Antisosyal Kişilik Bozukluğu (Sosyopati) Nedir?

Antisosyal Kişilik Bozukluğu – Sosyopati

Sosyopat olarak anılan birinin aslında antisosyal kişilik bozukluğu veya ASPD adı verilen bir akıl hastalığı olabilir. Bu, bir kişinin dünyayı anormal ve sağlıksız şekillerde düşünmesine, davranmasına ve algılamasına neden olan bir tür kişilik bozukluğudur. Üç farklı grupta gruplandırılmış, tanınmış birkaç kişilik bozukluğu türü vardır.

Sosyopat, antisosyal kişilik bozukluğu ile mücadele eden kişidir. Genelde günümüzde ruh sağlığı uzmanları tarafından kullanılan bir terim değildir, ancak başkalarına empatiden yoksun, diğer insanların duygu ve iyiliklerini görmezden gelen ve pişmanlık duymadan veya suçluluk duymadan kişisel kazanç için başkalarına zarar verebilecek kişilere atıfta bulunur. Bu durum tedavi edilebilir, ancak zordur ve hasta sağlıksız davranışlarını tanımaya ve değişiklik yapmaya istekli ise yardımcı olur.

Sosyopati, birçok insanın empatiden yoksun veya kötü olduğuna inandıkları kişileri tanımlamak için kullandığı bir terimdir. Gerçek bir psikiyatrik terim değildir. Antisosyal kişilik bozukluğu teşhisi konmuş biriyle eşanlamlıdır.

Bu, normal olmayan ve diğer insanlar gibi evde, işte veya ilişkilerde işlev görmesini zorlaştıran düşünce ve davranış kalıplarına neden olan çok ciddi bir akıl sağlığı durumudur.

ASPD, aşırı duygusal, düzensiz veya dramatik davranışlarla karakterize edilen kişilik bozuklukları ile B kümesine aittir. ASPD’li biri genellikle sosyal normlara ve beklentilere uymayı reddeder ve diğer insanların haklarını veya duygularını göz ardı eder. Başka insanları manipüle edebilir, yalan söyleyebilir, aldatabilir, hırsızlık yapabilir ve genellikle pişmanlık belirtisi göstermeden diğer insanlara kötü davranabilirler. Suç davranışı, ASPD’li kişilerde yaygındır ve işte, okulda veya ilişkilerde normal şekilde çalışma yeteneği ciddi şekilde tehlikeye girer.

ASPD Belirtileri

Ruh sağlığı uzmanları tarafından tanı koymak için kullanılan kılavuz olan DSM-5 , bir kişinin ASPD’ye sahip olmak veya bir sosyopat olmak için karşılaması gereken kriterleri listeler. Birincisi, kişiliklerinde ve diğer insanlarla birlikte hareket etme becerilerinde bozukluklara sahip olmalıdır. Bunlar egosantrik olmayı, kişisel tatmin arayışını, başkalarına karşı empatiden yoksun olmayı ve diğer insanlarla yakınlık kuramamayı içerebilir. Bir kişi ayrıca birkaç anormal kişilik özelliğine sahip olmalıdır:

-Manipülatiflik
-Dolandırıcılık
-Duygusuzluk veya başkalarının iyiliği için endişelenmeme
-Düşmanlık ve öfke
-Sorumsuzluk
-Dürtüsellik veya düşünmeden hareket etme
-Risk almak

Bazı insanlar, ASPD’nin buna benzer belirtileri gösterebilir ve başkaları tarafından bir sosyopat olarak adlandırılabilir, ancak yine de durumla teşhis edilecek tüm kriterleri karşılamayabilir. Özellikler ve davranışlar zaman içinde tutarlı olmalı ve ergenlik gibi gelişimsel bir aşamayla ilişkilendirilmemelidir. Uyuşturucu veya alkolden de kaynaklanamaz.

Tanıdığınız Birinin ASPD Olabileceğini İşaretler

Yalnızca bir akıl sağlığı uzmanı teşhis koyabilir, ancak önemsediğiniz biri sizi bir sosyopat düşündüren şekillerde hareket ederse, bu kişilik bozukluğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak yardımcı olur. Bazı spesifik işaretler vardır ve bu, bir kişinin ASPD’ye sahip olduğunu gösterebilir, örneğin:

-Neyin doğru neyin yanlış olduğunu umursamıyor ya da önemsemiyor.
-Başkalarını sık sık yalan söyler veya aldatır
-Büyüleyici veya hoş olabilir ancak yalnızca başkalarını manipüle etmek ve kişisel kazanç için
-Kibirli
-Yüksek görüşlü
-Başkalarına saygısızlık
-Genellikle ileriyi planlamada başarısız olur ve dürtülere göre hareket eder
-Başkalarına zarar verme konusunda kötü hissetmiyor
-İlişkiler ve samimiyetle mücadele eder
-Kanunla düzenli sorunları var
-Genellikle kızgın, sinirli veya şiddetli
-Başkalarını korkutur
-Gereksiz riskler alır, bazen başkalarını tehlikeye atar
-Sürekli sorumsuz

ASPD Tedavi Edilebilir mi?

Diğer kişilik bozukluklarında olduğu gibi, ASPD’li çoğu insan, düşünme ve davranışlarında yanlış bir şey olmadığını düşündükleri için profesyonel yardım istemezler. Başkalarının yanıldığını düşünme eğilimindedirler, kendileri değil. Tedavi gören çoğu ASPD hastası sevdikleri tarafından bunu yapmaya teşvik edilmiştir.

Kişinin eylemlerini ve davranışlarını anormal olarak görmedeki bu ısrarcı yetersizlik nedeniyle tedavi zor olabilir. Bununla birlikte, ASPD terapi ile tedavi edilebilir. ASPD için terapi genellikle öfke yönetimi, ilişki terapisi ve empati eğitimi gibi çok pratik stratejiler ve hedefler içerir. Tedavi, bir kişi uzun vadede ona bağlı kaldığında ve yakından izlendiğinde en etkilidir.

ASPD tedavisinin sonuçları, semptomların ciddiyetine ve kişinin katılma ve olumlu değişiklikler yapma isteğine bağlı olacaktır. Teşhis ve tedavi aramak önemlidir, çünkü tedavi edilmemiş ASKB ile yaşamak hapsedilme, yaralanma veya şiddet nedeniyle ölüm gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Tanıdığınız biri ASPD belirtileri gösteriyorsa, onları mümkün olan en kısa sürede bir profesyonele görünmeye teşvik edin.

 

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir