Adet ağrısı: neden oluşur?

Adet ağrısı: neden oluşur? Ağrılı adet görme , üreme çağındaki kadınların yaklaşık %30’unu etkilediği tahmin edilen jinekolojik bir rahatsızlıktır . Ancak, adet ağrısının ya da tıbbi anlamda dismenorenin neden oluştuğunu açıklamaya geçmeden önce, bundan muzdarip kadınları her ay cesaretlendirebilecek üç gerçek vereceğiz: yaşla birlikte düzelir, genellikle çocuk sahibi olduktan sonra düzelir ve etkili tedaviler vardır. rahatlatın.

Bunu söyledikten sonra dismenorenin ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini açıklıyoruz.

MENSTRÜASYON NEDİR VE NEDEN ACIYOR?

Her ay, rahmin astarı ( endometrium olarak adlandırılır ), döllenirse yumurtanın yuva yapacağı bir “yatak” oluşturmak üzere büyür; Döllenme olmazsa endometrium dökülür ve vücut dışına atılır. Bu, uterusu kasılan kimyasal maddeler olan prostaglandinlerin salgılanması sayesinde oluşur ve bu kasılmalar, doğumdakine benzer, değişken şiddette olsa da ağrılı olabilir.

Çoğu zaman menstrüel ağrıya neden olan bir hastalık (primer dismenore) bulunmamakla birlikte, onu daha da kötüleştiren bazı patolojiler (sekonder dismenore) vardır. En yaygın olanı  , normalde sadece rahim içinde büyümesi gereken endometriyumun rahim dışına uzandığı endometriozdur.

Kanamadan birkaç gün önce kadınlar bir dizi fiziksel ve psikolojik değişiklik fark etmeye başlayabilir . Hafif veya çok yoğun, bunların hem süresi hem de yoğunluğu değişkendir ve her kadına bağlıdır. Fiziksel değişiklikler , alt karında ve bazen sırtta genellikle kramp benzeri ağrıyı içerir. Ayrıca mide bulantısı ve kusma, ishal, şişmiş karın veya baş ağrısı. Psikolojik düzeyde, yorgunluk, üzüntü, endişe veya sinirlilik yaşayabilirsiniz. Bu semptomlar her ay aynı örüntüyü takip ettiğinde, doktor bunu Premenstrüel Sendrom olarak teşhis edebilir .

Hamilelikte Göbek Ağrısı ve 5 Nedeni

ADET AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN NE YAPABİLİRİM?

Dismenore için çeşitli tedaviler vardır:

farmakolojik tedaviler 

  1. Anti-inflamatuarlar ve Analjezikler. Özellikle ilk belirtiler fark edilir edilmez başlanırsa ve iki veya üç gün düzenli olarak devam edilirse ağrıyı azaltmada çok etkilidirler. Vade mecum’umuzda , çantanızda veya sırt çantanızda taşıması çok rahat olan bir stick pack formatında Ibudol ® var . Ayrıca parasetamol ve ibuprofenin analjezik gücünü birleştiren ilk ilaç olan yenilikçi DoloStop® Plus , adet ağrısı gibi hafif ila orta şiddette ağrıların ara sıra semptomatik tedavisi için endikedir.
  2. Hormonal kontraseptifler. Kadınlar için adet sırasında şiddetli ağrı yaygın olduğunda, doktor bu tür tedavileri reçete edebilir. Farklı şekillerde verilebilirler:  haplar, yamalar, vajinal halka,  deri altına implant,  rahim içi araç (RİA) . Hormonal kontraseptifler, prostaglandinlerin yapıldığı yer olan endometriyumu inceltir. Bu nedenle rahim kasılmaları, adet kanaması ve dismenore azalır.

Diğer tedaviler: 

  1. Fiziksel egzersiz: Bilimsel kanıtlar kesin değildir, ancak düzenli fiziksel egzersizin ağrılı dönemleri azaltması mümkündür.
  1. Sıcaklık. Karnın alt kısmına -sıcak su şişesi, ısıtma yastığı veya ısıtma yastığı ile- gerektiği kadar sıklıkta ısı uygulanmasının kasılmaları ve adet ağrısını hafiflettiği birçok çalışmada gösterilmiştir.
  1. Doğal çözümler ve diyet. Menstrüel ağrıyı hafifletmek için çoklu diyetler, vitaminler ve bitkisel ilaçlar üzerinde çalışılmıştır, ancak araştırma bu tür hemen hemen herhangi bir tedaviyi önermek için yetersizdir. Bu anlamda, birkaç çalışma, Vitex Agnus Castus veya Sauzgatillo özütünün şişlik ve sinirliliği gidermek için yararlı olabileceğini doğrulamaktadır. Gynea’da  kadın sağlığına odaklanan bölümümüz, bu çalının meyvelerinin kuru özü ile sert kapsüller olan Dismegyn®’e sahibiz  .
  1. Yoga   ve  akupunktur da faydalı görünüyor ,  ancak bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.
  1. Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) . Ağrılı bölgeye yakın cilt üzerinde elektrotlar aracılığıyla küçük bir elektrik akımı uygulanmasından oluşur. Anti-inflamatuarlardan ve doğum kontrolünden daha az etkilidir, ancak bu ilaçları almak istemeyen veya alamayan bazı kadınlarda yardımcı olabilir.

Bu tedavilere rağmen adet ağrısı hala çok yoğunsa, buna neden olan bir hastalık olabilir, bu nedenle tanı testleri gerekli olacaktır. Bu nadir de olsa gerçek şu ki, kadınların büyük çoğunluğu doğru tedavi  ile adet sancıları ile sınırlı kalmadan normal yaşamlarına devam edebileceklerdir. 

Yaz aylarında kabızlığı önlemek için 5 ipucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir