda bulunan iyi huylu ve kanla dolu bir kisttir. Bu kist yumurtalıkta veya yumurtalıkları sarmalayarak oluşabilir. Kistin boyutu 2 ila 20 santimetre arasında değişmektedir. Çikolata kisti adını, içinde bulunan koyu, kahverengi renkli, katran benzeri maddeden almıştır. Bu maddeler arasında eski ve kalınlaşmış adet kanı, endometriyal doku parçaları ve enflamatuar enzimler bulunur. Endometriozisli kadınlarda çikolata kisti şansı daha yüksektir.

Çikolata Kistlerinin Belirtileri

Bu durumun belirti ve semptomları kadından kadına değişir. Bazı kadınlar şiddetli semptomlar yaşayabilirken, diğerleri için bu durum hiçbir semptom göstermeyebilir. Ayrıca çikolata kisti semptomlarının şiddeti ne kistin büyüklüğüne ne de bu durumun süresine bağlıdır. Çikolata kistinin semptomları neredeyse endometriozise benzer.

En yaygın çikolata kisti semptomları:

-Ağrılı adet dönemleri
-Anormal vajinal kanama veya lekelenme
-Abdominopelvik bölgede aşırı ağrı veya şişlik
-Koyu renkli vajinal akıntı
-Seks sırasında ağrı
-Yorucu aktiviteler sırasında veya hatta bükülme ve esneme sırasında ağrı
-İdrar yaparken ağrı
-Dışkı geçerken ağrı
-Kısırlık

Yırtılmış bir çikolata kistinin acil tıbbi yardıma ihtiyacı vardır. Rüptüre kistin içindeki içerik yumurtalıklara ve diğer üreme organlarına dökülür ve bu da yara ve iltihaplanmaya neden olarak aşağıdaki semptomlara neden olur:

-Kistin bulunduğu tarafta şiddetli veya keskin ağrı
-Ateş
-Kusma
-Kanama

Çikolata Kistlerinin Doğurganlığa Etkisi

Çikolata kisti, bir kadının doğurganlığına birçok yönden müdahale edebilir. Bazı durumlarda, bu kistler kısırlığa yol açan üreme hormonlarını dengesizleştirir. Ayrıca bazen sperm yumurtayı serbest bırakan yumurtalıkta kistin oluşturduğu bariyeri geçemeyebilir veya kist yumurtalıkların yumurta oluşturmasını engelliyor olabilir. Fallop tüpü yara izi de çikolata kisti nedeniyle kadınlarda doğurganlık sorunlarına neden olabilecek nedenlerden biridir.

Çikolata kistleri nasıl tedavi edilir?

Çikolata kisti veya endometrioma, yumurtalıkların derinliklerinde bulunan sıvı dolu kistlerdir. “Çikolata kisti” adı, kistte koyu, katran benzeri bir maddenin varlığından kaynaklanmaktadır. Çikolata kisti, çoğunlukla, retrograd menstrüasyon veya menstrüel kanın geri akışı olasılığı yüksek olan endometriozisli kadınlarda bulunur.

Çikolata Kistinin Tedavisi

Yumurtalıktaki çikolata kistlerinin tedavisi şu yöntemleri içerir:

İlaçlar
Adet kanının geri akışı kistin büyümesine yol açar. Yumurtalık kisti rüptüre olmasını veya yumurtalıkların bükülmesini ve bükülmesini önlemek için kistin büyümesini yavaşlatmak gerçekten önemlidir. Kistin büyümesini durdurmak için yumurtlamayı engellemek veya Anovulatuar bir duruma ulaşmak için ilaçlar sağlanabilir.

Hormonal kontraseptifler, oral kontraseptifler, progesteron enjeksiyonları, Danazol ve gonadotropin salgılayan hormon agonisti veya GnRH gibi ilaçlar kullanılabilir. Bu tedavi semptomlardan kısa bir süre kurtulmak için kullanılabilir. Bu ilaçların uzun süreli kullanımı, sıcak basması, kilo alımı, yüzdeki tüylerin büyümesi, kemik kütlesi kaybı gibi bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Ameliyat
Çikolata kisti tedavisi için, kist çok büyükse ve semptomlar şiddetliyse cerrahi etkili bir seçim olabilir. Kötü huylu bir tümörün varlığını dışlamak için boyutu 4 santimetreden büyükse kistlerin cerrahi olarak çıkarılması yapılacaktır. Ayrıca, çikolata kistine sahip olan bir kadın şiddetli kronik pelvik ağrı yaşarsa veya açıklanamayan bir kısırlık vakasından etkilenirse, kistin çıkarılması için ameliyat endikedir.

Cerrahi laparoskopi veya laparotomi ile yapılır, burada küçük bir kesi yapılır ve yumurtalık yapışıklıklarının ve endometriomaların giderilmesi prosedürünü gerçekleştirmek için kamera ve ışıklı uzun, ince bir tüp yerleştirilir.

Ameliyat sırasında, doğurganlık sorunlarına neden olabilecek sağlıklı yumurtalık dokularının çıkarılma şansı vardır. Yani genç kadınlarda doğurganlıklarını korumak için konservatif ameliyatlar yapılabilir. Ancak yine şiddetli endometriomalarda, konservatif ameliyatlar bile bu durumu iyileştirmeyebilir. Çocuğu olan ve 35 yaşın üzerinde olan kadınlar için yumurtalıkların veya rahmin alınması düşünülebilir.

Cilt Kanseri Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir