Anksiyete Nedir ? Anksiyete Bozukluklarının Nedenleri ?

Anksiyete Nedir? (Kaygı Bozukluğu)

Yusuf her zaman küçük kardeşi Ali’yi kollamıştı. Ancak Ali, futbol antrenmanından sonra geç otobüse bindiğinde Yusuf onun için o kadar endişeleniyordu ki, ödevine konsantre olamıyordu. Yusuf kaygılanarak ve en kötüsünü hayal ederek saati izledi – otobüs kazalarını hayal ederek ve belirli bir neden olmaksızın Ali’nin yaralanmış veya ölmüş olabileceğinden korkuyordu. Yusuf ancak Ali eve sağ salim geldiğinde rahatlayabildi. İşler telaşlı ve karmaşık hale geldiğinde endişelenmek tamamen normaldir. Ancak endişeler çok büyük hale gelirse, hayatınızı onların yönettiğini hissedebilirsiniz. Endişeli veya gergin hissederek çok fazla zaman geçirirseniz veya endişeniz nedeniyle uyumakta güçlük çekerseniz, duygu ve düşüncelerinize dikkat edin. Bir anksiyete probleminin veya bozukluğunun belirtileri olabilirler.

Anksiyete, zihni ve bedeni içeren doğal bir insan tepkisidir. İnsan için temel hayatta kalma işlevine hizmet eder: Anksiyete, kişi tehlike veya tehdit algıladığında etkinleştirilen bir alarm sistemidir.

Beden ve zihin tehlike veya tehdide tepki gösterdiğinde, kişi fiziksel anksiyete hisleri hisseder. Daha hızlı kalp atışı ve nefes alma, gergin kaslar, terli avuç içi, mide bulantısı ve titreyen eller veya bacaklar gibi farklılıklar meydana gelir. Bu hisler vücudun savaş-kaç tepkisinin bir parçasıdır. Vücudu tehlikeden hızlı bir şekilde kaçmaya hazırlayan adrenalin ve diğer kimyasalların hücumundan kaynaklanırlar. Hafif veya aşırı olabilirler.

Savaş-kaç tepkisi, bir kişi bir tehdit algıladığında anında gerçekleşir. Beynin düşünen kısmının (korteksin) durumu işlemesi ve tehdidin gerçek olup olmadığını ve eğer öyleyse nasıl ele alınacağını değerlendirmesi birkaç saniye daha uzun sürer . Korteks tamamen açık sinyali gönderirse, savaş-uçuş tepkisi devre dışı kalır ve sinir sistemi rahatlayabilir.

Zihin bir tehdidin devam etmesine neden oluyorsa, kaygı duyguları oyalanarak kişiyi tetikleyebilir. Hızlı, sığ nefes alma gibi fiziksel duyumlar; çarpan bir kalp; gergin kaslar; ve terli palmiyeler de devam edebilir.

Normal Anksiyete

Herkes zaman zaman endişe duyguları yaşar. Anksiyete, ne olacağı veya ne olabileceği konusunda bir huzursuzluk, gerginlik, endişe, korku veya korku hissi olarak tanımlanabilir. Korku, tehdit varlığında hissettiğimiz duygu iken, anksiyete beklenen bir tehlike, sorun veya tehdit duygusudur.

Anksiyete duyguları kişiye ve duruma bağlı olarak hafif veya yoğun (veya ikisinin arasında herhangi bir yerde) olabilir. Hafif anksiyete, tedirginlik veya gerginlik hissi gibi hissedilebilir. Daha yoğun anksiyete korku, korku veya panik gibi gelebilir. Endişe ve gerginlik ve stres duyguları, kaygı biçimleridir. Yeni insanlarla tanışmanın getireceği sahne korkusu ve utangaçlık da öyle.

Yeni, alışılmadık veya zorlu durumların kaygı veya gerginlik duygularına yol açması doğaldır. Önemli bir sınavla, büyük bir randevuyla veya büyük bir sınıf sunumuyla yüzleşmek normal kaygıyı tetikleyebilir. Bu durumlar aslında bir kişinin güvenliğini tehdit etmese de, potansiyel bir utanç duygusu, bir hata yapma, uyum sağlama, sözcüklere takılma, kabul edilme veya reddedilme ya da gururunu kaybetme konusunda endişelenmesine neden olabilir. Kalp çarpıntısı, terli eller veya gergin mide gibi fiziksel hisler de normal kaygının bir parçası olabilir.

Kaygı kişiyi uyanık, odaklanmış ve olası sorunların üstesinden gelmeye hazır hale getirdiğinden, biraz endişe, performans içeren durumlarda elimizden gelenin en iyisini yapmamıza yardımcı olabilir. Ancak çok güçlü olan anksiyete, elimizden gelenin en iyisini yapmaya engel olabilir. Çok fazla kaygı, insanların bunalmış, dili bağlı hissetmelerine veya yapmaları gereken şeyi yapamamalarına neden olabilir.

Anksiyete Bozuklukları

Kaygı bozuklukları, aşırı miktarda kaygı, korku, sinirlilik, endişe veya dehşet içeren zihinsel sağlık durumlarıdır. Sürekli ya da çok yoğun kaygı, kişinin meşgul, dikkati dağılmış, gergin ve her zaman tetikte hissetmesine neden olabilir.

Anksiyete bozuklukları, en yaygın ruh sağlığı durumları arasındadır. Her yaştan insanı etkiler – yetişkinler, çocuklar ve gençler. Farklı semptomları olan birçok farklı anksiyete bozukluğu türü vardır. Yine de hepsinin ortak bir yanı vardır: Kaygı çok sık ortaya çıkar, çok güçlüdür, mevcut durumla orantısızdır ve bir kişinin günlük yaşamını ve mutluluğunu etkiler.

Bir kaygıbozukluğunun belirtileri aniden ortaya çıkabilir veya yavaş yavaş gelişebilir ve kişi bir şeylerin yanlış olduğunu fark edene kadar oyalanabilir. Bazen kaygı bozukluğu, hiçbir yerden çıkmış gibi görünen bir kıyamet ve önsezi duygusu yaratır. Kaygı bozukluğu olanların sahip oldukları duygulara, endişelere ve hislere neyin sebep olduğunu bilmemesi yaygındır.

Anksiyete Bozuklukları

Belirli semptomlarını yansıtmak için farklı anksiyete bozuklukları adlandırılır.

Genelleştirilmiş kaygı. Bu yaygın anksiyete bozukluğuyla, kişi birçok şey için aşırı derecede endişelenir. Genel kaygısı olan biri, okul, aile üyelerinin sağlığı veya güvenliği ve gelecek hakkında aşırı endişelenebilir. Her zaman olabilecek en kötü şeyi düşünebilirler.

Endişe ve korkunun yanı sıra, genel anksiyetesi olan kişilerde göğüs ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, gergin kaslar, karın ağrısı veya kusma gibi fiziksel semptomlar vardır. Genelleştirilmiş kaygı, bir kişinin okulu kaçırmasına veya sosyal aktivitelerden kaçınmasına neden olabilir. Genel kaygı bozukluğu ile endişeler bir yük gibi hissedilebilir ve hayatı bunaltıcı veya kontrolden çıkmış hissettirebilir.

Anksiyete Bozuklukları

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB). OKB’si olan bir kişi için kaygı, takıntılar (kötü düşünceler) ve zorlamalar (kaygıyı gidermeye çalışan eylemler) biçimini alır.
Fobiler. Bunlar, yükseklik, köpek veya bir uçakta uçmak gibi belirli durumlara veya gerçekte tehlikeli olmayan şeylere yönelik yoğun korkulardır . Fobiler genellikle insanların korktukları şeylerden kaçınmalarına neden olur.
Sosyal fobi (sosyal kaygı). Bu yoğun kaygı , sosyal durumlar veya başkalarının önünde konuşma ile tetiklenir. Seçici mutizm denen aşırı bir biçim , bazı çocukların ve gençlerin belirli durumlarda konuşamayacak kadar korkmasına neden olur.
Panik ataklar. Bu anksiyete atakları görünürde hiçbir sebep olmadan ortaya çıkabilir. Panik atakta, kişinin vücudun normal korku tepkisinin aşırı aktivitesinden kaynaklanan kalp çarpıntısı, nefes darlığı, baş dönmesi, uyuşma veya karıncalanma hislerini içerebilen ani ve yoğun fiziksel semptomları vardır. Agorafobi , bir kişinin panik atak olabileceği herhangi bir yere gitmekten kaçınmasına neden olan yoğun bir panik atak korkusudur.
Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB). Bu tür anksiyete bozukluğu, travmatik veya korkunç bir geçmiş deneyimden kaynaklanır. Belirtiler arasında geri dönüşler, kabuslar veya gerçeğin ardından sürekli korku bulunur.

Anksiyete Bozuklukları İnsanları Nasıl Etkiler?

Anksiyete bozuklukları ile uğraşan insanlar için semptomlar ilk başta garip ve kafa karıştırıcı olabilir. Bazıları için fiziksel hisler güçlü ve üzücü olabilir. Diğerleri için, görünürde hiçbir sebep olmaksızın gerçekleşebilecek kıyamet veya korku duyguları, kendilerini korkmuş, korunmasız ve tetikte hissetmelerine neden olabilir. Sürekli endişeler, insanı her küçük şeyden bunalmış hissettirebilir. Bütün bunlar bir kişinin konsantrasyonunu, güvenini, uykusunu, iştahını ve görünümünü etkileyebilir.

Anksiyete bozukluğu olan kişiler, başkalarının anlamayabileceğini düşünerek endişeleri hakkında konuşmaktan kaçınabilir. Haksız bir şekilde yargılanmaktan veya zayıf veya korkmuş olarak görülmekten korkabilirler. Anksiyete bozuklukları yaygın olmasına rağmen, bunlara sahip kişiler yanlış anlaşılmış veya yalnız hissedebilirler.

Anksiyete bozukluğu olan bazı insanlar kendilerini suçlayabilir. Utanmış veya utanmış hissedebilirler veya yanlışlıkla kaygının bir zayıflık veya kişisel bir başarısızlık olduğunu düşünebilirler. Kaygı, insanları bir yere gitmekten veya zevk aldıkları şeyleri yapmaktan alıkoyabilir.

İyi haber şu ki, bugün doktorlar anksiyete bozukluklarını her zamankinden daha iyi anlıyor ve tedavi ile kişi kendini daha iyi hissedebiliyor.

Anksiyete Bozukluklarına Ne Sebep Olur?

Uzmanlar, anksiyete bozukluklarına neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Genetik, beyin biyokimyası, aşırı aktif bir dövüş-uçuş tepkisi, stresli yaşam koşulları ve öğrenilmiş davranış gibi birçok şey rol oynuyor gibi görünüyor.

Anksiyete bozukluğu olan bir aile üyesi olan birinin de bir tane geliştirme şansı daha yüksektir. Bu, beyin kimyasını etkileyebilecek genlerle ve nörotransmiterler olarak adlandırılan kimyasalların düzenlenmesiyle ilgili olabilir. Ancak anksiyete bozukluğu olan bir aile üyesi olan herkes anksiyete ile ilgili sorunlar geliştirmeyecektir.

Bir kişinin hayatında meydana gelen şeyler, anksiyete bozukluklarına da zemin hazırlayabilir. TSSB’ye yol açabilecek korkutucu travmatik olaylar buna iyi bir örnektir.

Başkalarının korkulu veya endişeli olduğu bir ailede büyümek, bir çocuğa dünyayı tehlikeli bir yer olarak görmeyi “öğretebilir”. Aynı şekilde, gerçekten tehlikeli bir ortamda büyüyen biri (örneğin aile veya toplumda şiddet varsa) korkmayı öğrenebilir veya en kötüsünü bekleyebilir.

Herkes belirli durumlarda normal anksiyete yaşamasına rağmen, çoğu insan – travmatik durumlar yaşayanlar bile – anksiyete bozuklukları geliştirmez. Ve anksiyete bozukluğu geliştiren insanlar uygun tedavi ve bakımla rahatlayabilir. Kaygıyı yönetmenin ve daha rahat ve huzurlu hissetmenin yollarını öğrenebilirler.

Anksiyete Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete bozuklukları, ruh sağlığı uzmanları veya terapistler tarafından tedavi edilebilir. Bir terapist, birisinin uğraştığı semptomlara bakabilir, belirli anksiyete bozukluğunu teşhis edebilir ve kişinin rahatlamasına yardımcı olacak bir plan oluşturabilir.

Bilişsel davranış terapisi (CBT) adı verilen özel bir konuşma terapisi türü sıklıkla kullanılır. CBT’de, bir kişi kaygıya neden olabilecek durumlarda düşünmenin ve harekete geçmenin ve stresi yönetmenin ve bununla başa çıkmanın yeni yollarını öğrenir. Terapist, destek ve rehberlik sağlar ve gevşeme teknikleri veya nefes egzersizleri gibi yeni başa çıkma becerilerini öğretir. Her zaman olmasa da bazen anksiyete tedavisinin bir parçası olarak ilaç kullanılır.

Ne yapalım ?

Sorunu tedavi etmek, bir kişinin yeniden kendisi gibi hissetmesine yardımcı olabilir – rahatlamış ve hayattaki iyi şeylere hazır. Kaygı bozukluğu ile uğraşan biri şunları yapmalıdır:

  • Bir ebeveyne veya başka bir yetişkine fiziksel hisler, endişeler veya korkulardan bahsedin. Anksiyete bozuklukları tedavi edilmedikçe ortadan kalkmadığı için, yardım edebilecek birine söylemek önemlidir. Bir ebeveyn hemen anlamıyor gibi görünüyorsa, bir okul danışmanı, dini lider veya güvendiği başka bir yetişkinle konuşun.
  • Bir kontrol yaptırın. Semptomlara neden olabilecek herhangi bir fiziksel koşul olmadığından emin olmak için bir doktora görünün.
  • Bir akıl sağlığı uzmanıyla çalışın. Bir doktor, hemşire veya okul danışmanından anksiyete problemlerini tedavi eden birine sevk edilmesini isteyin. Semptomlara neyin sebep olduğunu bulmak büyük bir rahatlama olabilir.
  • Düzenli egzersiz yapın, iyi beslenin ve uyuyun. Bunlar vücudunuza ve beyninize doğru yakıt ve yeniden şarj olma zamanı sağlar.

Sabırlı ve pozitif olmaya çalışın. Daha iyi hissetmek zaman alabilir ve korkularla yüzleşmek cesaret alabilir. Ancak endişeden kurtulmak, daha fazla mutluluk ve eğlence için alan sağlar.

İnsomnia Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir