Ağız Hastalıkları ve Riskler

Ağız Hastalıkları ve Riskler; Ağız hastalıkları için dikkat etmeniz gereken 8 risk faktörü, Ağız sağlığı büyük ölçüde günlük olarak ona nasıl baktığınıza bağlıdır. Bu makaleyi okuyarak, özellikle dikkatle kontrol etmeye çalışmanız gereken ağız hastalıkları için ana risk faktörlerinden 8 tanesini öğrenebileceksiniz.

1.Diş Plağı

Plak bunun için temel risk faktörlerinden biridir daimi (bakteri birikmesi, yemek artığı ile oluşturulur sarı bir beyaz, yumuşak bir madde, insan tükürük proteinlerine kalıntıları diş ve oluk sakız yüzeyinde biriken) boşluklar ve diş eti problemleri geliştirmek.

Bu nedenle dişlerinizi günde 3 kez florürlü macunla fırçalamanız, özellikle yatmadan önce unutmamanız önemlidir. Ayrıca diş ipi ve irrigatör ile temizliğin tamamlanması önerilir.

2.Tütün (Ağız Hastalıkları ve Riskler)

Tütün, diğer birçok kanser ve sağlık sorununun arkasında olmasının yanı sıra ağız kanseri için ana risk faktörüdür.

Diş eti hastalıklarının (diş etlerinin) görünümünü kolaylaştırır, çürüklerin görünümünü destekler (tükürük üretimini azaltarak), tadı etkiler, kokuyu değiştirir ve ağız kokusuna neden olur.

Sigarayı bırakmak, ağız ve genel sağlığın korunmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

3.Alkol

Alkol, diğer birçok sorun ve hastalığın arkasında olmasının yanı sıra ağız kanserinin ortaya çıkmasına da yardımcı olur.

Eğer içiyorsanız, bunu ölçülü yapmalısınız.

4.Diyet

Günde yenen şekerli gıdaların miktarını azaltmanız önerilir. Onları yediğinizde, ana öğünlerle birlikte yapmaya çalışın ve asla uyumadan önce.

5.Şekerli içecekler  (Ağız Hastalıkları ve Riskler)

Şekerli ve bikarbonatlı içecekler ağzınızın asitliğini artırdığı için diş çürümesi ve aşınma riskini artırır. Bu nedenle, bu içecekleri içme sıklığınızı azaltmaya çalışmanız ve eğer yapıyorsanız pipet kullanmanız ve günde birkaç kez şekersiz sakız çiğnemeniz önerilir.

6.Diş travması

Diş travmalarının çoğunun arkasında spor ve riskli aktiviteler yer alır, hatta bazı durumlarda diş kaybına bile neden olur.

Her durumda uygun korumaları kullanmayı unutmayın. Ve bir parça kırılırsa veya kaybolursa, yine de kaydedebileceğinizi unutmayın .

7.Piercing  (Ağız Hastalıkları ve Riskler)

Piercingler, dişleri aşındırabilmeleri, onları travmaya ve hasara maruz bırakabilmeleri veya yumuşak dokularda patolojilere yol açabilmeleri nedeniyle ağız sağlığı için dikkate alınması gereken bir diğer risk faktörüdür.

8.Dişçiyi düzenli olarak ziyaret etmemek

Diş hekiminizi yılda en az bir kez veya özel durumunuzda önerdiği kadar ziyaret edin, ağız problemlerinizi erken teşhis etmek ve zaten sahip olabileceğiniz sorunları kontrol altına almak için.

Ailenizin ve arkadaşlarınızın ağız hastalıklarının başlıca risk faktörlerini bilmeleri, onları daha iyi kontrol altına almaları ve böylece daha sağlıklı bir ağza sahip olmaları için sizi bu makaleyi paylaşmaya davet ediyoruz.

Diş Fırçası Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir