Burun Tıkanıklığına Doğal Çözümler

Burun Tıkanıklığına Doğal Çözümler; Tıkalı bir burun çok can sıkıcı olabilir. Bazen burnunuz tıkanır, bazen de damlar. Ne nefes alıyorsun ne de veriyorsun. Ayrıca burnunuzun çok fazla mukusla dolu olduğunu hissedebilirsiniz. Ama burnunu sümkürdüğünde hiçbir şey çıkmıyor.

Burun, açılıp kapanan valfleri olan geniş bir kan damarı ağına sahiptir. Ne zaman bir enfeksiyon kapsanız, burun sinirleriniz uyarılır ve kapakçıkların açılmasına neden olur ve bu da buruna daha fazla kan girmesine neden olur. Burnunuzu tıkayan burun pasajlarınızda şişmeye neden olur.

Aşağıdakileri içeren burun tıkanıklığının çeşitli nedenleri vardır:

-Bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonu
-Nezle, soğuk algınlığı
-Sinüzit
-Alerjik
-Astım
-Sapmış nazal semptomlar
Burun tıkanıklığınız veya burun tıkanıklığınız ateş gibi diğer semptomlarla on günden fazla kaldığında, tıbbi yardım almanız gerekir. Bununla birlikte, tıkalı bir burun, erken bir aşamada bol miktarda ev ilaçları ile kolayca tedavi edilebilir. Ev ilaçları ve palyatif önlemler, tahriş olmuş burun geçişini sakinleştirmek için etkili bir şekilde çalışabilir.

Burun Tıkanıklığına Doğal Çözümler

1: Buhar inhalasyonu

Buhar inhalasyonu, tıkalı bir burun için basit çözümlerden biridir. Bu rahatsız edici burun tıkanıklığından kurtulmak için eski yöntemdir. Önceleri bir leğene sıcak su döküp, başımıza havlu koyarak buharı çekerdik. Ancak günümüzde buhar inhalasyonu için farklı vapurlar mevcuttur. Yüzünüzü parlatmak için yüz bakımı gibi güzellik amaçları için de kullanılır. Vapura nane tohumu gibi antiseptik bitki ekleyip günde 2-3 kez buhar alıyorsunuz.

2: Sıcak kompres  (Burun Tıkanıklığına Doğal Çözümler)

Sıcak bir kompres, iltihabı azaltarak ve burun boşluğunu açarak tıkalı bir burnu açmaya yardımcı olabilir. Burnunuzun dışından size çok yardımcı olacak sıcak basınç uygulayabilirsiniz. Burun deliklerinizdeki ve sinüslerinizdeki iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir ve nefes almayı kolaylaştırabilir.

3: Zencefil

Zencefil, iltihap önleyici özellikler ve burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından yüksektir. Tıkalı buruna karşı süper etkilidir. Zencefili kompresör olarak kullanabilirsiniz. Kompresör için içinde zencefil parçaları bulunan 2 su bardağı suyu kaynatabilirsiniz. Demlemeye taze bir bez batırın ve 15 dakika boyunca nazikçe yüzünüze koyun. Ayrıca burun tıkanıklığından anında kurtulmak için zencefil çayı yapabilir ve bu çayı günde üç kez içebilirsiniz.

Zencefil Çeyının Faydaları?

4: Bal

Bal, her hastalıklı durumda yardımcı olan çok yönlüdür. Vitamin ve mineraller gibi güçlü besinler açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca çeşitli bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olan bir antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bal, burun geçişini, tahriş olmuş boğazı sakinleştirebilir ve aşırı mukus birikimini temizleyebilir. Bir bardak ılık su ile iki yemek kaşığı bal, tıkanmış burun geçişinizi temizleyebilir. Semptomunuzu hafifletmek için süte veya çaya bal da ekleyebilirsiniz.

5: Sarımsak  (Burun Tıkanıklığına Doğal Çözümler)

Sarımsak, beyaz kan hücrelerini çoğaltarak bağışıklık sisteminizi uyaran en iyi antioksidan kaynağıdır. Solunum şikayetlerinize karşı savaşabilecek antikorların üretilmesine yardımcı olur. Günde en az iki kez sıcak çorbaya biraz diş sarımsak veya ezilmiş sarımsak ekleyebilirsiniz.

6: Greyfurt özü

Üzüm, bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olan zengin bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Anti-alerjik bir ajan olarak çalışan Kuartesin adlı güçlü bir antioksidan içerir. En iyi sonucu elde etmek için ılık suya birkaç damla greyfurt özü ekleyin ve içinize çekin. Bu özün buharı, karartılmış geçişinizi anında temizleyebilir.

7: Soğan

Soğan, içerdiği vitaminler ve antioksidanlar nedeniyle çeşitli sağlık yararları açısından zengindir. Güçlü bir kokusu vardır, 5 dakika soğan koklamak burun tıkanıklığını giderebilir.

 8: Elma sirkesi  (Burun Tıkanıklığına Doğal Çözümler)

Elma sirkesinde bulunan tüm temel besinler, tıkalı bir burundan kurtulmak için gereklidir. Ayrıca antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. 2 çay kaşığı elma sirkesini ılık suyla karıştırın ve günde en az 3 kez tüketin. Bu içeceğe bir yemek kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı Kemikler İçin 7 İpucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir