Ağız Sağlığı Ve Spor

Ağız Sağlığı Ve Spor; Birçok insan ağız sağlığının spor performansını etkilediğinin ve spor uygulamasının ağız sağlığı için genellikle fark edilmeyen farklı riskler taşıdığının farkında değildir.

Dişeti ve dişleri destekleyen kemik patolojilerinin yanı sıra çürükler, bakterilerin kan dolaşımına geçebileceği ve tendonlara, kaslara ve eklemlere zarar vererek dişin tepkisini değiştirebileceği enfeksiyon kaynaklarıdır . uzatma spor performansını bozar.

Ve tam tersi bazı sporlar (örneğin temas) ve sporcuların alışkanlıkları (örneğin aşırı enerji içeceği ve ürünleri alımı) ağız problemlerinin (boşluklar, diş kırıkları vb.) ortaya çıkmasına neden olur .

Bu nedenle, sporcuların yeterli ağız hijyeni alışkanlıklarına sahip olmaları ve spor aktivitelerini uygularken bağlamlarına uygun tavsiyelere uymaları özellikle önemlidir.

Ağız sağlığı spor performansını etkiler: sonuçlarınıza zarar verebilecek patolojiler

Giderek daha fazla bilimsel çalışma , belirli ağız sağlığı sorunlarının vücudun diğer kısımlarını nasıl etkileyebileceğini ve dolayısıyla spor performansını nasıl etkilediğini göstermektedir.

Spor sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilecek en belirgin oral patolojilerden bazıları şunlardır:

• Bir maloklüzyon (yani üst dişler – ısırığa – alt dişlerle tam olarak oturmadığında) atletik performansı bozan postüral problemlere yol açabilir.

• Tutulmuş bir yirmilik diş , temas sporları yaparken çene kırığı riskini artırabilir.

• Bruksizm , boyun, baş ve omuz hareketlerinin tam kontrolünü önleyebilen ve dolayısıyla golf veya basketbol gibi belirli sporlarda performansı sınırlayabilen kas kontraktürlerine ve baş ağrılarına ve boyun ağrısına yol açabilen fonksiyonel bir aşırı yüklenmeyi içerir.

• Tedavi edilmeyen boşluklar ve enfeksiyonlar , kas ve eklem rahatsızlıklarının veya yaralanmaların (miyalji, tendinit, vb.) görünümünü kolaylaştırabilir ve yaralanmalardan kurtulma sürecini engelleyebilir. İlerleyen evrelerde ağrı, ateş ve fiziksel güçsüzlük gibi daha doğrudan ve belirgin semptomlar üretebileceklerini unutmadan.

• Periodontal hastalıklar , vücudun diğer bölümlerinde iltihabi bir durum oluşturabilen ve diğerlerinin yanı sıra kardiyovasküler hastalıklar, diyabet veya solunum yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olabilen diş etlerinin iltihabi enfeksiyonlarıdır.

• Periodontitis , kas kontraktürlerine, kas yorgunluğuna veya kas yaralanmalarının iyileşmesinde gecikmelere sahip olma olasılığı ile ilişkilidir; bu, ağız sağlığının spor performansını nasıl etkilediğinin bir başka açık örneğidir.

Ağız sağlığı için spor yapmanın riskleri

Uygun önlemler alınmazsa, spor ve sporcuların bazı alışkanlıkları ağız sağlığı için farklı riskler taşır:

• Bazı sporcular , aktiviteyi yaparken dişlerini sıkma veya gıcırdatma (bruksizm) alışkanlığına sahiptir, bu da diş hassasiyeti, diş çatlakları ve kırıkları, maloklüzyon, diş aşınması vb. gibi sorunların riskini artırır .

• Üst düzey sporcular stresli olabilir ve çok fazla strese maruz kalabilir , bu da yatmadan önce veya günün diğer saatlerinde bruksizmin ortaya çıkmasına neden olur.

• Pek çok sporcu, muhtemelen yüksek şeker içeriğine sahip ürünlerin aşırı tüketiminden kaynaklanan yüksek oranda çürük ve diğer ağız sağlığı sorunlarına (diş eti patolojileri, diş ağrısı, enfeksiyonlar, diş kaybı vb.) sahiptir : enerji jelleri ve barlar, spor içecekleri, meyve suları, shakeler vb.

• Fiziksel efor ve stres ağız kuruluğuna (kserostomi) yol açar , bu da çürük, diş hassasiyeti, periodontal hastalıklar, ağız kokusu, ağız ülseri vb. riskini artırır.

• Bazı araştırmalara göre , birçok elit sporcunun ağız sağlığına genel popülasyondan daha iyi bakmalarına rağmen ağız sağlığı kötüdür , bunun nedeni aşırı şeker tüketimi ve aşırı stres ve eforla teşvik edilen ağız kuruluğu olabilir. önceki noktalarda belirtilmişti.

• Dehidrasyon, ağız kuruluğu ve yoğun antrenman bağışıklık mekanizmalarını değiştirebilir .

• Temas sporları gibi belirli sporların yapılması diş ve çene kırılma riskini artırır .

Ağız sağlığı spor performansını etkiler: ağzınıza iyi bakmak daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir

Zayıf veya iyi ağız sağlığının hem kısa hem de uzun vadede atletik performans için sahip olabileceği önem, son derece profesyonel ortamlarda bile genellikle dikkate alınmaz .

Bu nedenle, elit bir sporcuysanız veya belirli bir yoğunluk veya sıklıkta spor yapıyorsanız, aşağıda belirtilen önlemleri almanız (veya bir sporcunun veya takım sporlarının sağlık bakımından sorumluluğunuz varsa bunları önermeniz) uygun olur:

Diş hekiminizle düzenli kontrollere gidin

Yukarıda belirtildiği gibi ağız sağlığı spor performansını etkiler ve buna karşılık spor ağız sağlığı için özel riskler taşır, bu da düzenli ağız kontrollerine genel nüfusa göre daha sık gitmenizi özellikle tavsiye eder. aksini gösteren herhangi bir patoloji olmaması durumunda genellikle yılda bir veya en fazla iki kez gitmeniz önerilir).

Ve tabii ki herhangi bir belirti fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede randevu almanız önerilir. Oral bir problem zamanla uzadığından, sağlık üzerinde (ve dolayısıyla atletik performans üzerinde) daha kötü etkileri olabilir, ele alınması daha zordur ve daha karmaşık ve pahalı tedaviler gerektirir; Hızlı bir şekilde tedavi edilir ve uygun önlemler alınırsa, genellikle durdurulması ve önlenmesi kolaydır.

Diş hekiminize uyguladığınız sporu söyleyin ve bunların gösterdiği önleyici tedbirlere ve özel tavsiyelere uyun.

Size mümkün olduğunca etkili bir şekilde yardımcı olabilmesi için diş hekiminize hangi sporu yaptığınızı söylemeniz önerilir. Bu sayede genel nüfusa genellikle verilen ağız ve diş sağlığı önlemlerini (periyodik kontroller, günlük diş fırçalama, sık diş ipi kullanımı vb.) belirtmenin yanı sıra stratejiler de önerebilecektir. ve durumunuz için aşağıdakiler gibi özel önlemler:

• Temas sporları yapıyorsanız, gerginliği azaltmak için boşaltma atelleri veya ağız koruyucuları kullanın .

• Enerji içecekleri ve ürünleri alımının mümkün olduğu kadar azaltılması .

• Daha sık diş yıkama .

• Florürlü durulamaların daha sık kullanılması .

• Şekerli ürünleri tükettikten sonra en azından suyla durulayın , şekersiz sakız çiğneyin veya o sırada dişlerinizi fırçalayamıyorsanız meyve parçaları yiyin.

• Ağzınızı nemli tutmak için düzenli olarak su için.

• Bir diş düştüğünde nasıl davranılacağına ilişkin talimatları bilin (uygun adımlar izlenirse yeniden implante edilebilir).

• Yüzücüler son derece dikkatli olmalı ve dişlerine dikkat etmelidirler çünkü havuz suyu klor gibi dişleri aşındıran ve tartar birikimini artıran kimyasallar içerir.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: