90’ların En İyi Türk Dizileri

Televizyon’un hayatımıza girmesi ile haftalık birer bölüm şeklinde yayımlanan televizyon dizileri de hayatımızın birer parçası haline geldi. “Ben dizi sevmem” diyenlerin bile televizyondaki dizilerden en az birini izlediği bir gerçek. Günümüzde yayımlanan diziler senaryo ve karakterlerden dolayı kendini tekrarladığı için eskisi kadar beğenilmemekte ve izlenmemektedir.Televizyon dizilerinin en revaçta olduğu dönemlerin biri de 90’lı yıllar. Bu nedenle, 90′ ların en iyi Türk dizileri listemizi sizler için hazırladık.

Süper Baba (1993-1997) IMDB : 8.7

süper Baba - 90'ların En İyi Türk Dizileri

Konusu : 90′ lı yıllar, boşanmış bir baba, 3 çocuk.
Süper babanın, çocuklarıyla ilişkileri, çalkantılı aşkları ve mahallenin dertleri konu alınmıştır. Yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplamış ve Türk Televizyon tarihinde yerini almıştır.

Bir Demet Tiyatro (1995) IMDB : 8.5

Bir Demet Tiyatro -90'ların En İyi Türk Dizileri

Konusu : Toplam 8 sezon devam eden, aslında bir tiyatro oyunu olan “Bir Demet Tiyatro” kameralar ile kaydedilerek televizyonlarda yayınlanan bir dizi haline getirilmiştir. Komedi olmasına rağmen oyun içerisinde yer alan sosyal mesajları ile her yaştan ve her kesimden insanı etkilemiştir.

Kaygısızlar  (1994-1998) IMDB : 8,2

Kaygısızlar -90'ların En İyi Türk Dizileri

Konusu : 4 yıl boyunca televizyonlarda yayımlanan komedi dizisi.Dizi, 3 eşi ve 36 çocuğu olan Memnun Kaygısız’ın tüm ailesi ile birlikte İstanbul’a askerlik arkadaşı İsmail’in başına açtığı dertleri ve olayları anlatmaktadır.

Sıdıka (1997-2003) IMDB : 8.0

Sıdıka -90'ların En İyi Türk Dizileri

Konusu : 1997 yılında yayınlamaya başlayan efsane Türk sitcom dizisidir. Dizi, ilkokulu bitirdikten sonra liseye gönderilmeyen zeki Sıdıka Saka ve İstanbul’un gece kondu mahallesinde yaşayan Sinoplu ailesinin komik maceralarını anlatıyor. Sıdıka, 90’ların En İyi Türk Dizileri arasında yer almaktadır.

Ferhunde Hanımlar  (1993-1999) IMDB: 7,8

Ferhunde Hanımlar -90'ların En İyi Türk Dizileri

Konusu : Trt’de yayımlanan en uzun soluklu dizilerden biri olan Ferhunde Hanımlar, Ankara’da yaşayan geniş bir ailenin gündelik yaşamının hikayesini konu almaktadır.

Ayrılsak da Beraberiz  (1999-2004) IMDB : 7,2

Ayrılsak da Beraberiz

Konusu : Birbirlerini hala seven fakat boşanmış olan bir çift  Berna ve Teoman. Tek celsede boşandıktan sonra birlikte aldıkları evi bırakmayan çift evi ikiye bölerek birlikte yaşamaya devam ederler. İnatlarından barışamayan çift sürekli birbirini kontrol eder ve didişirler.

İnce İnce Yasemince  (1997-2010) IMDB : 6,7

İnce İnce Yasemince - 90'ların En İyi Türk Dizileri

Konusu : Türk tiyatro oyuncusu, sinema oyuncusu ve komedyen olan Yasemin Yalçın yapımcılığında 1997 yılında Kanal D’de yayımlanmaya başlayan televizyon dizisi. Sürahi Nine, Kakılmış ve daha bir çok birbirinden farklı tiplemeler ile mini diziler şeklinde yayımlanmıştır.

Tatlı Kaçıklar  (1996-2001) IMDB : 6,4

Tatlı Kaçıklar

Konusu : Eşlerinden ayrıldıktan sonra birlikte yaşamaya başlayan iki yakın arkadaş Saffet ve Rafet’in hikayesini konu almaktadır. Birbirinden çok farklı iki karakterde olan bu arkadaşların başlarına gelen komik olaylar ekrana aktarılmıştır.

Kara Melek  (1997-2000)  IMDB : 6,3

Kara Melek - 90'ların En İyi Türk Dizileri

Konusu : Çok yakın iki arkadaş olan Şule ve Yasemin birlikte yaşamaktadırlar. Şule ne kadar iyi kalpli ve yardımsever bir insan ise Yasemin tam tersi bencil, çıkarcı ve kıskanç bir insandır. Şule’nin babasının zengin iş adamı Nahit Saylan olduğunu öğrenen Yasemin zengin bir hayata kavuşmak için entrikalarla dolu bir yola girer.Entrikalarla dolu hikayesi, sağlam oyuncu kadrosu ile 90’ların en iyi Türk dizileri arasında da yerini almıştır.

Mahallenin Muhtarları  (1992- 2002) IMDB : 6,1

Mahallenin Muhtarları

Konusu : 1992 -2002 yılları arasında yayımlanan dizi Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biridir. Aynı zamanda yayımlanmaya başladı dönem itibari ile 90’ların en iyi Türk dizilerinden biridir. Mahalle kültürünün ülkemizde en çok var olduğu dönemlerde, sevgi dolu bir mahallede geçen bir hikayeyi konu almaktadır. Aşklar, küslükler, aile kavgaları, acı da olsa sonu mutlaya tatlıya bağlanan bir sürü olaylar..

En İyi Türk Dizileri – IMDB Puanına Göre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir