Balık Pulu Hastalığı Nedir?

Balık Pulu Hastalığı Nedir? Yaygın iktiyoz veya balık pulu hastalığı olarak da bilinen Ichthyosis vulgaris, özellikle kollarda ve bacaklarda pullu cilt ile sonuçlanan bir cilt durumudur. Adı, “balık” anlamına gelen Yunanca kelimeden türetilmiştir. Ichthyosis vulgaris, ailelerden geçen (kalıtsal) bir özellik olabilir veya belirli maruziyetlerin (edinilmiş) bir sonucu olarak yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir. Konjenital iktiyoz vulgaris olarak da adlandırılan kalıtsal tip ilk olarak erken çocukluk döneminde ortaya çıkar ve iktiyoz vulgaris vakalarının •’inden fazlasını oluşturur. Edinilmiş tip genellikle yetişkinlikte gelişir ve bir iç hastalıktan veya bazı ilaçların kullanımından kaynaklanır.

Balık Pulu Hastalığı Nedir? Kim risk altında?

Ichthyosis vulgaris, tüm ırklardan ve her iki cinsiyetten insanlarda bulunur. Kalıtsal iktiyoz vulgaris oldukça yaygındır. 250 çocuktan 1’inde kalıtsal iktiyoz vulgaris olabilir. Öte yandan, edinilmiş iktiyoz vulgaris nadirdir ve neredeyse yalnızca yetişkinlerde bulunur. Kalıtsal iktiyozda, genellikle etkilenen kişinin ebeveynlerinden en az biri, bir çocukla aynı kuru, pullu cilde sahipti. Otozomal dominant bir şekilde kalıtılır, yani etkilenen bir ebeveynin her çocuğunun kalıtsal iktiyoz vulgaris geçirme şansı 50-50’dir.

Belirti ve bulgular (Balık Pulu Hastalığı Nedir?)

Balık Pulu Hastalığı için en yaygın yerler şunlardır:

-Bacakların ön kısımları (ekstansör yüzeyleri)
-Kolların sırtları (ekstansör yüzeyleri)
-Kafa derisi
-Geri
-Alın ve yanaklar, özellikle küçük çocuklarda

Balık Pulu Hastalığı, pullarının boyutları 1-10 mm arasında değişir ve renkleri beyazdan griye ve kahverengiye kadar değişir, daha koyu tenli insanlar genellikle daha koyu pullara sahiptir. Bacaklar genellikle kollardan daha fazla etkilenir. Avuç içi ve ayak tabanlarındaki kırışıklıklar belirgindir ve genellikle kuru veya soğuk havalarda çatlar. Bununla birlikte, ölçekleme daha nemli veya daha sıcak havalarda iyileşme eğilimindedir.

Aşağıdaki alanlar ETKİLENMEME eğilimindedir:
-Yüz
-Boynun önü
-karın
-Dirseklerin önündeki kıvrımlar (kolların bükülme yüzeyleri)
-Dizlerin arkasındaki kıvrımlar (bacakların bükülme yüzeyleri)

Kalıtsal iktiyoz(Balık pulu) ve edinilmiş iktiyoz benzer görünür ve her ikisi de genellikle kaşıntılıdır. Bununla birlikte, edinilmiş form, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok iç koşulu olan kişilerde ortaya çıkar:

Zayıf beslenme  (Balık Pulu Hastalığı Nedir?)

Cüzzam veya HIV/AIDS gibi enfeksiyonlar
Tiroid veya paratiroid problemleri gibi glandüler hastalıklar
sarkoidoz
Lenfoma veya multipl miyelom gibi kanser
Nikotinik asit, simetidin ve klofazimin gibi bazı ilaçların kullanımı

Kişisel Bakım Yönergeleri

Kalıtsal iktiyoz vulgaris, ergenlikten sonra iyileşme eğilimi gösterirken, edinilmiş iktiyoz vulgaris, iyileşmeden önce tıbbi durumun tedavisini gerektirir.

Bununla birlikte, her iki koşul da cilde nemi (hidrasyon) geri kazandırarak iyileştirilmelidir. Kremler ve merhemler losyonlardan daha iyi nemlendiricilerdir ve banyodan hemen sonra ve cilt hala nemliyken uygulandığında en iyi sonucu verirler. Aşağıdaki tezgah üstü ürünler yardımcı olabilir:

-Glikolik asit veya laktik asit gibi alfa-hidroksi asitler içeren müstahzarlar
-Üre içeren kremler
-Reçetesiz kortizon kremi (bölgeler kaşınıyorsa)
-Derideki herhangi bir çatlak, enfeksiyonu önlemek için derhal reçetesiz satılan bir antibiyotik merhem ile tedavi edilmelidir.

 

İnek Sütünün Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir