2021 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayramı Nedir ?

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren 4 gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Bu tarihler, İslam aleminin Mekke’de hac ibadetlerini yerine getirdikleri tarihtir. Ramazan Bayramı ile birlikte İslam dinindeki en önemli iki bayramdan bir tanesidir.  Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanmaktadır.  Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere denk gelir.

Kurban’ın Anlamı Nedir ?

İslam dininde Kurban terim olarak Allah’a yaklaşmak ve rızasını alabilmek niyeti ile kesilen, ” kurban” edilen hayvan anlamına gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’de geçen Hz. İbrahim Peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak günümüze kadar çok daha genel bir adanmışlığı ifade etmektedir. Bir insanın Allah’a teslimiyetini, şükür içinde olmasını ve gerekirse her şeyini feda edebilecek olmasını ifade etmektedir. İlgili kıssa Hac Suresinde yer almaktadır.

Kurban’ın Tarihçesi

 

Yahudilikte en büyük ve tek kutsal kitap kabul edilen, Tevrat ve Zebur’u kapsayan İbrani Kutsal Metinlerinin kanonik bir koleksiyonu olan Tanah’a göre; Hz. İbrahim’in eşi Sare’den bir çocuğu olmuyordu. İbrahim Sare’den bir çocuğu olması durumunda onu Allah’a kurban olarak adayacağına dair söz verdi. Ve bir gün oğlu İshak doğdu. İshak daha çocuk yaşında iken, Allah “İshak’ı, sevdiğin biricik oğlunu al, Moriya bölgesine git” dedi, “Orada sana göstereceğim bir dağda oğlunu yakmalık sunu olarak sun.”, 8-9-10-11-12-13:  olarak buyurmuştur. Hz. İbrahim söylenen yere gitti ve bir sunak yaptı. Tam oğluğu boğazlamak için bıçağı eline almıştı ki Allah’ın göklerden indirdiği melek Çocuğa dokunma” dedi, “Ona hiçbir şey yapma. Şimdi Allah’tan korktuğunu anladım, biricik oğlunu benden esirgemedin.” dedi. Etrafına bakınan İbrahim boynuzları çalılara takılmış bir koç gördü ve oğlunun yerine koçu yakmalık sunu olarak sundu. “Yaratılış : 22:2-8-9-10-11-12-13”

Kur’an- Kerim’de Hz. İbrahimin oğlunun adı geçmemiştir. Fakat Müslümanlar çocuğun ilk çocuğu olan İsmail olduğuna inanırlar. Diğer İslami kaynaklara göre, Hz. İbrahim, eşinin kısır olması sebebi ile Allah’a bir çocuğu olması için yalvarır ve dua eder.  Duası kabul olur ve yaşlandığı zaman bir oğlu olur. Çocuk biraz büyüdüğünde rüyasında onu kurban etmesi gerektiğini görür. Tam Rüyasını gerçekleştirecekken Allah’ın emri ile bıçak çocuğu kesmez ve melek Cebrail kucağında bir koç ile gelir. Bu günden itibaren Zilhicce ayının 10. günü aynı şekilde kurban kesilerek kutlanan bir bayram haline gelmiştir.

Kurban Bayramı Ne Zaman ?

19 Temmuz Pazartesi aynı zamanda Kurban Bayramı arife günüdür.

20 Temmuz Salı Kurban Bayramı 1.gün 

21 Temmuz Çarşamba Kurban Bayramı 2.gün 

22 Temmuz Perşembe Kurban Bayramı 3.gün 

23 Temmuz Cuma Kurban Bayramı 4.gün

 

2021 Ramazan Bayramı Ne Zaman ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir