Bebek Gelişim Aşamaları

Bebeğinizin gelişimi, kilometre taşlarıyla işaretlenmiş belirli aşamaları takip eder. Bu gelişimsel kilometre taşlarını anlamak, çocuğunuza doğru türden uyarımı sağlamanıza, bebeğinizin beyin gelişimini ve erken öğrenmeyi hızlandırmanıza yardımcı olabilir ve çocuğunuza hayata mümkün olan en iyi başlangıcı sağlar. İşte, Bebek Gelişim Aşamaları;

Bebek Gelişim Aşamaları nelerdir

Emeklemeye başlamak, ilk adımları atmak veya ilk defa anne demek, bir bebeğin hayatındaki (ve gururlu bir ebeveynin hayatındaki) önemli anlardır. Ancak bunların arasında, bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun erken çocukluk gelişim aşamalarında nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olabilecek daha birçok gözlemlenebilir kilometre taşı vardır.

Aylık Gelişim Ayı

Ele aldığımız dönüm noktalarının çoğu sabit bir sırayla ortaya çıkıyor ve bir yetenek diğerine dayanıyor. Örneğin, Nesneler için Ulaşılan dönüm noktası , daha önce bir nesneden diğerine bakma üzerine inşa edilmiştir ve daha sonra bir kule inşa etmek veya bir bulmacayı çözmek gibi nesnelerle ilgili becerileri öğrenmek için gereklidir.

Bahsettiğimiz ilk bebek kilometre taşları zaten doğumdan itibaren başlıyor. Bebeğiniz , hayatının ilk ayında zaten seslere cevap verebilmelidir ve ilk altı ay içinde bebeğiniz dokunulmaya tepki vermeye başlamalıdır . Kilometre taşının seslere tepkisinin 0 ile 1 ay arasında ortaya çıktığını ve dokunulmaya verilen dönüm noktasının 0 ile 6 ay arasında ortaya çıktığını söylüyoruz .

Tüm kilometre taşlarımızın, tipik olarak ortaya çıkmaya başladıkları, en düşük sayı kilometre taşını gözlemlemeyi bekleyebileceğiniz en erken sayı ve belirli bir beceri veya davranış geciktiğinde daha yüksek sayı işareti ile ortaya çıkmaya başladıkları aylar halinde verilen bir süre vardır.

Gelişimsel Gecikme Hakkında bir not

Bebeğinizin geçeceği farklı kilometre taşlarını öğrendikçe, çocuğunuzun ilerlemesini izlemeye ve her şey normalse endişelenmeye biraz takıntılı hale gelmeniz son derece doğaldır. Burada çok fazla endişelenmeye başlamadan önce hatırlamanız gereken birkaç şey sunmak istiyoruz.

Her dönüm noktası için belirlenen yaş aralığının, tipik bir çocuğun söz konusu kilometre taşına ulaşabileceği zaman olduğunu anlamak önemlidir. İki çocuk birbirinin aynısı değildir ve çocuğunuzun bazı dönüm noktalarına erken girmesi muhtemeldir ve bazıları daha sonra, bu tamamen normaldir.

Çocuğunuz tipik aralığın sonunda bir kilometre taşına ulaşmıyorsa, bu da mutlaka endişe kaynağı değildir. Ancak bundan önceki dönüm noktasına ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin. Tüm çocuklar her dönüm noktasına ulaşamayacak, bir çocuğun birini atlayıp bir sonrakine geçmesi alışılmadık bir durum değildir. Bununla birlikte, bir bebeğin art arda iki kilometre taşını atlaması alışılmadık bir durumdur.

Çocuğunuzun gelişiminin gecikebileceğinden endişeleniyorsanız, her zaman çocuk doktorunuzdan, fizyoterapistinizden veya mesleki terapistinizden profesyonel tavsiye alın. Bir bebeğin veya yürümeye başlayan çocuğun geride kalmasının sayısız nedeni vardır, vakaların çoğunda erken müdahale ve hedefe yönelik tedavi evde yapılacak egzersizlerle birlikte harikalar yaratacaktır.

Beş Kategori Geliştirme Dönüm Noktası

Bebek Gelişim Aşamaları

Bebekler ve yürümeye başlayan çocuk gelişimi için yüzlerce kilometre taşını düzenlemeye yardımcı olmak için burada ADAM & Mila’da her kilometre taşına bir kategori ve bir tema atanmıştır.

Beş kategori var, bunlar:

Bilişsel Gelişim Dönüm Noktaları – Bebek Gelişim Aşamaları

Bilişsel kilometre taşları, bebeğinizin mantık ve akıl yürütme gelişimini ve tanıdık nesneleri ve insanları nasıl tanımaya başladığını takip etmenize yardımcı olur.

Kaba Motor Becerileri Geliştirme Kilometre Taşları

Kaba motor beceriler terimi, çocuğunuzun fiziksel gelişimini ve kol ve bacak kullanımını ifade eder. Kaba motor gelişim kilometre taşları bebeğinizin ne zaman emeklemeye, oturmaya ve yürümeye başladığını içerir (ipucu: Karın Zamanı, iyi kaba motor gelişim için çok önemli bir aktivitedir.

İnce Motor Becerileri Geliştirme Kilometre Taşları – Bebek Gelişim Aşamaları

İnce motor beceriler, bebeğinizin nesneleri elleriyle kullanma becerisine işaret eder. İnce motor becerileri kilometre taşları kavrama, blokları istifleme ve sonunda yazmayı öğrenmeyi içerir.

Dil Gelişimi Kilometre Taşları

Bu kategori, kelimeleri anlama ve konuşmayı öğrenme dahil olmak üzere konuşma ve dil gelişimiyle ilgili tüm kilometre taşlarını kapsar.

Sosyal ve Duygusal Gelişim Dönüm Noktaları – Bebek Gelişim Aşamaları

Kendilik duygusu geliştirmek, kendi duygularını ifade etmek ve oyun oynamaktan zevk almak sosyal beceriler ve duygusal gelişim kilometre taşları kategorisinde bulacağınız şeylerden bazılarıdır.

Temalar

Her kategoride birkaç alt tema bulacaksınız. Bu temalar, hepsi birbiri üzerine sırayla inşa edilen ilgili çocuk gelişimi kilometre taşları gruplandırmalarıdır. Bir tema içinde her kilometre taşı bir sonraki için temel oluşturur, bu nedenle çocuğunuzun tüm kilometre taşlarını fethetmesine yardımcı olurken odaklanmanız gereken sonraki şeyin ne olması gerektiğini görmeniz kolaydır.

Aynı zamanda, çocuğunuz belirli bir dönüm noktasına zaten ulaştıysa, aynı tema içindeki önceki tüm kilometre taşlarını güvenle göz ardı edebileceğiniz anlamına gelir.

0-6 Yaş Arası Çocukların Beyin Gelişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir