Çiğ Sütün Cilde Faydaları

Çiğ Sütün Cilde Faydaları ; Evet! Süt yüzünüz için harikalar yaratabilir, kuru cildi nemlendirir, olgun cildi eksfoliye eder, tahriş olmuş cildi yatıştırır ve koyu renkli cildi aydınlatır. Hem araştırmam hem de deneyimim (son üç yıldır sütü yüz yıkamak ve temizlemek için kullanmak), sütün cilde olağanüstü faydaları hakkında çok şey söylüyor.

Yüz için süt kullanmanın dermatologlar tarafından önerilen, zamana göre test edilmiş veya bilimsel olarak test edilmiş 8 faydasını öğrenmek için bu makaleyi okuyun!

1. Yüz yıkamak için süt

Sütün cildinizi nasıl temizleyebileceğini merak ediyor musunuz? Süt, yağda çözünen enzim lipaz yardımıyla yağda çözünen safsızlıkları, proteaz yardımıyla protein bazlı safsızlıkları ve laktik asit ile ölü deri hücrelerini temizleme konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir.

Yüz yıkamak için sütü aşağıdaki 2 şekilde kullanabilirsiniz:

Taze süt kullanımı: Bu yöntem sadece akneye meyilli olmayan ciltler için uygundur. Sütü yüzünüze masaj yapın, ardından ıslak pamukla silerek kurulayın.

Süt tozu kullanımı: Süt tozu ile yulafın karıştırılmasıyla yapılan bu ev yapımı yüz yıkamayı kuru ciltler için de kullanabilirsiniz .

2. Nemlendirici kuru cilt  (Çiğ Sütün Cilde Faydaları)

Süt, kuru cilt tipinin kaybolan doğal nemlendirici faktörlerini yenileyebilen su, yağ ve proteinler ile gerçekten sağlıklı bir nemlendiricidir. Sütün yan ürünü, arıtılmış tereyağı (Ghee) yüzünüzde ve vücudunuzda kuru ciltler için nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Ghee ayrıca bu makalede ayrıntılı olarak açıklandığı gibi çatlamış dudaklar için en iyi ev çaresidir, Kronik Çatlamış Veya Soyulan Dudaklar İçin Dermatolog Tarafından Önerilen Doğal Tedavi

3. Cilt beyazlatma için süt

Süt, pigmentli cilt hücrelerinin dökülmesini teşvik ederek cildinizi aydınlatır. Bronzlaşmayı, koyu lekeleri ve koyu lekeleri azaltmak için bu ev yapımı sütlü yüz maskesini kullanabilirsiniz .

4. Yaşlanmış cildi onarmak için süt

Kleopatra’nın parlak ve kırışıksız cildinin sırrı tarihsel olarak süte atfedilir. Sütün içerdiği enzimler, proteinler, mineraller ve vitaminler kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Bu ev yapımı gençleştirici yüz paketinin düzenli kullanımı , yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olabilir.

Pekala, itiraf etmeliyim ki, yaşlanan cildi tersine çevirmek için sütün yeterli olmadığı , bu güçlü C Vitamini serumlarından veya Retinoid bazlı yaşlanma karşıtı kremlerden birini denemelisiniz . Yaşlanan cilt için başka bir hızlı düzeltme BB kremdir . BB kremler cilt kusurlarını gizler ve aynı zamanda antioksidanlar ve güneş koruması sayesinde yaşlanmayı da engeller.

5. Hassas cildi sakinleştirmek için süt  (Çiğ Sütün Cilde Faydaları)

Hassas cilde sahip kişiler genellikle kırmızı, tahriş olmuş ciltlerini sakinleştirebilecek bir temizleyici ararlar. Bil bakalım ne oldu? Süt tam size göre! Cilt bakım ürünleri katmanları ile cildinizi boğmayı bırakın. Sütü günde iki kez yüzünüze masaj yapın (sadece akneye meyilli olmayan ciltler). Islak pamukla silerek ve kurulayarak rutini tamamlayın. Bu sadece temizlemekle kalmaz, aynı zamanda tahriş olmuş cildinizi yatıştırır ve nemlendirir. Piyasadan bir ürüne ihtiyacınız varsa, lütfen hassas cildinizi tahriş etme olasılığı daha düşük olan bu cilt bakım ürünleri listesine bakın .

6. Güneş yanığını yatıştırmak için süt

Bir tatilde güneş yanığı aldığınızda, hiçbir şey süt kadar işe yaramaz. Yapmanız gereken tek şey, bir kase taze süte batırılmış yumuşak bir bezi soğutmak ve güneşten yanmış cilde soğuk kompres olarak uygulamak . Süt, iltihap önleyici, nemlendirici ve cilt onarıcı özellikleri sayesinde güneş yanığını yatıştırır. Ancak, tam yağlı süt veya süt kreması kullanmayın çünkü yağ içeriği güneş yanığını yalıtarak ısı kaybını engelleyebilir. Güneş yanığını iyileştirmek için bu 10 adımlık kılavuzu da izlemelisiniz .

7. Çatlamış topuklar için süt  (Çiğ Sütün Cilde Faydaları)

Süt, ölü deriyi eksfoliye ederek çatlamış topukların onarılmasına yardımcı olur. Topuklarınızdaki cildin kuruluğunu ortadan kaldırır. Yarım bardak süt, beş yemek kaşığı yulaf ve beş yemek kaşığı hindistan cevizini ılık su dolu bir leğene koyarak ayak banyosu hazırlayabilirsiniz . Ayaklarınızın bu bileşenlerin zenginliğini yaklaşık 10 ila 15 dakika emmesine izin verin. Bir pomza taşı ve sonunda hindistancevizi yağı veya ghee masajı kullanarak hafif bir pul pul dökülme ile takip edin. Pürüzsüz cildinizi birkaç hafta içinde kesinlikle gösterebilirsiniz.

8. Saç büyümesi için süt

Süt, saç büyümesini teşvik etmek için besin sağlayabilir. Saçınızı yıkadıktan sonra bol miktarda ayranı saçın tamamına yayın, 5-10 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Bu sır bana 85 yaşındaki büyükannem tarafından açıklandı, inan bana, işe yarıyor.

Süt banyosu  (Çiğ Sütün Cilde Faydaları)

Cildinizi beslemek için küvetteki ılık suya süt ekleyebilirsiniz . Ya da arada bir ev tabanlı bir spa ile kendinizi şımartın! Yulaf ve gül yapraklarını sütle birlikte küvete koyun, rahatlatıcı müzik çalın ve bedeninizi ve zihninizi canlandırmak için tütsü çubukları yakın.

Sütün diğer yan ürünleri de süte benzer faydalara sahip mi?

Evet, süt veya yoğurt ve ayran gibi yan ürünleri, küçük farklılıklarla aynı cilt faydalarını paylaşır. Yağlı cilt tipleri için ayran veya yoğurt, kuru cilt tipleri için ise tam yağlı veya tam yağlı süt tercih edilir . Taze süt bulamıyorsanız süt tozu da kullanabilirsiniz; yine de cildinize fayda sağlayacaktır.

Çiğ süt pastörize sütten daha mı iyi?

Cilt için çiğ veya pastörize edilmemiş süt tercih edilir çünkü sütün ısıtılması sütün cilde dost enzim içeriğini yok eder ve yağ ve protein yapısını değiştirir. Pastörizasyon, sindirime yardımcı olduğu için oral tüketim için arzu edilir. Bu nedenle cildinize maksimum fayda sağlamak için taze ve pastörize edilmemiş sütü tercih edin.

Cilt için süt kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Sütün büyük miktarlarda ağızdan tüketilmesi sivilceleri hızlandırabilir . Topikal kullanımı ile ilgili böyle bir çalışmadan alıntı yapamadım. Ancak akneye meyilli cildi olan kişiler, taze veya tam yağlı süt yerine ayran veya yoğurdu tercih etmelidir. Sivilceleriniz varsa, eski kullanmayı bırakın. Diğer bir nadir yan etki, süper hassas cildin sütün pH’ı hafif asidik olduğu için sütü tolere edememesidir. Ancak genel olarak süt, hassas ciltler için temizleyici olarak kullanılabilir.

 

Patatesin Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir