Bipolar Bozukluk Nedir ?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk, esas olarak ruh halinizi etkileyen, yaşam boyu sürecek bir ruh sağlığı sorunudur. Nasıl hissettiğinizi etkiler ve ruh haliniz büyük ölçüde değişebilir.

• mani ve
• depresyon.

Bu zamanlar arasında kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Ruh haliniz değiştiğinde, enerji seviyenizde veya nasıl davrandığınızda değişiklikler görebilirsiniz. Bipolar bozukluğa eskiden manik depresyon deniyordu.  Bipolar bozukluğun semptomları şiddetli olabilir. İş, okul ve ilişkiler gibi hayatınızın alanlarını etkileyebilirler.  Genellikle 20 yaşından önce bipolar bozukluk geliştirirsiniz. Hayatın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir, ancak nadiren 40 yaşından sonra gelişir.  Bir doktor size teşhis koymadan önce bir süre bipolar bozukluk belirtilerine sahip olabilirsiniz. Bir doktor, bipolar bozukluk teşhisi almadan önce depresyon gibi başka bir şeyin olduğunu söyleyebilir.

Farklı Bipolar Bozukluk Türleri Nelerdir?

Bipolar I bozukluk

Bipolar I bozukluk tanısı, 1 haftadan uzun süren en az 1 mani atağı geçirmiş olacağınız anlamına gelir. İnsanların% 90’ında da depresyon dönemleri olacak. Manik ataklar, tedavi edilmezse genellikle 3-6 ay sürer. Depresif dönemler genellikle tedavi olmaksızın 6-12 ay sürer.

Bipolar II bozukluğu

Bipolar II bozukluğunun teşhisi, depresyon semptomlarının yaygın olduğu anlamına gelir. En az 1 dönem majör depresyon geçirmiş olacaksınız. Ve mani yerine en az 1 adet hipomani dönemi.

Karışık özelliklere sahip bipolar I veya II bozukluk

Aynı zamanda mani veya hipomani semptomları ve depresyon yaşayacaksınız. Bunun ‘karışık bipolar durum’ olarak adlandırıldığını duyabilirsiniz. Huzursuzluk ve aşırı aktif olmakla aynı zamanda kendinizi çok üzgün ve umutsuz hissedebilirsiniz.

Hızlı döngü ile bipolar I veya II bozukluğu

Hızlı döngü, 12 aylık bir süre içinde 4 veya daha fazla depresif, manik, hipomanik atak geçirdiğiniz anlamına gelir.

Mevsimsel desenli Bipolar I veya II

Mevsimsel kalıp, depresyon, mani veya hipomaninin mevsimlerden aynı şekilde düzenli olarak etkilendiği anlamına gelir. Örneğin, her kışın depresif bir dönem geçirdiğini ancak maniinizin düzenli olarak bir model izlemediğini fark edebilirsiniz.

Siklotimi

Siklotimik bozukluk teşhisi, en az 2 yıl boyunca düzenli hipomani ve depresyon atakları yaşayacağınız anlamına gelir. Belirtileriniz daha hafif olacağı için size bi-polar teşhisi konmayacaktır. Ancak daha uzun süre dayanabilirler.

Siklotimi, bipolar bozukluğa dönüşebilir.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri Nelerdir? – Bipolar Bozukluk Nedir ?

Bipolar semptomlar, günlük yaşamla başa çıkmayı zorlaştırabilir. İlişkileriniz ve işiniz üzerinde kötü bir etkisi olabilir. Farklı semptom türleri aşağıda açıklanmıştır.

Mani

Mani belirtileri şunları içerebilir:

işler senin için iyi gitmese bile mutlu veya heyecanlı hissetmek,
yeni ve heyecan verici fikirlerle dolu olmak,
bir fikirden diğerine hızla geçmek,
başkalarının duyamayacağı sesleri duymak,
normalden daha sinirli olmak,
Kendin hakkında her zamankinden çok daha iyi hissetmek,
çok hızlı konuşmak, bir fikirden diğerine atlamak, düşüncelerle yarışmak,
dikkati kolayca dağılır ve tek bir konuya odaklanmak için mücadele eder,
uyuyamamak veya uyumak istemediğini hissetmek,
yapabileceğinden çok daha fazlasını yapabileceğini düşünerek
düşünmeden alışılmadık veya büyük kararlar vermek ve
normalde yapmayacağınız ve sorunlara neden olabilecek şeyler yapın. Gibi:

  • çok para harcamak,
    farklı insanlarla gündelik seks yapmak,
    uyuşturucu veya alkol kullanmak,
    kumar veya
    akılsız iş kararları vermek.

Hipomani

Hipomani, mani gibidir, ancak daha hafif semptomlarınız olacaktır. Hipomani tedavisi, mani tedavisine benzer.

Depresyon

Depresyon belirtileri şunları içerebilir:

düşük ruh hali
daha az enerjiye sahip olmak ve yorgun hissetmek,
umutsuz veya olumsuz hissetmek,
suçlu, değersiz veya çaresiz hissetmek,
normalde yapmaktan hoşlandığınız şeylerle daha az ilgilenmek veya onlardan daha az zevk almak,
konsantre olma, hatırlama veya karar verme zorluğu,
huzursuz veya sinirli hissetmek,
çok uyumak veya uyuyamamak,
normalden daha fazla veya daha az aç hissetmek,
istemediğinizde kilo vermek veya kilo almak, ve
ölüm veya intihar düşünceleri veya intihar girişimleri.

Psikoz

Bazen şiddetli bir mani veya depresyon atağı sırasında psikotik belirtileriniz olabilir. Psikoz belirtileri şunlar olabilir: halüsinasyonlar. Bu, orada olmayan şeyleri duyabileceğiniz, görebileceğiniz veya hissedebileceğiniz anlamına gelir ve
sanrılar. Bu, doğru olmayan şeylere inanabileceğiniz anlamına gelir. Diğer insanlar genellikle inançlarınızı alışılmadık bulacaktır.  Bipolar bozukluktaki psikotik belirtiler ruh halinizi yansıtabilir. Örneğin, manik bir döneminiz varsa, özel yetkilere sahip olduğunuza veya hükümet tarafından izlendiğinize inanabilirsiniz. Depresif döneminiz varsa, yaptığınızı düşündüğünüz bir şey için kendinizi çok suçlu hissedebilirsiniz. Kendinizi herkesten daha kötü hissedebilir veya var olmadığınızı hissedebilirsiniz.

Bipolar Bozukluğa Ne Sebep Olur? – Bipolar Bozukluk Nedir ?

Bipolar bozukluğun nedeni net değil. Araştırmalar, farklı şeylerin bir kombinasyonunun, bipolar bozukluk geliştirme olasılığınızı artırabileceğini göstermektedir.

Genetik faktörler

Yakın ailenizde bir ebeveyn, erkek kardeş veya kız kardeş gibi birinin bipolar bozukluğu varsa, bipolar bozukluk geliştirme olasılığınız 5 kat daha yüksektir. Her iki ebeveyninizin de durumu varsa veya ikizinizin durumu varsa, bu risk daha yüksektir.

Araştırmacılar, bipolar bozukluğa neden olan kesin genleri bulamadılar. Ancak farklı genler, bipolar bozukluğun gelişmesiyle ilişkilendirilmiştir.

Beyin kimyasal dengesizliği

Beyninizdeki farklı kimyasallar ruh halinizi ve davranışınızı etkiler. Bu kimyasalların çok fazla veya çok azı, mani veya depresyon geliştirmenize neden olabilir.

Çevresel faktörler

Stresli yaşam olayları, bipolar bozukluğun semptomlarını tetikleyebilir. Çocukluk çağı istismarı ve sevilen birinin kaybı gibi. Depresif dönemler geliştirme şansınızı artırabilirler.

Tedavi ve Yönetim

Mani, Hipomani ve Depresyon tedavisi nedir?

Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE) web sitesinde bipolar bozukluklar için hangi tedavi ve bakımın önerildiğini kontrol edebilirsiniz.  .

İlaçlar

Duygu durum düzenleyicileri için kullanılan ilaçlar daha çok antidepresanlardır. Genellikle mani, hipomani ve depresif semptomları yönetmek için kullanılır.

Psikolojik tedaviler

Bir depresyon atağınız varsa, size bilişsel davranışçı terapi veya kişilerarası terapi ve ilaç gibi yüksek yoğunluklu bir konuşma terapisi önerilmelidir.

CBT nedir?

BDT(Bilişsel Davranışçı Terapi), düşünme ve davranış biçiminizi değiştirerek sorunlarınızı yönetmenize yardımcı olabilecek bir konuşma terapisidir.

Kişilerarası terapi nedir?

Kişilerarası terapi, size ve diğer insanlarla ilişkilerinize odaklanan bir konuşma terapisidir.

Bipolar Bozukluk İçin Uzun Vadeli Tedaviler Nelerdir?

Bipolar bozukluk, yaşam boyu süren ve sıklıkla tekrarlayan bir hastalıktır. Durumunuzu yönetmenize yardımcı olması için uzun vadeli desteğe ihtiyacınız olabilir.

İlaç tedavisi

Doktorunuz, mani veya depresyon atakları sırasında sizin için hangi ilacın işe yaradığına bakacaktır. Size bu tedaviye devam etmek isteyip istemediğinizi veya lityuma geçmek isteyip istemediğinizi sormalıdırlar.

Psikolojik tedaviler

Bipolar bozukluk için özel olarak tasarlanmış bir psikolojik terapi önerilmelidir. Bireysel veya grup terapisine sahip olabilirsiniz.

Terapinizin amacı sizi tekrar rahatsız etmekten alıkoymaktır. Bu, ‘nüks’ olarak bilinir. Terapiniz size şu konularda yardımcı olmalıdır:

• durumunuzu anlayın,
• düşüncelerinizin ve davranışlarınızın ruh haliniz üzerindeki etkisini düşünün,
• ruh halinizi, düşüncelerinizi ve davranışınızı izleyin,
• risk ve sıkıntı hakkında düşünün,
• iyi kalmak için planlar yapın,
• aşağıdaki durumlarda izleyeceğiniz planları yapın rahatsız olmaya başlayın,
• nasıl iletişim kurduğunuzun farkında olun ve
• günlük yaşamda karşılaşabileceğiniz zorlukları yönetin.

Ailenizle yaşıyorsanız veya onlarla yakın temas halindeyseniz, size ayrıca ‘aile müdahalesi’ önerilmelidir.

Aile müdahalesi, ilişkilerin yönetilmesine yardımcı olmak için sizin ve ailenizin ruh sağlığı uzmanlarıyla birlikte çalıştığı yerdir. Bu, birlikte yaşadığınız veya yakın temas halinde olduğunuz kişilere sunulmalıdır. Size ve ailenize verilen destek, hangi sorunların olduğuna ve hepinizin sahip olduğu tercihlere bağlı olacaktır.

 

Anksiyete Nedir ? Anksiyete Bozukluklarının Nedenleri ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir